Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je neobyčejně krásná letnička, která se může pochlubit nejen atraktivitou květů i listů, ale díky unikátnímu obsahu bioaktivních látek také širokým spektrem léčivých účinků.
Pěstování lichořeřišnice
Tato rostlina je velmi nenáročná, vyžaduje pouze slunné stanoviště. Výsev semen probíhá v květnu přímo do půdy, v červnu začnou vyrůstat velké kulaté listy s nádhernými květy, díky jejich typickému tvaru se bylině lidově říká kapucínka, skládají se z pěti okvětních lístků zakončených nálevkovitou špičkou. Lichořeřišnice větší vyniká neuvěřitelně pestrou paletou barev od několika odstínů žluté, lososové, tmavě rudé až po karmínově červené, květy jsou jednobarevné nebo žíhané. Vyrůstá do délky i několika metrů, proto potřebuje oporu, vytváří na zahradě neopakovatelnou atmosféru, ale má díky svému bujnému vzrůstu také schopnost zakrýt různá nevzhledná zákoutí.
Víte ovšem, že tato rostlina je také přírodní antibiotikum? Rostlinka je léčivá celá od květů, listů až po semena, ze kterých se vyrábí tinktury nebo kapsle, je také neodmyslitelnou součástí různých druhů bylinných kapek. Například Vironal je bylinný koncentrát s obsahem lichořeřišnice a dalších bylinek.
Obsah účinných látek
Mezi nejúčinnější látky obsažené v lichořeřišnici patří: enzymy, hlavně myrosináza, která má významné antibakteriální a antivirové účinky, glykosid glykotropeloin, silice, oleje – především hořčičný, vitamín C, chlorofyl, kyselina listová, lutein – barvivo patřící mezi karotenoidy (ve žlutých květech), kyselina šťavelová, vápník, draslík, fosfor, mangan a hořčík.
Účinky:
- pomáhá při zánětech močových a dýchacích cest
- brání tvorbě a rozmnožení bakterie Salmonelly
- má silné antivirové, antibakteriální a antibiotické účinky
- bývá využívána při zánětech prostaty a vaječníků
- lutein obsažený ve žlutých květech je skvělou prevencí degenerativních onemocnění oční sítnice včetně šedého zákalu
- posiluje centrální nervový systém
- navyšuje pohotovost imunitního systému
- podporuje růst vlasů
- hořčičný olej má silné dezinfekční účinky, proto bývá využíván k léčbě celého spektra kožních problémů včetně psoriázy
Použití a dávkování
Doporučuje se 40 g rostliny denně rozdělené do dvou dávek – ráno a večer, účinky nastupují již po dvou hodinách od použití, největší účinek je 8 – 10 hodin. V případě tinktur se doporučuje dávkování dvakrát denně 20 kapek.
Lichořeřišnice v kuchyni aneb jak ji zpracovat
Hořčičný olej obsažený v bylině dodává všem jejím částem pikantní chuť podobnou ředkvičce, proto nachází široké uplatnění ve studené kuchyni do zeleninových salátů a květy jako ozdoba k pokrmům. Semena je vhodné naložit do pikantního nálevu a podávat jako falešné kapary. Ze všech částí lichořeřišnice větší lze také uvařit sirup lahodné chuti, který je velmi vhodný k léčbě celého spektra onemocnění dýchacích cest i močového ústrojí u dětí.
Příprava sirupu:
2 hrsti omytých listů a 2 hrsti květů zalijte 1 l vroucí vody, přidejte očištěný a na plátky nakrájený 1 pomeranč a dva citróny, vařte při stálém míchání na velmi mírném ohni 10 minut, poté stáhněte a nechte macerovat 24 hodin, po uplynutí této doby přeceďte a šťávu z byliny dokonale vymačkejte. Přiveďte k varu a pomalu přidávejte jeden kilogram třtinového cukru. Stále míchejte a vařte na mírném ohni 20 minut, po uplynutí této doby plňte do sklenic, které v lednici vydrží několik měsíců. Podávejte polévkovou lžíci dvakrát denně.