Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Kokoška pastuší tobolka, bylinka, která dokáže zastavit krvácení a zmírnit menstruační bolesti

Fotografie: Kokoška pastuší tobolka
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Kokoška pastuší tobolka (latinsky Capsella bursa-pastoris) je jednoletá rostlinka, jejíž léčivé účinky ocení ženy, ale i muži. Nenápadná rostlinka, která je běžně dostupná a její pěstování není nikterak obtížné, dokáže divy.

Zjistěte, jaké jsou její léčivé účinky, při jakých zdravotních potížích nám může pomoci, jak si ji vypěstovat a inspirujte se recepty na odvar, tinkturu či prášek. Máme je pro vás připravené v závěru článku.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka kvete od května do října a je to brukvovitá jednoletá rostlinka. Najdete ji často na zahrádce a mnoho lidí ji stále bere spíše jako plevel než jako léčivou bylinku, což je velká škoda. Bylinka dosahuje výšky čtvrt – půl metru. A poznáte ji na první pohled podle bílých květů, ale především podle tobolek, ve kterých jsou umístěny plody. Tobolky jsou vzhledem podobné tvaru srdce, a díky tomu si tuto jednoletou rostlinku rozhodně nespletete.

Využití a léčivé účinky kokošky

Kokoška pastuší tobolka vypadá sice jako plevel, ale její využití je obrovské. Primárně se využívá při jakémkoliv typu krvácení – z nosu, při řezném poranění, silné menstruaci, ale i při zdravotních obtížích jako jsou hemeroidy, krvácení ledvin i při dalších onemocněních. Ženy navíc ocení kokošku při menopauze (klimakteriu), kdy pomáhá zmírňovat příznaky a celkový průběh. Hojně je také využívána ženami při potížích spojených s vaginálním výtokem, jako léčivý výplach.

Další léčivé účinky

  • Pomáhá při potížích s plodností u žen
  • Léčí záněty a infekce
  • Pomáhá při zažívání
  • Ulevuje při bolestech hlavy a migréně
  • Posiluje imunitu
  • Lehce snižuje krevní tlak
  • Reguluje správné fungování ledvin, jater, sleziny
Zdroj: Pixabay.com

Pěstování kokošky pastuší tobolky

Než se podíváme na recepty, které se využívají jak k zevnímu, tak i vnějšímu využití této bylinky, zastavíme se ještě u pěstování kokošky. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinku, které svědčí téměř jakékoliv prostředí a složení půdy, její pěstování není vůbec složité. Pěstovat ji můžete na zahrádce mezi kytičkami, které již máte zasazené. Možná vám tam už roste a ani o tom nevíte. Jedna rostlinka vytváří až 1000 semen, klíčení je postupné a zvládne i nižší teploty.

Sklízí se v období od dubna do září. Nejlepší období pro sběr je jaro, kdy obsahuje málo semen. Sklízí se celá rostlinka s natí i listy. Je potřeba zbavit se odkvetlých kousků nebo napadených bílou plísní. Proto je nutné vždy rostlinku po rostlince prohlédnout a nevyhovující kusy odebrat. Poté ji můžete usušit na sluníčku na novinách či tácu atd. Usušená bylinka bude lehce zapáchat, její chuť je trochu nahořklá a zbarvená bude do světle zelena. Skladujte v uzavřené sklenici na tmavém místě, aby se k ní nedostala vlhkost.

Zevní i vnitřní využití kokošky – prášek, tinktura

Kokoška pastuší tobolka se využívá zevně i vnitřně podle typu obtíží. Obsahuje vitamíny, minerály a další látky, jako jsou např. vitamíny A, B, C, E a K, vápník, síru, mangan, draslík, vlákninu. Dále cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonové glykosidy a větší množství minerálních látek. Připravit si z ní můžete tinkturu nebo prášek na zasypání rány a zastavení krvácení.  Jak na to?

1) Prášek na zastavení rány z kokošky – zevní využití

Nasušenou rostlinku rozdrťte či rozemelte na prášek a vložte do nádobky, kterou budete mít vždy po ruce. Při potížích s krvácením zasypte krvácející ránu a nechte působit. Uvidíte, že krvácení ustane či zeslábne během chvilky.

2) Tinktura z čerstvé nesušené byliny – vnitřní využití

Tinkturu si připravíte z čerstvé byliny. Celou rostlinku nakrájejte nadrobno (nať, květy i listy) a naplňte do sklenice až po okraj. Ponořte ji do čirého vysokoprocentního alkoholu tak, aby byla celá zalitá a nikde nevyčnívala. Následně nechte v teple takto odpočívat cca 2 – 3 týdny. Pak již stačí přecedit a podávat střídmě s vodou (cca 5–10 kapek) a sklenicí vody při obtížích.

3) Odvar z kokošky při bolestivé menstruaci či klimakteriu

Pokud trpíte bolestivou menstruací, stačí týden až 10 dnů před začátkem začít pít odvar z kokošky. Ten si připravíte jednoduše. 2-3 lžičky sušené bylinky zalijete vroucí vodou a necháte cca 15 min vylouhovat. Přecedíte a necháte vychladnout. Následně pijte 1 šálek denně každý den před očekávanou menstruací. Uvidíte, že krvácení bude slabší a křeče mírnější.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama