Nadměrné pocení neboli hyperhidróza je stav, kdy tělo vylučuje až 5x více potu, než je nutné pro jeho správnou termoregulaci. Všichni se potíme, na tom není nic nestandardního. Naše tělo si pocením udržuje stálou teplotu a zbavuje nás škodlivých látek. Avšak nadměrné pocení může velmi znepříjemnit život.
Často se s nadměrným pocením setkáváme v noci. Noční nadměrné pocení pak může být signálem dalších zdravotních problémů. Co způsobuje nadměrné pocení a jak s ním zatočit přírodní cestou, to si povíme v tomto článku.
Příčiny nadměrného pocení
Příčiny nadměrného pocení se dělí do dvou skupin:
- Primární hyperhidróza
- Sekundární hyperhidróza
Zatímco primární hyperhidróza je způsobena dědičností, sekundární hyperhidróza může být způsobena několika faktory.
- Vysokou teplotou
- Stresem a emočním vypjetím
- Reakcí na nezdravé jídlo (hodně kořeněné pokrmy, alkohol atd.)
- Užíváním léků
- Menopauzou
- Menstruací
Účinné přírodní prostředky proti pocení
V první řadě je nutné si uvědomit, že účinnost přírodních léků či bylinek nemusí na každého působit stejně. Záleží především na tom, čím je nadměrné pocení způsobeno. Pokud se jedná o dědičnou záležitost, pravděpodobně ho nevyléčíte přírodní cestou, ale bude nutné navštívit lékaře, který vám předepíše vhodné léky. Jestliže se ovšem jedná například o stres, emoční vypjetí či jiné sekundární faktory, kterými je pocení způsobeno, pak ho můžete za pomoci bylinek či alternativní medicíny zmírnit.
Tip: Vyzkoušejte sílu a jedinečné účinky chlorelly a zvyšte svou energii a vitalitu na maximum.
Bylinky pro zmírnění hyperhidrózy
- Šalvěj lékařská
Listy šalvěje obsahují kyselinu tříslovou, která stahuje potní žlázy a snižuje pocení. Pěstovat ji můžete na zahrádce nebo si koupit v lékárně doplňky stravy či sušenou šalvěj a pravidelně pít čaj. Pokud si ji pěstujete doma, pak si čaj můžete připravit jednoduše ze 2–5 listů (podle velikosti) a zalít 250 ml vroucí vody. Nechat louhovat a pít každý den.
- Klanopraška čínská – latinsky Schizandra chinensis
Klanopraška čínská – latinsky Schizandra chinensis, známá taktéž pod názvy magnolka čínská či limoník, je dřevitá liána s jedlými červenými bobulemi. Bylinný prostředek ze schisandry je vyroben ze sušených bobulí a používá se k léčbě nadměrného pocení. Doporučuje se také na posílení imunitního i nervového systému, pomáhá při trávení a také zlepšuje vidění.
- Kozlík lékařský proti úzkosti
Jestliže trpíte úzkostmi, které mohou vyvolat hyperhidrózu, vyzkoušejte čaj z kozlíku lékařského. Často se užívá při již zmíněných pocitech úzkosti, zlepšuje kvalitu spánku a také je účinný proti menstruačním bolestem či při menopauze. Pro lékařské účely se používá sušený kořen kozlíku lékařského. Pozor ale, jeho dlouhodobé užívání může mít i negativní účinky. Proto se doporučuje podávat v menších dávkách a pouze krátkodobě.
Akupunktura jako alternativní pomoc při pocení
Z alternativní medicíny se dále doporučuje vyzkoušet akupunkturu. Jaké jsou metody akupunktury, to si můžete přečíst v našem článku – Akupunktura a v čem se skrývá její tajemství. Na konci článku najdete také video besedu s Jaroslavem Duškem a MUDr. Jaroslavou Vosátkovou, kde se o tradiční čínské medicíně dozvíte více.