Houbaření je jeden z nejrozšířenějších koníčku v ČR. Aby ne. Od léta do podzimu jsou české lesy plné jedlých i nejedlých hub. Mykologové jsou ve svém živlu, a i méně zkušení houbaři nosí z lesa plné košíky. Rozšiřte si své houbařské vědomosti a zjistěte, které léčivé houby můžete najít i v českých lesích.
Důležité je ovšem si také připomenout, že léčivé houby je potřeba využívat pouze v doporučeném množství a nejsou všelékem. Pokud se rozhodnete sbírat nové druhy hub v lese, pak se alespoň ze začátku vždy poraďte před konzumací se zkušenějším mykologem.
Jidášovo ucho (Auricularia auricula-judae)
Jidášovo Ucho možná znáte pod názvem Boltcovitka bezová či černá houba. Roste v českých lesích celoročně. Tuto léčivku můžete najít na rostoucích či již odumřelých větvích bezu černého či na dřevě listnatých stromů ve vlhkém prostředí. Víte, proč se této houbě říká Jidášovo ucho? Podle legendy se prý Jidáš po zradě Ježíše oběsil právě na bezu, ke kterému mu přirostlo jeho ucho.
Proč sbírat Jidášovo ucho aneb léčivé účinky
Jidášovo ucho se využívá v čínské medicíně. Tato houbička je totiž plná minerálů, jako jsou např. vápník, hořčík, sodík či draslík.
Při jakých potížích její konzumace pomáhá:
- Nachlazení
- Nemoci spojené s nosními, krčními či očními otoky
- Čištění krve
- Snížení krevního tlaku
- Posílení imunity
- Léčbě hemeroidů
- Trávicích potížích
- Psychickém i fyzickém vyčerpání
Houbu můžete sušit a následně přidat do polévek či omáček nebo z ní připravit čaj. Pozor na záměnu této houby s jinými podobnými nejedlými typy hub, jako jsou např. Rosolovka listovitá nebo Černorosol uťatý, tyto dva druhy nejsou jedlé. K záměně může dojít i s Bolcovitkou střevovitou nebo Rosolozubem huspenitým – zde se ovšem nemusíte bát otravy, tyto druhy jsou jedlé.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
Hlíva ústřičná roste po celém světě a v léčitelství je využívána už velmi dlouho. Jedná se o dřevokaznou houbu z čeledi hlívovitých. Nejčastěji ji najdete na kmenech listnatých stromů, bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Sbírat ji můžete od konce léta až do zimy. Zaměnit byste ji mohli s hlívou plicní, která má oproti hlívě ústřičné světlou barvu.
Proč sbírat hlívu ústřičnou aneb léčivé účinky
S hlívou ústřičnou se setkáte také v lékárnách ve formě doplňků stravy. Obsahuje látky z tzv. skupiny statinů. Jedná se o takové látky, kterými se léčí zvýšená hladina některých lipidů v těle. Dále obsahuje látku zvanou pleurotin, který je antibiotickou a antitrombotickou látkou.
Při jakých potížích její konzumace pomáhá:
- Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi
- Zvyšuje imunitu a obranyschopnost
- Podílí se na obnově červených krvinek
- Pomáhá při zánětlivých onemocněních
- Příznivě působí při virových, bakteriálních i plísňových chorobách
- Pomáhá při léčbě popálenin i při ekzémech
Hlívu můžete využít i v kuchyni. Skvěle se hodí do hotových jídel, omáček, polévek, ale také je vhodná pro konzervování, nakládání či sušení.
Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)
Pýchavku obecnou najdete nejčastěji na loukách, ale setkat se s ní můžete i v listnatých či jehličnatých lesích. Jedná se o houbu podzemní, tudíž je dost o štěstí na ní narazit. Nicméně pozitivní zpráva je, že je nezaměnitelná a rozhodně si ji nespletete. Roste od června do listopadu ve velkém seskupení.
Proč sbírat pýchavku obecnou aneb léčivé účinky
Pýchavka obecná obsahuje minerální látky prospěšné našemu organismu, jako jsou např. vápník, hořčík, sodík, draslík a železo.
Při jakých potížích její konzumace pomáhá:
- Pomáhá při kožních onemocněních
- Při problémech s trávením a žaludečních potížích
- Při menopauze
Také se o této houbě traduje, že pokud ji budete konzumovat pravidelně, připraví vás o chuť k sexu. Takže to s konzumací rozhodně nepřehánějte. Z velkých pýchavek můžete připravit chutné houbové řízky, ale hodí se třeba i do houbového guláše.
Hřib žlučník
A na závěr ještě nesmíme zapomenout zmínit hřib žlučník, houbu, kterou určitě zná každý houbař. Na první pohled vypadá totiž jako hřib pravý, ovšem po ochutnání je zřejmé, že se jedná o houbu, které se lidově říká „hořčák“. Většina houbařů ho v lese nechá, ale víte, že má léčivé účinky? V rozhovoru s mykologem Jiřím Baierem, chemikem a mykologickým znalcem, který byl zveřejněn na webu idnes.cz, najdete informace, že tato chuťově odpuzující houba má léčivé účinky.
Hřib žlučník vám pomůže v usušeném stavu především s žaludečními potížemi. Je ovšem nutné ho usušit a rozemlít na jemný prášek. Následně zakoupit v lékárně želatinové kapsle a práškem je naplnit. Pokud byste ho konzumovali na lžičce, zřejmě byste nebyli schopni sousto spolknout. Hořká chuť je skutečně odporná. V lesích ho najdete od června do září.