Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Kontryhel obecný je bylinou alchymistů i významnou ženskou léčivkou

Fotografie: kontryhel
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je vytrvalá nenáročná bylina, která v červnu a červenci vykvétá záplavou drobných žlutých kvítků na dlouhých stvolech. Tato rostlina má naprosto unikátní tvar listů, které vypadají jako malé vějířky, uprostřed nichž je zpravidla kapka rosy. Odedávna byla ceněna alchymisty pro své léčivé účinky a významné místo zastává i v současnosti, neboť je považována za nejléčivější ženskou bylinu vůbec.

Užívání kontryhelu

Užívá se samostatně nebo společně s řebříčkem lékařským či kokoškou pastuší tobolkou. Při pravidelném pití čaje je skvělou prevencí celého spektra ženských nemocnění včetně myomu dělohy, v případě různých ženských onemocnění (i onkologických) slouží jako doprovodná léčba, při které bývá dosaženo překvapivě dobrých výsledků. Tato bylina je velmi dekorativní a neměla by chybět na žádné zahradě, vyniká jako solitérní rostlina a výborně se hodí také do skupinových trvalkových výsadeb.

Obsahové látky

Bylina vyniká vysokým obsahem taninů – silných antioxidantů, které pomáhají v boji se škodlivými volnými radikály, dále obsahuje glykosidy, silice, hořčiny a kyselinu salicylovou.

Při jakých potížích je bylinka nápomocná a jaké jsou její účinky

  • pomáhá při nepravidelné a bolestivé menstruaci
  • mírní zdravotní problémy v menopauze
  • pomáhá při léčbě zánětů dělohy
  • pravidelné třítýdenní kúry, kdy se popíjí čaj z kontryhelu obecného a řebříčku obecného, jsou prevencí celého spektra ženských onemocnění
  • pomáhá při výhřezu dělohy a tříselné kýle, společně s kokoškou pastuší tobolkou se doporučuje šestitýdenní kúra
  • díky obsahu přírodních bioaktivních látek celkově posiluje organismus
  • pomáhá při chudokrevnosti
  • u dětí se osvědčil čaj z byliny při svalové nedostatečnosti
  • vysoký obsah přírodních antioxidantů – polyfenolů (hlavně taninů) zajištuje ochranu proti škodlivým volným radikálům
  • je účinnou doprovodnou léčbou při nádorech dělohy, i po ukončení léčby bývá doporučena léčebná kúra – 1 měsíc čaj z kontryhelu obecného, druhý měsíc z řebříčku lékařského
  • léčí záněty v ústní dutině
  • zajišťuje správnou činnost jater
  • zevně se odvar z kontryhelu používá při drobných oděrkách a řezných poraněních, dokonce léčí i bércové vředy
Zdroj: Freepik.com

Pěstování kontryhelu

Tato bylina je velmi nenáročná, vyhovuje jí lehčí propustná zemina, nemá vysoké nároky ani na stanoviště, prospívá dobře na slunci, v polostínu i ve stínu, v suchém období vyžaduje pravidelnou zálivku. Množí se oddělením jednotlivých trsů z mateční rostliny, které je vhodné vysadit na stanoviště po třech až pěti kusech.

Jak kontryhel zpracovat

K léčivým účelům jsou sbírány listy a květy byliny, nejlépe v období června a července. Suší se ve stínu do teploty 40 °C, po usušení je vhodné uložit je do bavlněných pytlíků a skladovat v temnu. Bylina má po usušení sklon k drolení, proto je lepší sušit po menším množství. Z této byliny je možná výroba čajů, tinktur, ale také medu a sirupů, mají nažloutlou až světle zelenou barvu a příjemnou, mírně nahořklou chuť, kterou způsobuje vysoký obsah taninů.

Návod na přípravu čaje: polévkovou lžíci čerstvých listů a květů (nebo čajovou lžičku sušených) přelijte 250 ml vařící vody, nechte louhovat 5 – 7 minut, poté přeceďte a popíjejte vlažný třikrát až čtyřikrát denně.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama