Jíl není pouze hlína. Jíl je vlastně nezpevněná usazená hornina, která se v suchém stavu sype. Vzniká sedimentací nebo erozí hornin. Najdeme ho po celém světě, ačkoliv se může lišit barvou nebo složením podle místa naleziště. Jíly se používají v cihlářství a stavebnictví, k výrobě keramiky a také v medicíně. Své důležité místo má v oblasti péče o vlasy a pleť.
Prozradíme vám, s jakými druhy jílů se můžete setkat a k čemu jednotlivé druhy jílu můžete využít. Jdeme na to.
Zdraví prospěšný jíl
Jíly umí působit zvnějšku i zevnitř a vždy jdou přímo po původci problému, který vás trápí. Obsahují adaptogeny, které zvyšují odolnost organismu a vrací mu rovnováhu, a také exfolianty, které jsou přírodními obrušovači. Jíly jsou tedy vhodné k použití jako peeling. Jsou absorpční i antibakteriální a zbavují tak pleť mazu a nečistot. Zároveň také leští, a tím rozzáří vaši pokožku.
Výrobky z jílu jsou dnes běžné. Na trhu najdete přírodní mýdla, přírodní zubní pasty, pudry nebo přípravky na čištění pleti. Často také tvoří hlavní složku dekorativní kosmetiky nebo deodorantů. Používá se v šamponech (včetně těch suchých). Ideální je sehnat čistý jíl v prášku a mít ho v dobře uzavřené nádobě a mimo sluneční záření. Čím méně je jíl upravovaný, tím lépe.
Často se setkáte se směsí, kterou tvoří více druhů jílů, je proto dobré vybírat podle vlastností jednotlivých jílů a směsi pak vyzkoušet. Jíl v prášku mícháme s vodou nebo olejem až těsně před použitím.
Při uchovávání a míchání bychom neměli používat nic kovového. Je to z důvodu, že jíly mohou kovy vázat, a to by nebylo dobré. Neplašte však, když třeba zapomenete. Při těžbě a zpracovávání jílů se běžně užívají stroje s kovovými součástkami.
Jak jíl užívat vnitřně
Jíly lze užívat vnitřně, ale nesmí se to přehánět. Stačí vám 1–2 lžičky denně, ne nijak dlouhodobě. Ideálně alespoň hodinu před nebo po jídle, aby se využily všechny pozitivní účinky.
Zálibu v jílech měli již egyptští faraoni, kterým nesměl chybět ve výbavě. Používal se i při mumifikaci a také léčbě otoků, zánětů a dokonce zlomenin. Pečovat o sebe pomocí jílů je tedy jistě dobré, ale pozor. Jíly mohou při častém používání vysoušet až příliš. U každého z nich také můžete zjistit hodnotu pH. Ty s vyšší hodnotou můžete mísit s něčím kyselým, například s jablečným octem, aby se pH vyrovnalo. Naše pokožka má pH tak 6, z jílů jí má nejblíže kaolin.
Druhy jílů
Jíly se liší svým složením a každý má proto jinou barvu, pomocí které je odlišujeme. Stejně tak i podle místa, kde se konkrétní jíl těží.
Zelený jíl (francouzský)
Zelená barva jílu je dána tím, že se mísí oxidy železa a rozložená rostlinná hmota, nejčastěji to jsou mořské řasy. Samotný jíl se těží z moře. Existuje ve dvou hlavních variantách podle místa původu, a to:
- Illite
- Montmorillonite ve Francii, který je o něco méně absorpční, ale obsahuje mnohem více hořčíku
Kromě něj je zde vápník, draslík, fosfor, mangan a další. Zelený jíl lze užívat vnitřně při menstruačních bolestech a nevolnosti, navíc čistí a detoxikuje trávicí systém. Při vnějším použití pomáhá pokožce při zánětu a hojení drobných ranek a popálenin. Zklidní kůži i po bodnutí hmyzem.
Je vhodný pro všechny typy pleti, zvláště pak pro mastnou a problematickou pleť trpící akné. Zelený jíl můžete použít i na vlasy, podporuje jejich růst a brání svědění pokožky hlavy.
Tip: Zjistěte, které bylinky zatočí s akné i ekzémy.
Marocký jíl (červený, lávový)
Je vzácný pro velké množství minerálních prvků a vyskytuje se jen na jednom místě v údolí pohoří Atlas v Maroku. Jeho získávání je náročné a patří k těm dražším druhům jílům. Vzniká vulkanickou aktivitou ve spojení s geotermálními procesy.
Někdy se můžeme setkat i s názvem Rhassoul (popř. Ghassoul) což arabsky znamená omývat. Při styku s vodou ji absorbuje společně s nečistotami a nabývá na objemu jako houba. Obsahuje vápník, křemík, draslík a hořčík, díky kterému výborně redukuje akné a jiné nedokonalosti problematické pleti, vhodný je ale pro všechny.
Sjednotí barvu, hydratuje a zjemní pokožku. V péči o vlasy je známý díky péči No poo. Vychází ze slov no shampoo a jde o mytí bez šamponu pomocí přírodních látek. Marocký jíl pečuje o pokožku hlavy, nevysouší, ale zbavuje ji mazu a vlasy jsou pak krásně hebké a lehké.
Jako jediný není určen k vnitřnímu užití.
Červený jíl (terrasol)
Tento jíl je přírodním antioxidantem a je opravdu jemný. Barvu mu propůjčují oxidy železa a mědi. Kromě nich zde najdeme také hořčík a zinek. Je vysoce absorpční, proto je vhodný pro normální až mastnou pleť a opět pomáhá při akné. Stáhne póry a pokožku osvěží, navíc podporuje tvorbu kolagenu.
Zralá pleť, která ztrácí pružnost, jistě tento jíl ocení. Pomáhá i při křečových žílách nebo modřinách a striích. Vlasům dodá objem a lesk, budou silné a zdravé. Při vnitřním užití neutralizuje žaludeční kyseliny a podporuje správnou funkci střev.
Bílý jíl (kaolin)
Nejvíce univerzální a také nejjemnější jíl. Má menší schopnost absorpce a je vhodný pro suchou a citlivou pleť, ale také pro denní použití.
Má železo, zinek, hořčík, vápník a křemík, který pleť vyživí a hydratuje. Také zbavuje nečistot a zklidňuje. Má výborné výsledky u léčby lupénky, dermatitidy, psoriázy a různých ekzémů. Vlasy odmastí a je vhodný i jako suchý šampon. Při užití vnitřně prospívá trávicímu traktu a vrací ho do normálu.
Bentonitový jíl (Fullerova hlína)
Bývá šedý a vzniká z vulkanických usazenin. Název získal podle města Fort Benton ve Wyomingu, kde se těží až 70 % tohoto jílu, který znali už Aztékové. Někdy se proto setkáte s pojmem aztécká hlína. Stejně jako marocký jíl zvětšuje objem při styku s vodou a natahuje do sebe i všechny toxiny.
Opět zde nechybí vápník, hořčík, železo, křemík, draslík a také měď a sodík. Je vhodný pro mastnou pleť se sklonem k akné, jelikož stahuje póry a pokožku zbavuje zánětů. Zvládá i odličovat. Vlasům pomáhá v růstu a odstraňuje odumřelé částečky kůže. Při vnitřním užití (kromě dobrých vlivů na zažívání) také alkalizuje tělo, čímž působí preventivně proti mnoha nemocím.
Žlutý jíl
Je velmi jemný a vhodný pro suchou a citlivou pokožku a také zralou pleť. Má vysoký obsah manganu, železa a iontů. Do kůže vrací minerální látky, díky čemuž ji dělá hebčí a pružnější. Také ji detoxikuje, regeneruje a samozřejmě čistí. Působí proti různým kožním problémům a pomáhá i proti celulitidě.
Tip: V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete přírodní kosmetické přípravky s obsahem jílu. Např. pleťová revitalizační maska Visage Rejuve obsahuje růžový a fialový jíl, pleť krásně hydratuje a dodá jí výživu na celý den.