Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Květen je podle TČM měsícem srdce

Fotografie: Muž se drží za srdce
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Pro TČM je zásadní harmonie a rovnováha celého organismu. Každý měsíc tradiční čínská medicína stanovuje jeden orgán, na který bychom měli zaměřit více pozornosti. Samozřejmě je to myšleno s nadsázkou. O srdce, na které vychází měsíc květen, je dobré starat se celoročně, nejen v květnu.

Srdce z pohledu tradiční čínské medicíny

TČM spojuje srdce s elementem ohně. Protože se na orgány a jejich činnost dívá tato alternativní medicína jako na celek, ani srdce nezůstává osamoceno. Čínská medicína srdce spojuje s plícemi a slinivkou. Správná funkce srdce tedy přispívá (kromě jiného) také ke zdraví a dobré funkci plic a slinivky.

Srdce je hnacím motorem pro krev, tepny, cévy a žíly. Pokud je v pořádku, krev proudí tak, jak má. Pokud se ale dostaví nerovnováha a srdce je z nějakého důvodu oslabené, krev proudí pomaleji a v těle se hromadí špatná energie.

Čínská medicína spojuje srdce s emocemi, jakými jsou radost a láska. Když je tedy srdce oslabené, nejsme na tom dobře ani psychicky. A kdy jindy se na srdce zaměřit, než symbolicky v květnu –  v měsíci lásky.

Jak se o srdce správně starat?

Ke své správné činnosti potřebuje srdce pohyb, dostatečný spánek, psychickou pohodu a zdravý přístup k životu. Věděli jste, že mezi 11. a 13. hodinou je srdce z celého dne nejaktivnější? Přečtěte si článek o orgánových hodinách, kde najdete k tomuto tématu více informací.

Pro správné fungování srdce je důležité:

 • pravidelně se hýbat, díky čemuž srdce sílí
 • omezit příjem soli
 • nekouřit
 • jíst hodně ovoce a zeleniny
 • omezit tučná a smažená jídla
 • dostatečně spát
 • předcházet stresu a úzkosti

Faktory negativně ovlivňující zdraví srdce

1. Srdce a kouření

Pro srdce (a celý lidský organismus) je kouření velmi riziková disciplína. Cigaretový kouř zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Zároveň zvedá krevní tlak, snižuje zdravý cholesterol v těle a zvyšuje riziko krevních sraženin. Už jedna vykouřená krabička cigaret denně u vás riziko srdečního infarktu zdvojnásobuje.

2. Srdce a nadměrné solení

Nadměrným solením do těla dostáváte vyšší dávky sodíku. A to negativně ovlivňuje zadržování vody v těle a může vést ke zvýšení krevního tlaku.

Zdroj: Freepik.com

3. Srdce a nadměrný příjem kofeinu

Zatímco dřívější výzkumy kávu ve spojitosti se zdravým srdcem jednoznačně odsuzovaly, a to hlavně kvůli její schopnosti zvyšovat krevní tlak, novější průzkumy už hovoří jinak. V normální míře (což je maximálně 3 šálky kávy denně) by káva srdci ublížit neměla – ba naopak, může být pro srdce a jeho zdravý výkon i prospěšná.

Jaké nemoci mohou postihnout srdce?

 • Ateroskleróza – při této nemoci dochází ke kornatění tepen. To znamená, že se v tepnách ukládá tuk, cholesterol a vápník, což vede k jejich zúžení, narušení jejich pružnosti a k jejich větší křehkosti. Vlivem toho dochází k ucpávání tepen a infarktu myokardu.
 • Infarkt myokardu – stav, kdy je ucpaná jedna nebo více věnčitých tepen. Jedná se o život ohrožující stav, protože srdeční sval v poškozeném místě odumírá už po dvaceti minutách od příhody. Pokud je takto postiženo 40 % srdce, následuje jeho zástava.
 • Srdeční arytmie – nepravidelný srdeční tep, který způsobuje řadu potíží a může vést až k srdečnímu selhání.
 • Defekty srdečních chlopní – k nejčastějším problémům patři nedomykavé chlopně, které se po průchodu krve úplně nezavřou, a část krve se do srdce vrací zpátky. To pak srdce nadměrně zatěžuje.

A nesmíme zapomenout na bylinky

 • Třezalka tečkovaná – bylinný koncentrát Korolen s obsahem extraktu z třezalky a dalších bylinek najdete v našem e-shopu.
 • Gotu kola a ginkgo biloba – vyzkoušet můžete také bylinný doplněk stravy Celitin s obsahem ginkgo biloby a gotu koly.
 • Hloh obecný – dokáže si poradit se srdeční slabostí, zlepšuje průchodnost cév a pomáhá při arytmii.

Tip: Další bylinky, bylinné koncentráty a doplňky stravy pro podporu zdraví srdce najdete v našem e-shopu Klub Energy Tábor v sekci SRDCE a CÉVY.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama