Kostival je bylinkou s řadou účinků. Je však jednou z mála, jejichž vnitřní užívání se nedoporučuje. I tak se vyplatí mít kostival vždy po ruce. Už z názvu vypovídá, že kostival léčí kosti a klouby.
Jak kostival vypadá a kde roste?
Kostival lékařský (latinsky Symphytum officinale) je výraznou trvalou bylinkou, kterou si nejspíš nespletete s žádnou jinou. Dorůstá do výšky až jednoho metru. Má růžovo-fialové květy a celá rostlina je drsná a chlupatá. Protože je rostlina medonosná, milují ji včely. Nejlépe se kostivalu daří na vlhkých místech. Bylinku proto najdete na březích potoků, u rybníků, na podmáčených loukách a na podobných místech. Jedná se o léčivku z čeledi brutnákovitých. Lidově se rostlině říká „černý kořen“, „volský jazyk“, „kobylí mléko“, slovensky se kostivalu lékařskému říká „kostihoj“, což úplně vystihuje to, pro co je bylinka nejčastěji využívána.
Jaké části kostivalu se využívají a jak se zpracovává?
Ze všeho nejdříve je potřeba upozornit na to, že je kostival určený hlavně pro vnější použití. Je možné narazit na doporučení užívat například kostivalový čaj i vnitřně, v tomto případě však jdete do rizika, protože kostival lékařský obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy. Jedná se o škodlivé látky, které ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání mohou způsobit toxické poškození jater. Při zevním použití je bylinka naprosto bezpečná. Mezi nejčastěji využívané části patří bezesporu kořen kostivalu, který se sbírá na jaře nebo na podzim. Sbírá se však i nať kostivalu, která se suší. Kostival lékařský můžete sušit, kořen pak mlít na jemný prášek, vyrobit z něj můžete tinktury a léčivé masti.
Jaké látky kostival lékařský obsahuje?
Za své hlavní hojivé účinky vděčí kostival lékařský obsažené látce zvané alantoin. Dále bylinka obsahuje silice, alkaloidy, pryskyřici, slizové látky a škroby.
Kostival lékařský z pohledu tradiční čínské medicíny
Kostival lékařský dobře zná a často při léčení využívá také tradiční čínská medicína, která si uvědomuje jeho svíravou vlastnost a nahořklou chuť. Právě hořkost a svíravost se využívá k ochlazování přílišného horka v organismu a k rozproudění stagnující energie čchi. Ani tradiční čínská medicína nedá na tuto bylinku dopustit v případě bolesti kloubů a vůbec celého pohybového aparátu. Na nemoci pohybového aparátu, kam patří artróza, revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova choroba, se dívá jako na onemocnění z větru a vlhkosti.
Jaké formy léčby se v případě kostivalu využívají?
Už jsme si říkali, že se kostival lékařský využívá hlavně zevně. Léčba spočívá v pravidelném mazání či aplikaci obkladů z této bylinky. Z bylinky lze vyrobit masti, gely, oleje, tinktury, odvary, obklady nebo léčivé koupele. Kostival využijí senioři a aktivní sportovci.
Účinky kostivalu lékařského na zdraví:
- působí protizánětlivě
- má silné hojivé účinky
- léčí výrony a pohmožděniny
- příznivě působí na křečové žíly
- ulevuje od bolesti kloubů, tkání a svalů
- zbavuje otoků
- podporuje prokrvení pokožky
- urychluje léčbu zlomenin
- regeneruje pokožku
Vyrazte na kořen kostivalu
Ještě pořád můžete, dokud zem nezapadá sněhem, vyrazit na kořen kostivalu, do kterého se právě na podzim stáhla všechna síla. Kořen kostivalu je dost hluboko, a tak se při této prácičce i dost zapotíte. Nejspíš se vám jej nepodaří ze země vytáhnout celý. Kořen, který se vám podaří získat, doma omyjte, rozpulte a řádně vysušte. Teplota umělého sušení by neměla přesáhnout 45 °C.