Kefír je fermentovaný výrobek, který lze jednoduše zakoupit v každém obchodě s potravinami. Jeho dostupnost je tak samozřejmá, že se lehce podceňuje jeho přínos na zdraví. Přitom právě kefír může být klíčovým bodem vašeho zdravějšího jídelníčku.
Víte, že si kefír můžete vyrobit i doma?
Kefír můžete koupit v každé samoobsluze. Jedná se o fermentovaný výrobek s řadou zdravotních benefitů. Vyrobit si ho můžete sami doma, a to tak, že přidáte kvasinkové kultury a prospěšné bakterie do mléka nebo vody. Na tradiční variantu kefíru je použito mléko – ať už kravské, kozí nebo ovčí. Veganská varianta se pak vyrábí z vody a ze speciálních kefírových zrn.
Klíčovou složkou pro domácí výrobu kefíru jsou kefírové kultury, které v mléce nebo ve vodě odvedou největší část potřebné práce. Neméně důležitý je proces fermentace, který vás může nadchnout, pokud doma a v kuchyni rádi experimentujete.
Jaké látky kefír obsahuje?
Ale zpátky k benefitům kefíru. Je totiž mnohem účelnější koupit si hotový kefír z regálu v obchodu a zařadit ho do jídelníčku, než se dlouze přemlouvat k jeho vlastní výrobě a nemít ho v jídelníčku vůbec. Domácí příprava kefíru totiž nemusí jít ruku v ruce s hektickým stylem vašeho života. Kefír byste měli pít hlavně kvůli širokému spektru obsažených cenných látek. Kromě probiotických živých kultur najdete v kefíru také biotin, kyselinu listovou a ostatní vitamíny skupiny B, vápník, fosfor, hořčík, selen, vitamín A, vitamín D nebo vitamín K2.
Co dělá z kefíru zázračný nápoj?
To, co dělá z kefíru zázračný nápoj, jsou ve skutečnosti probiotika. Samozřejmě, že kefír obsahuje i další cenné látky – vitamíny, minerály, peptidy a enzymy, ovšem probiotika jsou jeho alfou a omegou. V případě kefíru si probiotika můžeme představit jako až 40 druhů probiotických bakterií a kvasinek, které pomáhají vyrovnávat rovnováhu v naší střevní mikroflóře. Jednoduše řečeno se jedná o hodné kvasinky a bakterie bojující proti těm špatným, které v našich střevech při přemnožení způsobují neplechu.
Jak kefír účinkuje na zdraví?
Kefír zvyšuje odolnost našeho organismu, a to hlavně díky obsahu probiotik a jejich účinku na naše střeva. Říká se, že právě střeva skýtají až 80 % našeho imunitního systému. Pokud budou naše střeva v pohodě, bude náš organismus lépe odolávat všemu, co by mohlo jeho fungování narušit.
Zdravá střeva = polovina zdraví i lepší psychická pohoda
Víte, že kefír má účinek i na naši psychickou pohodu? Sice přímo neovlivňuje náš nervový systém, ale tato jeho schopnost úzce souvisí s blahodárným přínosem na střeva. A když je střevní mikroflóra v rovnováze, cítíme se mnohem lépe. Netrápí nás zažívání ani zácpa, která má na psychiku nemalý vliv.
Výhody kefíru:
- Má příznivý vliv na funkci jater, sleziny a žlučníku.
- Zlepšuje trávení.
- Ulevuje od zácpy i průjmu.
- Podporuje látkovou výměnu.
- Je vhodný při léčbě onemocnění tlustého střeva.
- Působí protizánětlivě.
- Posiluje srdeční oběh.
- Snižuje vysoký krevní tlak.
- Upravuje hladinu cholesterolu v krvi.
- Snižuje množství cukru v krvi.
- Působí antibakteriálně.
- Eliminuje působení stresu na organismus.
- Redukuje karcinogenní buňky a blokuje jejich vývoj.
- Pročišťuje organismus.
- Zmírňuje únavu.
- Zvyšuje hustotu kostí.
- Snižuje riziko osteoporózy.
- Tlumí migrény.
- Urychluje hojení.
- Dobře působí na ekzémy i alergie.
Co jste o kefíru možná nevěděli
Kefír není to samé, co mléko. A dát si ho mohou dokonce i ti, kteří trpí intolerancí na laktózu. Kefír u nich žádné podráždění nevyvolává. Naopak je lehce stravitelný a vhodný i pro redukční diety. Je výborným základem pro různá kefírová smoothie. Protože konzumace kefíru reguluje krevní cukr, je výborným doplněním jídelníčku pro cukrovkáře, kteří přesně tohle potřebují.
Kefírové smoothie s mangem a kurkumou
Může se stát, že vám kefír sám o sobě chutnat nebude. Ani pak nedoporučujeme na něj zanevřít. Ochutit ho můžete různým ovocem. Kefírové smoothie můžete vytvořit takřka ze všech druhů ovoce. Použít můžete například mražené mango.
Budete potřebovat:
- 150 ml kefíru
- 100 ml 100% ovocné šťávy (třeba pomeranč)
- 100 až 150 gramů mraženého manga
- půl lžíce medu
- špetku kurkumy
- pro zahřátí můžete přidat i zázvor
Všechny ingredience stačí smíchat dohromady ve smoothie makeru a máte povzbuzující nápoj jako vyšitý. Kromě smoothie můžete kefír v kuchyni použít na řadu způsobů – hlavně při pečení. Díky kefíru budou těsta mnohem vláčnější.
Tip: Vyzkoušejte kefírovou buchtu bez lepku a oslaďte si den zdravým mlsáním.