Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaké suplementy pořídit na své první tréninky v posilovně?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Chystáte se začít s posilováním a přemýšlíte, jaké fitness doplňky stravy pořídit? Všude na vás vyskakují reklamy o proteinech, kreatinu, spalovačích tuků a aminokyselinách, ale vám tyto názvy téměř nic neříkají? Je důležité suplementy používat nebo lze získat výsledky i bez doplňků stravy? O tom všem bude dnešní článek, ve kterém se dozvíte, jaké jsou základní suplementy vhodné pro začátečníky (včetně mladistvých a žen).

Základem je strava a trénink

Hned na úvod je nutné zmínit, že neexistuje zázračný suplement, po kterém porostou dvakrát rychleji svaly, uvidíte výsledky po prvním tréninku či spálíte dvojnásobné množství kalorií. Základem je správná a vyvážená strava a efektivní trénink. Pokud nebudete mít správně nastavený jídelníček a cvičení bude bez plánu, výsledky se nedostaví.

Něco málo o stravě

Nebudeme se zde zabývat detailně o správném nastavení jídelníčku, ale jen pár větami shrneme, co je ve stravě nejdůležitější. Základním stavebním kamenem pro nárůst svalové hmoty jsou bílkoviny, proto je nutné přijímat ve stravě dostatečné množství právě této makroživiny. Ideálním množstvím pro lidi, kteří pravidelně sportují, jsou cca 2 gramy bílkovin na kilogram tělesné váhy. Sacharidy jsou zdrojem energie (zejména pro naše tréninky, proto je vhodné přijímat sacharidy před a po tréninku) a měly by tvořit okolo 50 procent celkové stravy, pozor si dejte na rychlé cukry, které je vhodné držet pod deset procent. Tuky si hlídejte v rozmezí 0,8 až 1 gram na kilogram tělesné váhy. Nezapomínejte také na dostatečný (ne však přebytečný) obsah vlákniny a dostatečný pitný režim.

Něco málo o tréninku

I trénink prolétneme jen zběžně, ale důležitým faktorem pro efektivní trénink je správně nastavený tréninkový plán – tréninkový split včetně jednotlivých cviků a neustálého zlepšování – navyšování zvedaných vah, zařazení intenzifikačních metod (super série, shazované série, gigantické série, negativní opakování, vynucené opakování a další). Dobrou pomůckou je tréninkový deník, díky kterému vidíme naše zlepšení, můžeme si předem trénink připravit a neustále se posouvat. Druhá rada zní, pokud jste úplný začátečník, oslovit trenéra ve vaší posilovně. Fitness trenér vám pomůže se správnou technikou a může vám sestavit i vhodný tréninkový plán na míru, díky kterému získáte toužené výsledky.

A nyní se už přesouváme k doplňkům výživy, které je vhodné zařadit i jako začátečník.

1. Protein

Jedná se o nejznámější doplněk stravy, který lze pořídit téměř v každém fitness centru na baru. Protein je nejlépe vstřebatelnou bílkovinou, proto je vhodné zařadit proteinový nápoj po tréninku, kdy rychle doplníme bílkoviny a tím podpoříme svalový růst. Lze jej však zařadit i místo svačiny (například společně s banánem). Setkáme se s několika druhy proteinů, nejvíce využívaným je syrovátkový protein, který obsahuje 50 až 80 procent syrovátkových bílkovin, je levnější variantou, obsahuje nízké množství sacharidů a chuť nás také mile překvapí. Druhou variantou je syrovátkový izolát, který obsahuje více než 80 procent bílkovin, cenově je tedy dražší, neobsahuje však téměř žádný cukr (ani žádný mléčný cukr – laktózu). Vybírat můžeme také ze syrovátkového hydrolyzátu či micelárního kaseinu nebo novinkou, vícesložkového proteinu. Nám ovšem postačí první dva druhy, které jsou nejvhodnější variantou.

Zdroj: Freepik.com

2. Kreatin

Kreatin patří mezi jedny nejvíce účinné doplňky stravy, které na trhu máme. Na tento suplement proběhla celá řada studií a výzkumů, které potvrzují jeho účinnost. Kreatin v těle působí jako zdroj energie, což nám umožní náročnější trénink – více energie na těžší váhy, na více opakování, také podporuje svalový nárůst a zrychluje regeneraci. Kreatin je vhodné zařadit jak před tréninkem, tak po tréninku. Ideální denní množství je okolo 5 gramů kreatinu.

3. Vitamíny

Možná jste čekali na třetím místě takzvané „BCAA“ neboli aminokyseliny, ale třetí místo patří vitamínům a minerálům, které jsou daleko důležitější než aminokyseliny. Pokud budete mít správně nastavený jídelníček a budete přijímat dostatečné množství bílkovin (včetně výše zmíněného proteinu), získáte také dostatek aminokyselin, které se nachází právě v bílkovinách. Ovšem vitamíny a minerály je často náročné přijímat pouze ze stravy, i pokud jíte dostatek ovoce a zeleniny, může se zdát, že nějaký vitamín či minerál bude ve vašem těle deficitní. Proč tomu tak je? Zaprvé, ovoce a zelenina z obchodů neobsahuje dostatečné množství vitamínů a minerálů, a ne každý si může dovolit pěstování své zeleniny a ovoce na zahrádce (ani roční období toto neumožňuje). Za druhé se některé minerály a vitamíny vyskytují i v jiných surovinách, které nejíme v dostatečném množství (ne každý jí častokrát ryby, česnek, cibuli a další).

Co si z toho vzít?

Začněte správně nastaveným jídelníčkem, vhodným tréninkem a poté zařaďte tyto tři suplementy, které vám budou stačit k získání požadovaných výsledků. Spalovače tuků, předtréninkové nápoje a bcaa nejsou zapotřebí.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama