Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Je popálení od kopřiv opravdu tak zdravé, jak se říká?

Fotografie: kopřiva dvoudomá
Zdroj: Unsplash.com

Probiosan Inovum

Reklama

Popálení od kopřivy není nic příjemného, i přesto se často říká, hlavně dětem, ať nebrečí, že je to zdravé. Ale je to skutečně pravda? V článku se podíváme nejen na pravdivost tohoto rčení, ale také na zdravotní benefity kopřiv pro lidský organismus.

Jaké jsou zdravotní přínosy kopřivy dvoudomé?

Kopřiva dvoudomá je nejvíce rozšířený druh kopřiv v ČR a řadí se mezi léčivé byliny. Nejvhodnějším obdobím pro její sběr jsou jarní měsíce až do konce května. V tomto období její listy obsahují nejvíce minerálních látek i vitamínů.

Vitamíny Minerály
A Vápník
B2 Železo
K Hořčík
C Fosfor
Draslík
Sodík

Kopřiva dvoudomá obsahuje také mastné kyseliny, aminokyseliny, polyfenoly a pigmenty, které taktéž působí v těle jako antioxidanty.

Její zdravotní účinky jsou tedy velmi rozsáhlé:

  • Napomáhá snížit bolest kloubů při osteoartritidě
  • Využívá se při léčení infekcí močového měchýře
  • Pomáhá snižovat krevní tlak
  • Přírodně léčí sennou rýmu
  • Pomáhá při léčbě zvětšené prostaty u mužů
  • Využívá se při léčení zánětů
  • Zastavuje krvácení
  • Léčí ekzémy
  • Snižuje hladinu cukru v krvi
Zdroj: Pixabay.com

Uvařte si kopřivový čaj

Jestliže jste do této chvíle pochybovali o tom, že kopřiva léčí, pak už nemusíte. Vyzkoušejte si z usušených listů uvařit kopřivový čaj. Nejenže zahřeje, ale pomáhá i při nachlazení, bolestech či senné rýmě. Postup je snadný. Pokud máte doma usušené kopřivové listy, pak 3 listy nebo rozdrcené 3 lžičky kopřivových listů vložte do hrnku a zalijte vařící vodou. Nechte 15 min vylouhovat, dochuťte medem, nebo čím jste zvyklí a pijte dle potřeby.

Využití kopřiv v kosmetice

A používá se také v kosmetickém průmyslu. Snad každá žena již vyzkoušela kopřivový šampon nebo odvar z kopřiv, který napomáhá ke zdravým, lesklým a pevným vlasům. Odvar si můžete jednoduše připravit doma ze sušených kopřivových listů. Postup je stejný jako u čaje z kopřiv. Můžete ho pít, nebo si s ním následně opláchnout umyté vlasy. Po vysušení budou vlasy jemné a lesklé.

Taktéž lze kombinovat s kopřivovým šamponem, který je nejen levný, ale také účinný a u spousty žen velmi oblíbený. A nesmíme zapomenout zmínit, že kopřivový šampon napomáhá mimo jiné také posílit růst vlasů.

Proč jsou listy kopřivy pálivé

Pokud máte doma mikroskop, zkuste se podívat na listy kopřivy zblízka. Ihned pochopíte, proč při kontaktu s kopřivou pociťujeme nepříjemnou pálivou bolest. Listy jsou plné bodavých chloupků, které vypadají jako trny. Ovšem tyto kopřivové trny jsou plné oxidu křemičitého. Jakmile se trnu dotknete, pak se zlomí a uvolní se látky, které způsobují pálení a bolest. V podstatě se jedná o obranný systém, který chrání kopřivy před býložravci.

Jak zdravé je popálení od kopřivy

A konečně se dostáváme k podstatě celého článku, zda je popálení od kopřiv opravdu tak zdravé, jak se říká. Odpověď zní ano i ne. Ve středověku bylo léčení revmatických onemocnění za pomoci kopřiv běžné. Avšak v dnešní době jsou i jiné, méně bolestivé prostředky pro léčbu revmatických onemocnění a šlehání kopřivou se naštěstí už nevyužívá. Prokrvení pokožky popálením sice uvolní bolest, ale samotné popáleniny od kopřiv pálí natolik, že si vlastně moc nepomůžete. V podstatě vyměníte jednu bolest za druhou. Proto tuto léčbu raději nezkoušejte.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama