Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaké vitamíny doplňovat během letních měsíců?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Mnoho lidí si myslí, že když v létě vzduchem nelétají viry tak jako na podzim, není potřeba vitamíny užívat. To je ale omyl. Také v létě potřebujeme doplňovat důležité vitamíny a minerály. Jejich výběr se jen malinko liší od výběru v jiném ročním období. Které to jsou?

V létě je podstatné široké spektrum vitamínů

Zdá se, že v létě jsme u zdroje vitamínů a nějaké doplňky stravy tedy nepotřebujeme. Všude je spousta čerstvého ovoce a zeleniny, a tak se může zdát, že pestrý jídelníček potřebnou dávku živin pokryje. Opak je pravdou. Hodně záleží na tom, kolik toho sníme a zda to bude dost, aby to pokrylo denní dávku doporučených vitamínů.

Například: doporučené omega 3 mastné kyseliny najdeme hlavně v mořských rybách. Jíme jich ale dostatečné množství? Dovolená u moře, kde si mořskou rybu dáme několikrát do týdne, nás z nedostatku omega-3 mastných kyselin v organismu úplně nevytrhne.  Další otázkou je pak ta, zda se jedná o kvalitní zdroje – ovoce a zelenina pěstovaná pomocí herbicidů není tím pravým ořechovým. Na doplňky tedy dojde. Hlavně u těch, kteří si chtějí být jisti, že svému tělu dodají vše, co aktuálně v létě potřebuje. A jaké živiny to jsou?

Vitamíny skupiny B mimo jiné ochrání před klíšťaty, mouchami či komáry

V létě se vitamíny skupiny B (takzvaný B komplex) budou jistě hodit. Tato skupina vitamínů totiž mimo jiné podporuje energetický metabolismus, dále chrání před zhoršeným stavem pokožky, může být prevencí oparu či koutků. Podle některých studií působí B komplex proti klíšťatům a pro nejlepší účinnost byste tento soubor vitamínů měli pravidelně užívat už před létem. Tyto vitamíny totiž prostupují kůží a specificky „páchnou“. Tento odér my lidé necítíme, ale klíšťata, mouchy, a dokonce i komáří prý ano a úplně si v něm nelibují. Existuje tak vyšší pravděpodobnost, že kousnutí tohoto hmyzu budete díky vitamínům skupiny B ušetřeni.

Omega 3 mastné kyseliny pro mozek

Omega 3 mastné kyseliny zajišťují správnou funkci mozku a nervové soustavy a v organismu spíše chybí, než nadbývají. Proto jejich doplňování nevynechávejte ani v létě.

Zdroj: Freepik.com

Betakaroten a vitamín E pro krásnou pokožku a opálení

Betakaroten zajistí, že vám letní opálení vydrží o něco déle a bude atraktivnější. Také ochrání vaši pokožku proti působení volných radikálů stejně jako vitamín E. Ten mimo jiné podporuje krásu pokožky a má omlazující účinky.

Hořčík proti únavě

Hořčík je opět jedním z minerálů, který může tělu chybět dlouhodobě. Jeho pravidelné užívání snižuje únavu a vyčerpání. Také pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje nebezpečnému přehřátí organismu.

Zinek pro lépe vypadající vlasy a nehty

V neposlední řadě se vyplatí užívat také minerál zinek, který posílí létem namáhané vlasy a nehty.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama