Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Léčba bylinkami může mít mnoho podob, připravte si domácí bylinkové víno

Fotogafie: Víno
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Léčba bylinkami se využívá od nepaměti. Fytoterapie je dodnes využívána především v alternativní medicíně. V té západní se využívá jako doplněk léčby. My jsme si dnes pro vás připravili recepty na domácí vína z bylinek, která vám mohou pomoci stabilizovat krevní tlak, dezinfikovat trávicí soustavu nebo vás zbavit únavy. U každého bylinkového vína uvádíme také informaci o konzumaci vína, kterou je nutné dodržet.

1) Víno z medvědího česneku jako preventivní všelék

Medvědí česnek (stejně jako česnek kuchyňský) se považuje za přírodní antibiotikum. Na rozdíl od česneku kuchyňského je jeho působení mírnější. Ideální je využít víno z medvědího česneku s příchodem jara, kdy je po zimních měsících organismus unavený a je potřeba mu dodat vitamíny a minerály.

Jaké jsou účinky a kdy ho využít?

Jak jsme již napsali, medvědí česnek je přírodní antibiotikum, jeho působení a účinky jsou všestranné.

Využít ho můžete:

  • při střevních potížích
  • k dezinfekci trávicí soustavy
  • při arterioskleróze a chřipce
  • na pročištění ledvin
  • pro regulaci krevního tlaku

Jak připravit víno z medvědího česneku

Připravte si 2 hrsti listů medvědího česneku a 1 litr bílého vína. Listy medvědího česneku rozmixujte ve vínu a dejte do vodní lázně zahřát. Zahřívejte pouze na tělovou teplotu, nevařte. Zahřáté víno pak dejte macerovat na slunné místo cca na 2 – 3 týdny. Několikrát ho v čase macerování protřepejte. Po 3 týdnech ho přes sítko přeceďte a užívejte každé ráno a večer z malého kalíšku (panák nebo frťan), ne více.

2) Víno z anděliky lékařské pro posílení nervové soustavy

Účinky anděliky se často srovnávají s účinky ženšenu nebo puškvorce. Velmi výrazně působí na nervový systém, k léčebným procedurám se využívá kořen nebo semena této statné a velmi aromatické bylinky. Anděliku ocení také ženy, které potřebují regulovat menstruační krvácení. Dále podporuje trávení a pomáhá při zahlenění plic.

Jak připravit víno z anděliky lékařské

Anděliku je nutné užívat v malých dávkách, vyšší dávky mohou být příčinnou mnoha potíží, proto určitě nepřekračujte dávkování, pokud si víno doma připravíte.

Na přípravu vína budete potřebovat 5 lžic nadrobno nastrouhaného kořene anděliky a 0,7 l vína. Anděliku vínem zalijte a nechte na teplém místě macerovat 2 – 3 týdny. Užívejte malý kalíšek nalačno max. 3x denně.

3) Brutnákové víno pro rozradostnění srdce i duše

Brutnákové víno se připravuje z nati brutnáku lékařského. Ve středověku se věřilo, že tato bylinka přináší radost a uleví srdci. Brutnák posiluje srdeční sval a pomáhá z těla vyplavovat toxické látky. Využívá se při dně a revmatismu. Dále pročišťuje krev a posiluje nervovou soustavu. Ovšem pozor, brutnák obsahuje také jedovaté látky, které mohou poškodit játra, proto je nutné ho užívat velmi opatrně.

Jak připravit brutnákové víno

K přípravě budete potřebovat čerstvou nakrájenou nať a červené víno. Nakrájenou natí naplňte sklenici cca do 1/4 jejího objemu a dolijte vínem. Nechte macerovat na slunci cca 2 – 3 týdny a následně přeceďte. Pozor, brutnákové víno se užívá dva týdny 1x – 2x denně. Následně je potřeba užívání na 3 týdny přerušit.

Zdroj: Freepik.com

4) Víno z yzopu lékařského pro odstranění pocení a posílení organismu

Yzop lékařský u nás ve volné přírodě neroste, ale můžete si ho vypěstovat doma a mít tak tuto bylinku stále po ruce. Jeho účinky ocení především senioři, ale i mladší ročníky ho mohou využít např. jako afrodiziakum. Pokud máte problémy s nízkým tlakem, yzop je ideální bylinkou pro vás. Pomáhá mírně zvýšit krevní tlak, je to také antibiotikum pro dýchací cesty. Odstraňuje noční pocení a uvolňuje nadýmání. Pomáhá také při nechutenství a podporuje chuť k jídlu. Je mírně močopudný a díky tomu vyplavuje škodlivé látky z těla ven. Ale pokud čekáte miminko, yzop rozhodně vynechte. Nedoručuje se těhotným ženám nebo při nervových kolapsech či nervozitě.

Jak připravit víno z yzopu

Víno z yzopu se kombinuje také s dalšími bylinkami. Připravte si 1 díl nasekané natě yzopu, 1 díl natě saturejky a rozmarýnu. Přidat můžete také hřebíček. Bylinkami vyplňte 1/3 lahve. Doplňte červeným vínem a nechte 2 – 3 týdny macerovat na slunci. Následně můžete dochutit medem a pít po kalíšku ráno a večer.

5) Bazalkové víno proti únavě

A jako poslední tip vkládáme bazalkové víno. Bazalka je bylinka, která nemá vedlejší účinky a využívá se velmi často při přípravě jídel. Čaj z bazalky se často využívá při potřebě tlumit křečové stavy. Pokud trpíte na častější křeče, doporučuje se pít čaj z bazalky 2x denně. Dále se bazalka osvědčila při nespavosti, průjmech, migrénách, plynatosti i chorobách průdušek.

Jak připravit bazalkové víno

Bazalkové víno vás zbaví únavy. Kombinuje se s yzopem a mátou. Připravte si 4 lžíce sušené bazalky, jednu lžíci natě yzopu a máty. Tuto směs zalijte 0,7 l bílého vína a nechte týden až 14 dní macerovat na sluníčku. Přeceďte a užívejte vždy po jídle 1 skleničku denně.

Tip: V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete bylinné koncentráty a krémy, které jsou vyrobeny na základě unikátní metody zvané regenerace v Pentagramu. Udělejte si čas na zdraví a nechte se hýčkat přírodou.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama