Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Lipie sladká je až tisíckrát sladší než cukr, a přesto nemá žádné kalorie

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Život cukrovkářů je plný omezení, na sladké si musí nechat zajít chuť. To však neznamená, že se sladké chuti musí zbavovat úplně, mohou si ji vypěstovat u sebe doma. Lipie sladká je přírodní sladidlo podobné stévii, v některých svých aspektech je však mnohem výraznější.

Lipii sladké se přezdívá aztécký cukr

Lipie sladká (latinsky Phyla dulcis) je původem z Číny a její chuť je běžnou součástí asijské kuchyně. Hojně rostla a používala se v Mexiku, odkud vzniklo označení „aztécký cukr“. Nejedná se o žádný nový rostlinný druh, ačkoliv se o stévii mluví a píše mnohem častěji. Právě naopak, lipie sladká patří k nejstarším rostlinným druhům na planetě Zemi. Její využití je velmi podobné jako v případě možná trošku známější stévie. Kromě toho, že funguje jako přírodní sladidlo s nízkým glykemickým indexem a bez kalorií, může vám ozdobit váš balkón, parapet nebo zahradu. Zanedbatelné nejsou ani její léčivé účinky.

Nejznámější využití lipie sladké

Ačkoliv má lipie sladká řadu účinků na zdraví, nejčastěji se využívá k přírodnímu slazení. Aby také ne. Její až 1000x vyšší sladivost, než má běžný bílý cukr, by bylo škoda nevyužít. Lipie sladká, která roste převisle a má bílé květy, které se rovněž jako listy používají ke slazení, je v mnohém podobná stévii. Je však až 3x sladší. Možná právě díky tomu u vás tento druh přírodního sladidla zvítězí. Nutné je dodat i to, že je lipie sladká stejně jako stévie nekalorická a neovlivňuje ani hladinu krevního cukru.

Jak používat lipii sladkou?

Listy a květy lipie sladké lze nasušit na pozdější použití. Lipii sladkou však můžete jako pokojovku úspěšně pěstovat po celý rok. Takhle můžete mít stálý přísun čerstvých lístků. Pro širší použití však není na škodu si listy nasušit během jejího nejlepšího období, a to je v létě. Nejvyužívanější částí jsou tedy listy, ale sladit můžete i drobounkými bílými květy. Často můžete květy i listy přidávat do dalších bylinných směsí, kterým zajistí sladší chuť.

Sladkou chuť z lipie sladké však získáte i tak, že lístky necháte nějakou dobu louhovat ve vodě a tuto sladkou vodu pak použijete ke slazení kávy, nápojů a moučníků.

Protože lipie sladká voní po mátě, lze ji přidávat do aromatických vonných směsí. Její listy i květy jsou plně jedlé, a tak krásně dekorují moučníky, koktejly nebo mísy s ovocem.

Pěstování lipie sladké nevyžaduje zvláštní umění

Lipie jednoznačně dokáže osladit život i tím, jak nenáročná je na pěstování. Zvládnout to může opravdu každý. Nejčastěji se u nás lipie sladká pěstuje v květináči, který umožní její letnění od poloviny května po celé léto, a pak i následné přenesení domů za účelem její ochrany před chladem a mrazy. Ačkoliv můžete lipii pěstovat celoročně jako pokojovku, je pro ni lepší, když jí dopřejete vegetační klid. To znamená, že ji z venku přenesete do tmavší místnosti s teplotou kolem 10 °C a zároveň omezíte její zálivku. Na jaře se pak doporučuje provést na rostlině radikální řez, který rostlinu posílí a „zmohutní“. Pěstování je možné i ze semínek, lepší variantou je však sehnání už silnější sazeničky.

Zdroj: Freepik.com

Jak lipie sladká účinkuje na zdraví?

Lipie sladká není přímo zdravotně přínosná, určitě existují bylinky, které ji svými přízivými účinky na zdraví předčí. Přesto o ní lze mluvit jako o léčivce.

  • pozitivně ovlivňuje léčbu cukrovky, a to tím, že umí nahradit pro diabetiky zapovězený cukr a zpříjemnit jim tak jejich nucený životní styl
  • toto přírodní sladidlo může pozitivně ovlivňovat hubnutí, protože neobsahuje kalorie
  • má příznivý vliv na hladinu krevního cukru
  • může se použít jako lék na nachlazení
  • zmírňuje bronchitidu
  • má příznivý efekt při léčbě astmatu
  • příznivě působí na léčbu koliky
  • léčí zánět průdušek
  • podporuje trávení
  • zlepšuje činnost jater

Méně známé je použití kořene lipie sladké, ze kterého při naříznutí vytéká tekutina podobná lékořici. Ta se také používá v kulinářství nebo pro léčebné účely, ale její využití není tak časté.

Lipie jako další alternativa běžného cukru

Lipie vám doma, na zahradě nebo balkóně udělá parádu nezávisle na tom, zda ji budete používat místo cukru. Možná jste o ní doteď neslyšeli, ale věříme, že si u vás pro své vlastnosti najde stálé místo. U diabetiků určitě. Vždyť jejím nejsilnějším pozitivem je právě schopnost efektivně, přírodně a bez pachuti nahradit cukr. Třeba nebude jedinou sladkou alternativou, ale jednou z mnoha, které existují. Vždyť právě pestrost je to, co nás na našem zdravějším jídelníčku může bavit ze všeho nejvíce.

Tip: Připravili jsme pro vás i další zdravé náhražky cukru, vyberte si tu, která vám bude vyhovovat nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama