Minerál křemík si řada lidí spojí hlavně s jeho skvělým účinkem na pleť a vlasy. V lidském organismu toho však zvládá mnohem více. Proč je důležité tento minerál přijímat v potravě nebo v potravinových doplňcích?
Co je křemík?
Křemík je minerální stopový prvek, bez kterého lidský organismus nemůže správně fungovat. V těle je hned po zinku a železu třetím nejrozšířenějším minerálem. Lidské tělo si křemík neumí samo vyrobit, a proto je důležitý jeho příjem z potravy. Nejčastějším zdrojem křemíku jsou rostlinné potraviny, ale o tom později. Největší množství křemíku se v těle nachází v pojivových tkáních. Vyskytuje se však také v průduškách, cévách, kůži, nehtech i zubech.
Vliv křemíku na lidský organismus
Křemík hraje v organismu řadu důležitých rolí. Podílí se na mnoha enzymových a metabolických procesech. Významně ovlivňuje pojivové tkáně. Také spolupracuje s jinými minerály a ovlivňuje jejich účinek na lidský organismus.
Například:
- napomáhá vstřebávání vitamínu D
- přispívá ke správnému vstřebávání železa i zinku
- spolu s vitamínem C podporuje tvorbu kolagenu
Křemík a jeho účinky na zdraví
Bez křemíku by činnost organismu nemohla být kompletní. Věděli jste, že v lidském těle se nachází asi 2 g tohoto minerálu? Obsah křemíku v lidském těle s přibývajícím věkem klesá. Může za to orgán brzlík, který je zodpovědný za vstřebávání křemíku.
Křemík:
- zvyšuje pružnost, pevnost a odolnost tkání
- zlepšuje pružnost cév
- prokrvuje kůži
- je důležitý pro komplexní mineralizaci kostní tkáně
- zajišťuje správný růst a vývoj kostí
- zvyšuje hladinu lymfocytů pro lepší imunologickou odezvu
- ovlivňuje zdraví kardiovaskulárního systému
- je prevencí osteoporózy
- chrání mozek a redukuje množství hliníku v mozku
- působí protizánětlivě
- urychluje hojení ran
- působí proti stárnutí kůže
- zajišťuje zdravý vzhled kůže, vlasů a nehtů
V každém lidském mozku se nachází minimální množství hliníku, pokud se ale toto množství zvýší nad určitou hranici, přicházejí mozkové potíže. Vědci se domnívají, že právě vyšší obsah hliníku v mozku je zodpovědný za rozvoj Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.
Účinek křemíku na pleť, vlasy a nehty
Známý je účinek křemíku na pleť, vlasy a nehty, které zpevňuje. Pokožka je díky křemíku vypnutější, vlasy zacelenější a nehty pevnější. Právě křemík je součástí řady doplňků stravy cílených na pleť, vlasy a nehty. Pro lepší kondici vlasů se na jaře doporučuje pitná kúra z kopřiv, které jsou významným zdrojem tohoto minerálu.
Křemík v potravinách
Křemík se nachází v potravinách rostlinného původu. Jeho největší množství najdete v celozrnných obilninách a ve všech potravinách s vyšším množstvím vlákniny. Z bylinek nejvíc křemíku obsahuje přeslička rolní nebo kopřiva dvoudomá.
Křemík obsahují například tyto potraviny:
- ovesné vločky
- celozrnná rýže
- banány
- fazole
- špenát
- mrkev
Například lidé, kteří jsou postiženi Crohnovou chorobou (autoimunitní onemocnění trávicího traktu), si nemohou dovolit přijímat potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Ti mohou křemík čerpat z doplňků stravy.
Křemík v doplňcích stravy
Rozmanitá strava by měla zaručit dostatečný příjem křemíku. Ten lze však do organismu doplnit i pomocí doplňků stravy. Doporučeno je to například sportovcům, kteří jsou více náchylní na opotřebení kloubů a kostí, nebo při zvýšené lámavosti vlasů a nehtů. Z doplňků stravy můžeme doporučit například Barley juice tabs, terapeutický čaj Smilax Officinalis nebo produkt Spirulina Barley tabs.
Jak se pozná nedostatek křemíku a lze se jím předávkovat?
Při nedostatku minerálu křemíku v těle se může objevit vyšší lámavost vlasů a nehtů, zhorší se kvalita kůže, více se tvoří vrásky, dochází k větší lámavosti kostí, urychluje se proces aterosklerózy tepen. Objevit se může i větší citlivost na chlad. Lidé, kteří mají dlouhodobý nedostatek křemíku v těle, mohou trpět sníženou tvorbou kolagenu i poklesem plodnosti.
Předávkování křemíkem pouze z potravin není možné. Nadužívání křemíku hrozí, pokud k potravinám obsahujícím křemík budete užívat také doplňky stravy s křemíkem. Bezpečná hranice byla stanovena na 12 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti. S lehce zvýšeným příjmem křemíku si tělo jednoduše poradí. Ledviny ho vyloučí společně s močí. V případě, že je nadbytek křemíku dlouhodobý, hrozí vznik ledvinových kamenů.