Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaké faktory mají vliv na tvoření a prohlubování vrásek?

Vrásky kolem očí
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Vrásky, někým zatracované, někdo je bere jako součást svého já. Tvoří kus naší osobnosti, dodávají obličeji svérázný výraz. Kde se berou, jaké jsou příčiny jejich tvoření a prohlubování? V článku se dozvíte, jak se tvoří, faktory, které mají vliv na jejich tvoření a prohlubování a jak předcházet nebo zpomalit jejich vzniku.

Co to jsou vrásky

Vrásky jsou linky, rýhy či záhyby v kůži, jejichž vznik a další prohlubování ovlivňují různé faktory. Vrásky se dělí do dvou skupin:

Typy vrásek Příčiny tvoření
Vrásky dynamické Tvoří se při opakovaných pohybech. Když se smějeme, mračíme, přemýšlíme. Jakmile ovšem povolíme obličej do běžného výrazu, pak vyblednou a nejsou tak výrazné. Avšak stárnutím se prohlubují, jsou viditelnější a postupem času se také mění na vrásky statické.
Vrásky statické Trvalé a nemizí. Nejsou prvotně způsobené mimikou obličeje, ale vnějšími vlivy, o kterých se budeme bavit v následujícím odstavci.

Co způsobuje vrásky

Tvorba vrásek je podmíněná tzv. vnitřními a vnějšími faktory.

Přirozeně, tedy na základě vnitřních faktorů, dochází k tvorbě vrásek v důsledku stárnutí pokožky. S postupem věku ztrácí pružnost a zpomaluje se buněčná obnova. Kůže již nedokáže vytvářet dostatek kvalitního kolagenu a vrásky se díky tomu prohlubují. Ale mohou za to také hormonální stavy nebo přidružené choroby.

Vnější vliv na tvorbu vrásek má především náš životní styl. Výraznou zásluhu na tvorbě vrásek má kouření i sluneční záření a opalování bez vhodného opalovacího přípravku či přípravku bez UV ochrany. UV záření rozkládá pojivovou tkáň, která je umístěna hlouběji v pokožce, což způsobuje předčasné ochabnutí pokožky a tvorbu vrásek.

vrásky a jak je eliminovat
Zdroj: Freepik.com

Studie prokázaly, že vrásky na obličeji (čelo, okolí očí atd.) se tvoří častěji u kuřáků než nekuřáků. U doživotních kuřáků navíc bylo zjištěno, že riziko středních až velmi hlubokých vrásek je více než dvojnásobné oproti kuřákům, kteří kouří kratší dobu.

Vrásky se tvoří také při spánku, a především při spaní na boku. Tvoří se především v oblasti dekoltu, konkrétně v oblasti ňader (mezi a nad nimi). Nejlepší polohou pro „bezvráskové“ spaní je poloha na zádech.

První vrásky se začínají tvořit kolem 25-30 let. Ovšem každý jsme jiný a máme nastavený jiný životní styl, a proto není možné definovat přesně věk, ve kterém se první vrásky na obličeji objeví.

Jak předcházet tvoření vrásek

I vráskám se dá předcházet a upravit nejen životosprávu, ale i pravidelnou péči o pleť, aby byla vyživená a vrásky se tvořily pomaleji. Chceme-li předejít vráskám, je potřeba něco z našeho života navždy odstranit či nikdy nezkoušet, a naopak přidat do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály, které přispívají ke krásné pleti bez vrásek.

V článku ,,Jak předcházet stárnutí pleti“, jsme pro vás připravili výčet vitamínů a konkrétních potravin, které rozhodně stojí za to zkusit a udržovat svou pleť ve skvělém stavu.

Pokud sáhnete i po přírodním pleťovém krému, pak rozhodně chybu neuděláte. Každé ráno a večer pokožku očistěte od make-upu a vyživte k tomu určeným pleťovým krémem, který je vhodný pro váš typ pleti. Popřípadě se poraďte s kosmetičkou či dermatoložkou, která vám odborně poradí a doporučí pro vás to nejvhodnější řešení.

Nenechte vrásky, aby vyhrály nad vaším sebevědomím a pečujte o svou pleť tak, abyste se stále cítily krásné a svěží i v pokročilém věku.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama