Víte, která hemisféra mozku ovlivňuje vaše chování i myšlení? Jste spíše člověk kreativní s uměleckými vlohy nebo naopak realista a analytik, který dává důraz na pravidla a jejich dodržování? Zjistěte, která mozková hemisféra je u vás dominantní, proč je ideální, pokud obě mozkové hemisféry spolupracují a jak toho docílit.
Jak fungují mozkové hemisféry
Lidský mozek je rozdělen na 2 hlavní části: pravou a levou mozkovou hemisféru. Aby mezi sebou mohly obě mozkové hemisféry komunikovat, potřebují k tomu vlákna zvaná corpus callosum. Ačkoliv by se mohlo zdát, že pravá hemisféra logicky ovládá svaly a žlázy na pravé straně a levá na levé, není tomu tak. Levá hemisféra ovládá pravou stranu těla a pravá zase tu levou. Pokud by došlo k poškození levé strany mozku, bude to mít vliv na pravou stranu těla a obráceně.
Logické myšlení má na starosti levá hemisféra
Pokud jste člověk, který miluje čísla a logické myšlení, pak je u vás dominantní levá mozková hemisféra. Lidé s dominantní levou mozkovou hemisférou jsou praktičtí, přesní, plánují každý svůj krok a aktivity, jsou disciplinovaní a často dominantní ve vztazích i v práci se sklonem vše ovládat a řídit.
Kreativitu řídí pravá mozková hemisféra
Pravá mozková hemisféra je opakem té levé. Člověk, který má dominantnější pravou mozkovou hemisféru, je více empatický, kreativní, otevřený a díky jeho obrovské představivosti je ideálním adeptem na umělecká povolání. Někdy může mít dokonce rozdělaných několik projektů najednou a často se stává, že ani jeden není schopen dokončit. Chaos je u takového člověka naprosto normální a bez něj žít nedokáže.
Proč je ideální, když obě mozkové hemisféry spolupracují?
Pokud by u všech lidí fungovaly obě hemisféry společně, pravděpodobně by se vymýtily některé neurovývojové poruchy. Krásně o tom mluví Mgr. Stanislava Emmerlingová v rozhovoru s Jaroslavem Duškem ve videu, které najdete na konci tohoto článku.
Ale vraťme se ke spolupráci mozkových hemisfér. Pokud fungují společně, je to ideální stav. Při oboustranném zapojení mozku se dokážeme lépe soustředit, vnímat, učit se a zabývat se činnostmi delší dobu. Při zapojení jen jedné hemisféry pak často lidé cítí únavu a nedokáží se dlouhodobě soustředit.
Poslechněte si rozhovor s Mgr. Stanislavou Emmerlingovou a Jaroslavem Duškem. Zjistíte nejen to, co vše u dětí ovlivňuje spolupráce či nespolupráce mozkových hemisfér, ale i příčiny vzniku neurovývojových poruch (ADHD, autismus, poruchy chování a prožívání, poruchy řeči a učení). Ve videu také zjistíte, jaké jsou možnosti jejich odstranění.
Tip: Pečujte o své tělo i mysl s přírodními produkty Energy.