Klanopraška čínská (latinsky Schisandra chinensis) je liánovitá rostlina s plody v trsech, které se podobají brusince. Využívanou částí je její plod, který oplývá řadou léčivých účinků napříč celým organismem. Na co se nejvíce využívá, jaké látky obsahuje a v jaké formě ji můžete nejčastěji koupit?
Klanopraška je jednou z rostlin čínské medicíny
Klanopraška čínská má hned několik názvů. Znát ji můžete pod jménem schizandra a někdy se jí říká také mangolka. Její zajímavosti tím však nekončí. V čínské medicíně je klanopraška považována za komplexní bylinu východní medicíny, a to proto, že obsahuje všech pět základních chutí – kyselou (játra), hořkou (orgán srdce), sladkou (slezina), slanou (ledviny) a pálivou (plíce). Původem klanoprašky je Rusko, později se však rostlina rozmnožila do dalších částí světa, například do Japonska, Číny nebo Koreje, kde je i šlechtěna.
Tip: V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete bioinformační bylinný koncentrát Stimaral s obsahem klanoprašky, jinanu nebo skořicovníku.
Jaké léčivé látky schizandra nabízí?
Mangolka je známá pro celé spektrum antioxidačních a adaptogenních látek.
Obsahuje:
- schizandrin A (derivát lignanů)
- schizandrol A (derivát lignanů)
- wuweizichun A (derivát lignanů)
- deoxyschizandrin
- schizanterin
- gomisiny A a N
- kyselinu vinnou
- kyselinu jablečnou
- kyselinu citrónovou
- kyselinu linoleovou
- kyselinu oleinovou
- flavonoidy
- antokyany
- minerální látky železo, selen, hořčík, kobalt, křemík, mangan
- vitamín C a E
Na jaké zdravotní neduhy je schizandra využívána?
Schizandra je silným antioxidantem, působí protizánětlivě, v menších dávkách stimulačně, ve větších pak sedativně.
Plody schizandry:
- regenerují a ochraňují játra, a to tak, že snižují oxidaci jaterních lipidů
- pro účinek na játra je plod schizandry doporučován alkoholikům a nemocným s hepatitidou
- zrychlují rekonvalescenci organismu
- příznivě ovlivňují chronický únavový syndrom
- jsou výborným phyto adaptogenem, to znamená, že zlepšují schopnost odolávat stresu a přizpůsobit se náročným situacím
- chrání buňky a svaly
- posilují psychické zdraví, zmírňují stavy úzkostí
- podporují duševní vyrovnanost
- mají dobrý vliv na respirační onemocnění
- působí proti ledvinové nedostatečnosti
- zmírňují příznaky alergické dermatitidy
- kyselost v žaludku zvyšují i snižují podle aktuální potřeby organismu
- posilují obranyschopnost
- snižují hladinu cholesterolu v krvi
- zlepšují ostrost vidění
- léčí impotenci
- zlepšují koncentraci a posilují paměť
V jaké dávce se mangolka užívá a má nějaké nežádoucí účinky?
Doporučenou dávkou je 1,5 až 6 gramů sušeného plodu schizandry denně. Toto množství odpovídá asi 100 mg standardizovaného extraktu. U klanoprašky není známo, že by měla nějaké nežádoucí účinky. Pouze při užití většího množství (které zdaleka překračuje doporučenou denní dávku) by se mohlo objevit pálení žáhy, nevolnost nebo svědivá vyrážka.
V jaké formě je klanopraška nejčastěji dostupná?
Účinky klanoprašky jsou natolik silné, že by nebylo v silách nikoho je utajit. Proto je schizandra dostupná v řadě forem. Zpracovávanou částí jsou plody schizandry. Ty můžete koupit v sušené formě, často je k dostání prášek, ale v našem e-shopu Klub Energy Tábor ji najdete také ve formě bylinných kapek v kombinaci s dalšími bylinami.
Je těžké si klanoprašku doma vypěstovat?
Ačkoliv se jedná o exotickou liánovitou dřevinu, dobře se může klanoprašce dařit i u nás. Je to hlavně díky její mrazuvzdornosti. U mladších rostlin však dbejte na pravidelnou ochranu před mrazem. Starší rostliny, které mohou zdobit vaši zahradu i dlouhých 20 let, si s mrazem už poradí samy.
Protože se jedná o dlouhověkou rostlinu, bude hned na začátku potřeba vybrat pro klanoprašku vhodné místo. Rostlině spíše vyhovuje jižní strana a zapomenout byste neměli ani na oporu, po které se bude pnout. Klanoprašce připravte spíše lehčí písčitou půdu, kterou však před vysazením dobře vyživte uleželým kompostem. Miluje slunce, ovšem během slunných dní je náročnější na zálivku. Kořeny je vhodné zastínit, aby nedocházelo k jejich vysychání a přehřátí.
Kdy začíná klanopraška rodit a co pak s jejími plody?
Klanopraška čínská začne rodit klidně už čtvrtým rokem. Největší úrodu však zaznamenáte okolo 15. roku jejího života. Pro dobrou úrodu je lepší vysazovat minimálně dvě rostliny. S plody pak můžete naložit různě. Dělají se z nich šťávy, sirupy, zavařují se. Zkrátka to, co si zamanete.