Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaké jsou výhody a nevýhody reverzní diety?

Fotografie: Žena si měří kolik zhubla
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Už jste někdy slyšeli o reverzní dietě? Zní to přísně a důležitě, že? Přitom dieta přísná vůbec není. Alespoň ne, co se příjmu kalorií týče. Jedná se o dietu, která skrze zvýšený příjem kalorií nastartuje zpomalený metabolismus, který může být hlavní příčinou stagnující váhy.

Co je reverzní dieta?

Reverzní dieta je plná kontroverzí a nefunguje na každého. To je dáno i tím, že je dost těžké ji držet. Přitom se v ní nezaměřujete na ubírání kalorií ani necílíte na konkrétní druh potraviny. Při této dietě kalorie zvyšujete, a to za účelem povzbuzení zpomaleného metabolismu. Reverzní dietě se také přezdívá „dieta po dietě“. Nasazuje se ve chvíli, kdy se vaše hubnutí po nějakém čase zastaví a váha nejde dolů. To je způsobeno především tím, že extrémně nízkokalorické diety metabolismus zpomalí.

Obecně řečeno – tělu se nedostává energie, a tak přejde na úsporný režim. Ten je ale nevítaný vzhledem k pokračování při shazování kilogramů. Váha stagnuje a je potřeba něco změnit. Touto změnou může být právě reverzní dieta, kdy díky postupnému navyšování kalorií v jídelníčku opět nastartujete metabolismus, aniž byste šli naproti jojo efektu. Váha se může zvýšit, což může ty, kteří dietu aplikují, vylekat. Tímto výkyvem však dojde k vychýlení ze zajetých kolejí a k opětovnému nastartování hubnutí.

Důležité je říct, že reverzní dieta, jakkoliv je oblíbená u svých zastánců, není nijak podložena žádnou studií, a proto je potřeba se na ni příliš neupínat. Zvlášť, když potřebuje trpělivost a zdatnost v počítání přijatých kalorií. Bez toho se při reverzní dietě neobejdete.

Konkrétní příklad jídelníčku

Reverzní dieta je snad jedinou dietou, která účelně navyšuje příjem. Abyste tuto dietu mohli dobře aplikovat, je potřeba dlouhodobě sledovat svou váhu a vědět, kolik denně přijmete kalorií. Právě toto množství budete při stagnaci váhy pomalu zvyšovat. Pozor, chce to trpělivost. Váha musí stagnovat alespoň 4 týdny. Reverzní dieta se pak dodržuje v řádu týdnů až měsíců podle účinku. Přitom se doporučuje zvyšovat příjem každé dva týdny o 400 kJ, a to do té doby, dokud se váha nezačne znovu hýbat.

V ideálním případě půjde váha dolů. Bude to dáno tím, že s vyšším příjmem bude organismus více pracovat, metabolismus se zrychlí a vy budete i přes vyšší příjem hubnout. Dalším scénářem může být, že váha bude dále stát (potom navyšujte příjem). Váha však může jít i nahoru. Pokud se bude zvedat, příjem po dalších dvou týdnech nenavyšujte. Buď se váha stabilizuje a vy budete moci opět navýšit příjem, nebo váha pořád půjde nahoru a vy se budete muset vrátit k původnímu počtu kalorií. K reverzní dietě se můžete případně vrátit později.

Zdroj: Freepik.com

Jak na to?

Řekněme, že jste dodržovali příjem 5000 kJ. V tomto případě pak zvyšte příjem o 400 kJ na 5400 kJ a tuto hranici dodržujte asi dva týdny. Váha by se měla začít znovu hýbat (směrem dolů nebo bude stagnovat). Pokud ano, znovu navyšte příjem na 5800 kJ – opět na dva týdny. Váha klesá nebo stojí? Výborně, tak zkuste navýšit znovu o dalších 400 kJ na 6200 kJ.

Kalorie přitom můžete zvýšit nějakou sladkostí, třeba v rámci uspokojení chutě na sladké, lepší variantou ale je držet se zásad zdravého stravování. 400 kJ není mnoho – může to být jedno vejce, dvě jablka, sklenice mléka a tak podobně.

Jaké jsou výhody reverzní diety?

  • Díky reverzní dietě si můžete ulevit od přísného režimu (tím, že do jídelníčku přidáte kalorie navíc).
  • Reverzní dieta vás nebude omezovat, naopak si díky ní přilepšíte.
  • Budete mít menší hlad a můžete na tom být lépe i psychicky (po přísné dietě, která vás omezovala).
  • Jídelníček po dietě začnete navyšovat postupně (ne nárazově), a to dodá tělu dostatek času na to, aby si na vyšší příjem kalorií zvyklo. Předejdete jojo efektu.
  • Reverzní dieta může zrychlit váš zpomalený metabolismus.

Jaké nevýhody má reverzní dieta?

  • Dieta není podložena žádnou řádnou studií, a tudíž není zárukou účinků pro každého.
  • Její dodržování vyžaduje disciplínu, čas i trpělivost.
  • Je potřeba přesně počítat kalorie a důsledně sledovat váhu (dieta má smysl, pokud váha začne opět klesat).
  • Výsledek se nemusí dostavit, a pokud ano, může být matoucí. Váha nemusí klesat podle plánů, naopak se může i zvýšit.

Reverzní dieta zkrátka není pro každého. Pro nakopnutí metabolismu se doporučují i jiné kroky, například takzvané cheating days, kdy upustíte od dodržování přísného jídelníčku a sníte vše, na co přijdete. Samozřejmě se po tomhle musíte opět vrátit k vašemu jídelníčku a případně toto vychýlení z osy znovu zopakovat později.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama