Čeká vás náročný úkol v práci nebo zkouškové období na vysoké škole a motivace k učení či pracovnímu výkonu se nedostavuje? Není vždy jednoduché dostat mozek a jeho výkon do formy, ovšem technika s názvem „Pomodoro“ je ideálním řešením. Jak s ní začít a v čem vám může být nápomocná, to zjistíte po přečtení prvních pár odstavců.
Pro koho je určena metoda Pomodoro
Technika Pomodoro je určena pro každého, jehož práce vyžaduje vysoké soustředění. Nemusí se nutně jednat pouze o extrémně náročné úkoly, ale prostě o takové úkoly, do kterých se vám moc nechce, a vyžadují vyšší koncentraci. Příkladem může být situace, kdy otevřete počítač a místo práce automaticky kliknete na ikonku Youtube nebo jiné sociální sítě s myšlenkou: pouze jedno video, to se svět nezhroutí. Svět se sice nezhroutí, ovšem vy časem ano. Čím víc úkol oddalujete, tím víc ztrácíte čas a dostáváte se do presu a stresu.
Proto je zde Pomodoro technika, která pro vás náročný úkol udělá zajímavým a zároveň vás bude bavit na něm pracovat. Nevěříte? Vyzkoušejte si tuto metodu na vlastní kůži a zjistěte, jak jednoduché je „zmanipulovat“ mozek k výkonu a koncentraci.
Jak vznikla technika Pomodoro
Techniku Pomodoro vymyslel vysokoškolský student Francesco Cirillo koncem 80. let. Studium na vysoké škole bylo pro něj náročné. Francesco se cítil přehlcen a nutil sám sebe a svůj mozek, aby se dokázal 10 min soustředit na úkoly. Použil k tomu časovač ve tvaru rajčete (rajče se v italštině řekne pomodoro), a proto tedy název Pomodoro. Jak tedy začít a náročný úkol vnímat třeba jako online hru, ve které po každém splněném úkolu postoupíte do dalšího levelu?
Jak začít aneb Pomodoro v 5 krocích
Metoda Pomodoro se skládá z pěti kroků, které pokud splníte, rozhodně nebudete litovat. Nejenže dokončíte úkol, ale dostaví se také úleva a pocit spokojenosti, že jste to zvládli na jedničku. Jak na to? Vše je o plánování a jasné vizi.
Jak postupovat
- Nejprve se rozmyslete nad tím, co chcete dělat – zvolte si jasný úkol.
- Nastavte si časovač na mobilu (či kuchyňský) na 25 min.
- Začněte pracovat na úkolu bez přestávky, dokud nezazvoní časovač.
- Po ukončení 25minutové práce si dejte 5 min pauzu.
- Dále pokračujte stejně, po dalších čtyřech 25minutových blocích si udělejte delší pauzu cca 15 – 30 min.
Máte pocit, že je to moc jednoduché, než aby to fungovalo? Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla, ale pravdou je, že abyste to zvládli a opravdu technika Pomodoro fungovala tak, jak má, bude nutná ještě detailní příprava vaší práce.
Co si připravit před spuštěním časovače?
Než se pustíte do práce a spustíte časovač, je potřeba si detailně připravit krok po kroku práci i podmínky k dodržení celé Pomodoro akce.
- První krok: příprava práce po 25 min blocích
Než se pustíte do práce, dejte si 15 min na přípravu pracovního dne. Naplánujte si úkoly, které chcete za pomoci Pomodoro metody splnit. Náročnější úkoly si rozdělte do více 25 min bloků. Časově méně náročné úkoly, které jednotlivě nezaberou 25 min, si plánujte společně, aby nevznikala hluchá místa. Vytvořte si tabulku a do ní si sepište časový plán na jednotlivé úkoly. Díky tomu získáte kontrolu nad celým projektem/úkolem a zbavíte se stresu a úzkosti z nedodržení termínu. A co je nejdůležitější, uvidíte jasný progres, a to vás bude motivovat pokračovat dál a úkol dokončit. Jednoduše vás to začne bavit.
- Druhý krok: co si nastavíte, to dodržte do puntíku
Druhým krokem je dodržení toho, co jste si naplánovali. To je totiž alfa a omega celé této techniky a bez toho vám fungovat nebude. Nerozptylujte se. Vezměte si tužku a papír k ruce nebo si na PC nechte otevřený plán vaší práce na týden, a pokud vám v průběhu dne přijde jiný úkol, který ovšem není nutné plnit okamžitě, pak si ho poznamenejte do ToDo listu nebo na papír a nechte ho na později. Nevěnujte mu v danou chvíli žádnou pozornost ani váhu.
V případě, že je to možné, nezvedejte ani mobil v 25 min blocích a zavolejte až v zálohovém bloku, o kterém si povíme v pátém kroku. Jednoduše nenechte nikoho, aby vám do vašeho Pomodoro dne zasáhl. Jakmile přijdete této technice na chuť, zjistíte, že ušetříte nemálo času, který můžete věnovat rodině, koníčkům nebo si přidat další práci. To už je na vás.
- Třetí krok: pauzu využijte pro relax
A ještě se podíváme na využití pauzy, při které by váš počítač měl být mimo váš dosah. Pokud můžete, zajděte na vzduch a protáhněte tělo. Dejte si svačinku, čaj či kávu – doporučit můžeme Qi Coffee, které obsahuje výtažky z medicinálních hub a díky tomu vám dodá energii na dlouhé hodiny. Pro home office pracovníky je ideální jít na chvilku na sluníčko nebo si v zimě postavit sněhuláka. Aktivity necháme na vás. Podstatné je odejít od počítačové jednotky a nechat mozek i oči odpočinout.
- Čtvrtý krok: informujte okolí, že nesmíte být rušeni a vizualizujte tuto informaci
Informujte okolí o vaší nové technice a domluvte se s nimi, že vás nesmí rušit. Může to být ovšem náročné na pochopení pro ty, kteří takto nikdy nepracovali (děti, senioři, partner). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ne každý pochopí ihned, o co vám jde a můžete se setkat také s naštváním, že „nikdy“ nemáte čas. Ale nevzdávejte to. Ideálně si dejte barevný šátek nebo vlaječku na kliku nebo nápis: nerušit, přijdu, až budu mít hotovo. Rodina také časem ocení, až uvidí, že se vám zlepšila nálada a práce vás víc baví.
- Pátý krok: pracujte s délkou Pomodoro bloku a nechte si dva bloky do zálohy
Délku jednotlivých relací si můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Jestliže např. programujete nebo píšete články, 25 min zřejmě nebude dostačujících, a tak si bloky prodlužte. Jen dodržujte po celý den stejné časové relace. Dále se doporučuje přidat si do svého denního plánu 2 prázdné/zálohové Pomodoro bloky. Tam si můžete zapisovat úkoly, které jsou nečekané a je potřeba je zpracovat okamžitě v daný den. Díky tomu budete stále v časovém limitu a neohrozíte tak svůj volný čas.
A teď už jen začít. Pomodoro technika je vhodná naprosto pro každého bez výjimky. Důležité je skutečně všechny kroky dodržet, aby fungovala. Držíme palce.
Zdroj: zde