Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaké dary přírody můžete sbírat už v únoru?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Milujete bylinkaření a dobíráte poslední zásoby léčivých rostlin ze svých sklenic ve spíži? Nemusíte čekat na jaro a léto, už v únoru lze začít se sběrem některé stromové kůry, pupenů či hlíz. Na co konkrétně už můžete vyrazit?

Pokud zrovna nepanují velké mrazy, vyrazte na léčivé kořeny

Únorový sběr darů přírody bude samozřejmě záviset i na počasí. Pokud se s námi zima nebude chtít rozloučit, a právě v únoru ukáže svou největší sílu, nezbude nám nic jiného, než vyčkávat. Pokud však už bude tepleji, z půdy můžete vytáhnout léčivé kořeny.

Kořen křenu selského

Kořen křenu selského má výrazné antibakteriální účinky. Jeho běžnou dobou sběru je období od září do listopadu. Když tento úsek nestihnete, lze ho sbírat velmi brzy na jaře, a to klidně už v únoru. Kořen se pak uchovává v chladu – například v tmavém, chladném a vlhkém sklepě zahrabaný do písku. Křen můžete po kouskách uřezávat a čerstvě ho strouhat například do salátů. Lze ho však použít i k léčivým obkladům, kdy ulevuje od revmatismu.

Kořen prvosenky jarní

Vykopat můžete v únoru (podle rázu počasí) také kořen prvosenky jarní. Ve volné přírodě byste na kořen prvosenky chodit neměli, protože je částečně chráněná, ale pokud vám petrklíč roste na zahradě, klidně si poslužte. Kořen se nejčastěji suší, a pak se z něj vyrábí například tinktury nebo z něj lze uvařit odvary. Kořen prvosenky jarní působí protizánětlivě, močopudně a usnadňuje vykašlávání.

Kořen devětsilu lékařského

Podobně silný účinek má také kořen devětsilu lékařského, který funguje jako přírodní „Ibalgin“. Tiší kašel a utišuje bolest.

Nasbírat můžete kůry léčivých stromů

Ani chladnější únorové počasí vám nezabrání ve sběru léčivé stromové kůry. Pro její sběr platí, že se bere pouze menší množství – kvůli tomu, abyste nepoškodili velké plochy stromu (kůru však berte raději z větviček), ale také proto, že kůra vám uskladněná nevydrží déle než rok. Je tedy zbytečné se kůrou nějak výrazněji předzásobovat.

Sbírat můžete konkrétně kůru:

  • černého bezu
  • vrby bílé
  • jasanu ztepilého

Vždy je lepší donést si domů pár větviček konkrétního stromu a namáčet je přes noc. Poté kůru snadno rozříznete, stáhnete, nastřiháte na menší kousky a nasušíte.

Zdroj: Freepik.com

Únor je vhodnou dobou pro sběr pupenů topolu

Protože se pupeny topolu bílého nebo topolu osiky mají sbírat těsně před jejich rozpukem, abyste v nich „zastihli“ co nejvíce účinných látek, je únor ideální dobou. Z pupenů se pak nejčastěji vyrábějí léčivé tinktury nebo se suší.

Pupeny topolů především:

  • podporují činnost ledvin a močového měchýře
  • příznivě působí na dýchací soustavu
  • urychlují hojení ran

Skliďte hlízy topinamburu

Pokud jste tak neudělali na podzim, můžete na hlízy topinamburu na vaší zahrádce vyrazit už v únoru. Začátek jara je totiž poslední možností, jak to stihnout. Hlízy pak využijete v kuchyni k pečení, smažení, dušení, použití do salátů a tak podobně.

O hlízách je známo, že:

  • snižují hladinu cholesterolu
  • chrání játra a ledviny
  • regulují krevní tlak

V zimě s košíkem do lesa?

Proč ne. I v únoru se v lese vyskytuje pestrá škála hub s léčivými účinky, například penízovka sametonohá, outkovka pestrá nebo hlíva ústřičná. Těmto houbám nevadí ani mírné mrazíky, maximálně se během nich růst hub pozastaví. Houby se nejčastěji šetrně suší (při teplotě do 50 °C) a melou na prášek. Následně se přidávají do jídla, vaří se z nich čaj nebo se konzumují jen tak na lžičce a zapijí se vodou.

V únoru lze podle počasí sbírat i listy jmelí (mimo jiné umí zmírnit dopady menopauzy) a narazit můžete na první sedmikrásky. Vše záleží hlavně na počasí. Už to málo, co sbírat lze, nasbíráno máte? Potom odpočívejte a čerpejte síly na jaro, které už klepe na dveře. Nebude to dlouho trvat a nebudete vědět, kam dřív skočit.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama