Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Krásné a zdravé ženy nekouří aneb jak přestat kouřit

Fotografie: Muž láme cigaretu a přestává kouřit
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Dávno jsou pryč časy, kdy bylo kouření v módě. Moderní je nekouřit a nejen moderní. Kouření škodí především zdraví, má vliv na délku i kvalitu života. V roce 2020 byly na webu ministerstva zdravotnictví publikovány výsledky výzkumu o užívání tabáku v ČR. Z dat vyplývá, že denně v ČR kouří 21,1% mužů a 15,2% žen. Výsledky ovšem také ukázaly pozitivní čísla. Snižuje se trend kouření u nejnižší věkové skupiny 15-24 let. A stejně tak i počet denních i příležitostných kuřáků starších 15 let.

Jak tabákové výrobky působí na naše tělo a proč není jednoduché s kouřením přestat? V článku si zodpovíme tyto dotazy a zároveň si řekneme, co se děje s naší pletí, zuby či nehty a jaká další rizika vznikají při používání tabákových výrobků.

Proč je těžké přestat kouřit

Ať už se bavíme o nikotinu či alkoholu, jedná se o měkké legální drogy, které při pravidelné konzumaci vyvolávají závislost. Nikotin je látka, která v mozku aktivuje centrum odměny. Pro kuřáky to znamená v podstatě, že pokud si nezapálí, tak začnou trpět špatnou náladou a snižují se jim kognitivní funkce. Mozek jim stále připomíná, že potřebuje nikotin pro lepší náladu i vyšší pracovní nasazení.

Kuřáci mají někdy pocit, že nikotin pomáhá se stresem a snižuje ho. Opak je ovšem pravdou. Vdechování nikotinu a obecně tabákové výrobky zvyšují riziko vniku depresí, a proto ve chvíli, kdy si kuřák zapálí, vznikne u něj dojem, že mu cigareta pomohla. Pointa je v tom, že by ve stresu ani nemusel být, pokud by nikdy nezačal kouřit.

Pro každého kuřáka je těžké přestat kouřit nejen z důvodu psychických problémů, které nastanou ve chvíli, kdy nikotin nepustí do těla, ale i z důvodu dalších aspektů. Častým důvodem kouření u žen a jejich závislosti je především strach z přibrání pár kil navíc.

Nicméně to rozhodně stojí za to vyzkoušet a předejít tak nepříjemným zdravotním rizikům, která kouření způsobuje (zdroj: zde). Pojďme se nyní detailně podívat na to, co kouření dělá s naší pletí, zuby, vlasy i nehty a jaká další rizika jsou s kouřením spojena.

Co dělá nikotin s vaší pletí

Nikotin a cigaretový kouř má velmi negativní dopad na vzhled i zdraví naší pokožky. Způsobuje nepříznivé kožní změny a zintenzivňuje průběh mnoha kožních onemocnění včetně rakoviny. V nemalém měřítku má pak také vliv na stárnutí kůže, které je nevratné.

Dříve se začínají objevovat vrásky a ženy vypadají starší, než ve skutečnosti jsou. Podle veřejně dostupné studie se pokožka kuřáků závislých na nikotinu ve věku 40 let velmi podobá pokožce nekuřáků ve věku 70 let. A to je dost velké varování. To samozřejmě neplatí jen pro ženy, ale i pro muže. Kuřáci mají suchou, šedou a unavenou pleť a typické jsou také vrásky kolem úst, které se začínají tvořit dříve než u nekuřáků.

Co dělá kouření s vašimi zuby

Žádná žena nechce mít žluté zuby nebo ještě hůř – být bezzubá. Nepřeháníme. Podle odborných studií kouření způsobuje tzv. periodontální onemocnění. To znamená, že vaše dásně a kosti, které poskytují zubům oporu, jsou napadeny chronickou bakteriální infekcí. Ta je způsobena především hromaděním plaku na zubech. Ve finální fázi tohoto onemocnění dochází ke ztrátě zubů. U kuřáků je riziko periodontálního onemocnění 5-20krát větší než u nekuřáků (zdroj: zde).

Co dělá kouření s vašimi vlasy a nehty

Také na naše nehty a vlasy má nikotin a další toxické látky, které jsou obsaženy v cigaretě, velký vliv. Nejenže jsou vlasy načichlé (stejně jako oblečení) a už jen to je odpuzující, ale díky toxickým látkám obsaženým v tabáku se hůře prokrvuje pokožka hlavy a dochází k vypadávání vlasů, třepení a vysychání. Vlasy se lámou a ženy mají pocit, jako kdyby jim vlasy nerostly.

Podle nehtů poznáte kuřáka na 100%. Nehty jsou zažloutlé, a to díky dehtu, který je obsažen v cigaretovém kouři. Časté kouření zbarví nejen nehty, ale také kůži na prstech, kde je cigareta držena. Ženy pak přistupují k umělým či gelovým nehtům, aby tyto nedostatky zakryly. Bohužel, kouření způsobuje i další zdravotní rizika, která tak jednoduše nezakryjete.

Zdroj: Pixabay.com

Další zdravotní dopady kouření

Tabákový kouř obsahuje více než 7000 toxických látek a z toho 70 prokázaných karcinogenů. To už napovídá, že kromě vypadávání vlasů a zubů zvyšuje kouření také riziko dalších závažných onemocnění.

  • Rakovina – plic, jícnu, hrtanu a dalších orgánů
  • Srdeční a cévní onemocnění – infarkt, mozková mrtvice, ischemie dolních končetin, arytmie
  • Onemocnění plic – rozedma plic, zánět průdušek
  • Cukrovka

Dále je nutné zmínit zdravotní rizika v případě pasivního (nedobrovolného) kouření, které je stejně nebezpečné, jako kdyby dotyčný sám kouřil. Chraňte své zdraví, ale neohrožujte ty, které máte rádi. Přestaňte kouřit a využijte k tomu všechny dostupné možnosti. Které to jsou?

Jak přestat kouřit

Jsou v podstatě 2 možnosti, jak přestat kouřit.

  • Svépomocí
  • S pomocí organizace v ČR, která vám pomůže a doporučí návštěvy odborných poradců pro odvykání kouření

Pokud zvolíte první způsob, pak se připravte na složitý proces, který bude vyžadovat pevnou vůli a velkou motivaci.

Motivace je základ

Základním kamenem je motivace. Ať už je to dopad na vaše zdraví, na zdraví dětí, které vystavujete pasivnímu kouření, nebo jiný důvod, pečlivě si rozmyslete, proč přestáváte kouřit a co vám to přinese. Budete potřebovat pevnou vůli a velké přesvědčení. Proto je dobré si důvody vypsat na papír, který budete mít stále před očima pro těžší chvíle při odvykání.

Najděte si spojence

Určitě je ve vašem okolí někdo, kdo také chce přestat kouřit, jen se k tomu nedokáže donutit. Zkuste to spolu a podporujte se navzájem. Závislost na nikotinu je velmi těžké porazit, a pokud máte vedle sebe někoho, kdo do toho půjde s vámi, uvidíte, že odvykání bude jednodušší.

Nikotinové náplasti a žvýkačky

Silní kuřáci by se neměli vyhýbat (minimálně ze začátku odvykání) nikotinovým náplastem nebo žvýkačkám. Poraďte se s lékařem či lékárníkem na využití těchto podpůrných možností při odvykání. Využívají je i jiní, tak proč byste zrovna vy nemohli.

Připravte se na krizi

Připravte se, přijde krize. Nálada bude pod bodem mrazu, kognitivní funkce budou stávkovat a chuť na cigaretu sílit. Jak z toho ven? Na tyto krizové chvíle si nastavte aktivitu, která „nahradí“ cigaretu. Cokoliv, co máte rádi, cokoliv, co vás uklidní a můžete danou aktivitu dělat kdekoliv. To je zásadní. V případě, že máte zaměstnání, do kterého je nutné docházet pravidelně, pak můžete cigaretu nahradit například pitím vody, pojídáním nízkokalorických jídel (zelenina, ovoce, tyčinky atd.) Nedoporučujeme to nahrazovat pojídáním čokolády, dortů a dalších vysoce kalorických jídel.

Zaměstnejte ruce

Kuřáci jsou zvyklí ve stresu své ruce zabavit držením cigarety. Pokud máte náročné povolání, kde se stresu nevyhnete, místo cigarety využijte tužku nebo různé antistresové pomůcky na mačkání. Ty vám ruce zaměstnají a mozek si brzy danou aktivitu zafixuje.

Nebo se obraťte na odbornou pomoc. Např. na webu bezcigaret.cz najdete pomoc a také bezplatnou linku, kam zavolat. Linka je určena pro každého od 15 let, koho kouření už nebaví a sám přestat nezvládne. Existuje samozřejmě více podpůrných a odborných skupin, které můžete využít. Prvním krokem ovšem musí být vaše rozhodnutí a pevná vůle.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama