Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Kouření má vliv na ztrátu zraku a šedý zákal

Fotografie: Muž kouří cigaretu
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zdravý zrak mnozí berou jako samozřejmost do té doby, dokud o něj nezačnou přicházet. K nejčastějším onemocněním zraku patří mimo jiné i šedý zákal. Věděli jste, že rizikovým faktorem pro jeho vznik může být kouření? Jak spolu kouření a šedý zákal souvisí?

Co je šedý zákal a jak se projevuje?

Šedý zákal patří k nejčastějším onemocněním zraku, u kterého nikdy nebyly objasněny pravé příčiny vzniku. Odborníci se však shodují na tom, že šedý zákal, který se odborně označuje jako katarakta, souvisí se stárnutím. Jedná se o přirozený proces stárnutí oka a objevuje se nejčastěji po 65. roce.

Klidně se však může objevit mnohem později. Mnohé studie však poukazují na to, že až 75 % lidí ve věku nad 75 let šedým zákalem trpí. Šedý zákal postihuje oční čočku, snižuje její průhlednost a brání průchodu světelných paprsků oční sítnicí. Šedý zákal nebolí a často nastupuje velmi plíživě. Na oku je možné šedý zákal opticky vidět až v době, když je velmi rozvinutý.

K velmi častým projevům šedého zákalu patří:

 • zakalení oční čočky
 • zastřené vidění (postižený vidí věci jako by byly pod šedým závojem)
 • ztráta zrakové ostrosti
 • větší citlivost očí na oslnění světlem
 • krátkozrakost
 • dvojité vidění
 • zkreslení pozorovaných věcí
 • změna vnímání barev

Je šedý zákal léčitelný?

Rozvoj onemocnění oka šedým zákalem, přičemž může být postiženo pouze jedno oko, ale klidně i obě oči, může trvat měsíce, ale i roky. Vždy je klíčové včas vyhledat odbornou pomoc, pokud na sobě zpozorujete výše zmíněné příznaky. Neléčený šedý zákal může vést až ke slepotě. K té ale ve většině případů nedochází, protože je šedý zákal dobře operovatelný, a tím pádem dobře léčitelný. Platí, že čím rychleji se šedý zákal řeší, tím lépe probíhá jeho operace. Šedý zákal se neobjevuje pouze u dospělých a převážně stárnoucích lidí, ale také u dětí (méně často). U dětí je šedý zákal vrozený nebo získaný a opět operativně léčitelný.

Jaké jsou rizikové faktory, které vedou k rozvinutí šedého zákalu?

Jak už jsme říkali, pravé příčiny vzniku šedého zákalu dosud nebyly objasněny a hlavním faktorem pro vznik tohoto onemocnění je stáří, není však jediným.

K šedému zákalu může vést také:

 • kouření
 • dědičnost
 • diabetes
 • vysoký krevní tlak
 • nadměrné vystavování očí slunci
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • nezdravý životní styl
Zdroj: Freepik.com

Jak kouření souvisí se vznikem šedého zákalu a ztrátou zraku?

Kuřáci jsou na zdraví ohroženi ze všech stran a kouření mimo jiné ovlivňuje i jejich zdravý zrak. Mnohé studie totiž dokázaly, že kouření a působení škodlivých látek z cigaret (ale také z e-cigaret) může způsobit četná poškození zraku. Jedná se například o dřívější nástup makulární degenerace – velmi časté oční onemocnění, které se nejčastěji objevuje v seniorském věku a způsobuje ztrátu centrálního vidění a v těch nejhorších případech i úplnou ztrátu zraku.

Tato nemoc se objevuje s rostoucím věkem, odborné studie však dokázaly, že v případě kuřáků (i těch pasivních) k ní dochází až o 5,5 let dříve než u nekuřáků. Kouření kromě makulární degenerace také zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu, a to působením škodlivých látek z cigaret na oči. Kouření také znamená vyšší riziko rakoviny oka.

Zdroj: https://www.who.int/news/item/20-10-2022-smoking-linked-to-early-vision-loss-and-cataracts

Zdravé je nekouřit

Pokud jste si tedy mysleli, že kouření a zdraví zraku spolu nesouvisí, teď víte, že ano. Zdravé je prostě nekouřit. Kouření má špatný vliv na celý organismus, a to včetně zraku. Onemocnění zraku s sebou přináší velký nekomfort a zhoršený zdravotní stav, který vás může vyřadit z vašeho běžného fungování. Zdravý zrak je nutný pro řadu zaměstnání a například i pro řízení automobilu. Pokud byste o svůj zrak nepečovali, neohrozíte pouze vaše zdraví, ale i vaše finance. To zejména tehdy, když si kvůli špatnému zraku budete muset najít např. hůře placenou práci.

Tip: Zjistěte, jak přestat kouřit a jaká další zdravotní rizika kouření přináší.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama