Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Kruhové tréninky a jejich výhody pro zdraví

Kruhové tréninky

Probiosan Inovum

Reklama

Popularita kruhových tréninků se postupně rozrostla od profesionálních sportovců do rekreačních ve všech věkových a výkonnostních kategorií. Kruhové tréninky mohou být opravdu výtečnou pohybovou kolektivní zábavou a stejně tak i cestou ke kompletně fyzicky vybavenému sportovci. V čem ale spočívá kouzlo a úspěch kruhových tréninků?

3…2…1…GO!

Kruhové tréninky se často také nazývají jako intervalové, HIIT anebo v některých případech i jako tabata. Základním principem kruhového tréninku je soustava různých cvičení.

Ta bývají buď specializovaná na určitý prvek – rychlost, dynamiku, koordinaci či některou z konkrétních fyzických částí. Anebo naopak bývají realizovány takzvaným „full body“ neboli cvičením na celé tělo.

V tomto pomyslném okruhu cviků se pohybuje jedinec či skupina v časových intervalech. Jeden interval značí čas na práci, kdy na daném stanovišti neustále opakujete stejné cvičení. Druhý interval pak značí čas na odpočinek a přesun na další stanoviště.

Proč jsou tak úspěšné a jak fungují?

Systém kruhových tréninků najdeme i pod názvem HIIT, jak již bylo napsáno výše. Tato zkratka znamená „high intensive interval training“, neboli „intervalový trénink o vysoké intenzitě“. Název víceméně přesně popisuje povahu cvičení.

Jde o to, abychom při jednom druhu cviku co nejvíce unavili určitou svalovou partii anebo co nejrychleji nechali vystoupat tepovou frekvenci. Jakmile skončí pracovní interval, tak přichází fáze odpočinku, kdy se přesouváme na další cvičení a v rámci přesunu máme čas vydýchat a zkráceně zregenerovat.

V konečném důsledku tak naše tělo funguje z jednoho extrému do druhého. Z klidového režimu do maximální frekvence, z odpočatého svalu do takzvané extenze neboli protažení. Simulujeme tak extrémní podmínky a zdokonalujeme tělo po kondiční i silové stránce v jednom.

Nejsou HIIT tréninky nebezpečné?

Určitě se nabízí otázka, zdali nejsou intervalové tréninky nebezpečné. Zní to totiž jako naprostí peklo. Pokud jste zdravý jedinec bez ohledu na fyzickou kondici, tak se rozhodně nemusíte bát jakýkoli kruhový trénink navštívit.

První tréninky je přitom nejlepší navštěvovat v rámci některých kolektivních cvičení, která běžně potkáváme ve fitness centrech pod názvy kruhový trénink, cross training, body cross a spoustou dalších.

Práce v kolektivu nám přinese nejen spoustu motivace v těsném obležení dalších sportovců, ale také spoustu zábavy. Kruhové tréninky totiž mohou mít i nespočet krkolomných a zábavných cvičení, které profesionální trenéři rádi zařazují do sestav pro uvolnění atmosféry.

Další výhodou začátku ve fitness centrech pod dohledem profesionálních trenérů je bezesporu fakt, že sestavení správného okruhu cviků není jednoduché a jak rezervoár cviků, tak i jejich návaznost si můžete časem osvojit práce okoukáním od školených profesionálů. Kruhový trénink je zkrátka výtečnou a zábavnou metodou ke zdokonalení kondice, tak jdeme na to!

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama