Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak zastavit negativní myšlenky a podpořit své mentální zdraví?

Fotografie: Žena u psycholožky
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Všichni ho známe, jen některým z nás se ho daří více umlčet a některým méně. Mluvíme o vnitřním hlasu, který v nás probouzí negativní myšlenky. Jakmile mu propadneme, svět zčerná a život zevšední. Ovšem v případě, že se s ním rozhodneme bojovat, pak svůj život můžeme otočit a energii, kterou věnujeme negativnímu myšlení, přenést do aktivit, které nám pomohou k lepšímu bytí.

„Můj život je plný nejrůznějších nešťastných událostí, z nichž většina se nikdy nestala.“ Mark Twain

Katastrofické scénáře, které se v realitě nikdy nestaly

Použili jsme citát Marka Twaina, který vystihuje toto téma naprosto přesně. Každý občas propadne černým myšlenkám, ale umění je zastavit je. Jak na to? Zeptejte se sami sebe, zda to, na co myslíte, se skutečně zakládá na pravdě? Zamyslete se, zda ve vaší hlavě negativní myšlenky nezpůsobily pouze vaše emoce, nikoliv fakta, která by je mohla podnítit. Máte nějaké indicie či důkazy, že to, na co myslíte, je pravda? Nebuďte k sobě tak krutí, snažte se uvažovat v souvislostech a neočekávat ihned to nejhorší. Život je krásný a přináší spoustu příležitostí k tomu si ho užívat. Pokud svou energii vložíte do negativního myšlení, pak budete spíš skomírat než žít.

Hledejte pozitivní vjemy a vyměňte je za ty negativní

Hledejte pozitivní vjemy. Ač se to může zdát jako klišé, je to jediná cesta, kterou je možné se vydat a žít šťastněji. Tak například kritické pondělky, jejichž příchod dokáže některým z nás zkazit i slunečné nedělní odpoledne. Proč? Myšlenky na pondělí ve smyslu, že ho nesnášíme, nám jen přitěžují. Posilují myšlenky, že pondělí je den, který bychom neměli mít rádi. Ale jak se s tím poprat? Co si takhle na pondělky třeba naplánovat nějakou příjemnou aktivitu po práci. Ať už saunu, masáž, vzdělávací kurz nebo cokoliv, na co byste se mohli těšit. Netvrdíme, že pondělky se stanou vaším nejoblíbenějším dnem z týdne, ale zaručujeme, že vám jejich příchod nebude kazit nedělní odpoledne a pondělky už pro vás nebudou tak náročné.

„Neřešitelné“ problémy přejmenujte

Dostali jste v práci úkol, který vás stresuje a je těžké ho vyřešit? Snažíte se přijít na řešení, ale celá situace se jeví jako neřešitelný problém? Máte hlavu plnou myšlenek, které se vám snaží namluvit, že tento problém je neřešitelný a vy ho nezvládnete? Dejte si odstup. Na chvilku vypněte vše, co se týče práce a třeba se jděte projít nebo protáhnout. Při pauze zkuste nemyslet na tento úkol jako na neřešitelný problém, ale spíše jako úkol, který chcete zvládnout. Otočte myšlení a přejmenujte slovo „problém“ na „úkol“ a „neřešitelný“ na „který chci zvládnout“. Uvidíte, že mozek s vámi začne brzy spolupracovat a najde možnosti, které vám ke splnění pomohou. Ať už se jedná o různé postupy a rady, které můžete dohledat na internetu, nebo vás napadne kolega, který se s tím také v minulosti třeba potýkal a může vám poradit. Pokud změníte kompletně myšlení, uvidíte, že výsledky se dostaví a úkol (i když náročný) splníte dřív, než jste si mysleli. Berte to tak, že každý vyřešený úkol vás opět posune o kousek dál – ať už v kariéře nebo ve vztazích.

Zdroj: Freepik.com

Svěřte se se svými pocity svým blízkým nebo navštivte terapeuta

Rozhodně není dobré negativní myšlenky a pocity dusit v sobě. Každá negativní myšlenka nám ubližuje a ve chvíli, kdy jich je moc, můžeme propadat depresím a úzkostem. Jestliže pociťujete tyto stavy a nevíte, jak z toho ven, svěřte se svým nejbližším. Není nutné se stydět nebo pociťovat pocity hanby. Lidé, kteří vás mají rádi, vám mohou připomenout, kdo jste. Co jste v životě už dokázali a proč byste o sobě měli začít smýšlet jinak. V krizových stavech vyhledejte terapeuta. Nezávislá osoba vám může otevřít oči a pomoci najít řešení, které vy zatím nevidíte.

Pokud v životě hledáte jistoty, pak můžete často pociťovat tyto stavy. Proto na závěr použijeme ještě jeden citát Tonyho Swartze:

„Zapomeňte na jistotu. Opakem není nejistota. Je to otevřenost, zvídavost a ochota přijmout paradoxy, spíše než volba pozitivních stránek věci. Nejdůležitějším úkolem je, abychom sami sebe přijali takové, jací jsme, ale abychom se nikdy nepřestali učit a nepřestali růst.“

Zdroj: Kniha „Chci žít šťastně“ – Autorka: Harriet Griffeyová

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama