S příchodem podzimu je čím dál tím těžší dostat děti na čerstvý vzduch. Sychravé počasí nám nedává moc prostoru na to, abychom vymýšleli výlety a zábava v různých dětských centrech se může dost prodražit. Pojďme se podívat na to, jak zabavit děti doma, když venku prší a nenechat je napospas počítačovým hrám.
Sběr kaštanů a vlastnoruční tvorba
S příchodem září – října dozrávají semena jírovce maďalu, tedy kaštany. Sirky či špejle doma má určitě každý. Není nic jednoduššího než zajít do přírody, nasbírat co nejvíce kaštánků a začít tvořit. Malé děti budou určitě potřebovat pomoc starší osoby, alespoň ze začátku. Doporučujeme využít i lepidlo, aby končetiny zvířátek či postaviček z kaštanů lépe držely.
Postavit si tak děti mohou vlastní farmu se zvířátky, armádu obrů či různých nadpřirozených postav. Díky tomu s nimi budete rozvíjet jemnou motoriku a také tvořit to, co je bude bavit. Kaštánkovou armádu pak mohou využít k vlastním hrám.
Sušené plody přírody mohou vyzdobit váš dům
A nejen kaštany, ale i šípky či sušené květy a další dary přírody jsou výbornými pomůckami pro zútulnění bytu a vytvoření podzimní výzdoby. Vyrazte s dětmi na procházku do lesa a přineste si vše, co vám padne do oka. Mech, listy, ozdobné větvičky, plody stromů, semínka, šípky, kaštany atd. Fantazii se meze nekladou. Vytvořit si z nich pak můžete krásný věnec na dveře nebo obrázky, které si děti mohou vystavit v dětském pokoji. Záleží na vaší zručnosti.
Pokud budete tvořit věnec, jako základ použijte slaměný věnec, který následně za pomoci vámi nasbíraných plodů a lepidla ozdobte. Takto se může zapojit celá rodina a o zábavu máte na pár hodin rozhodně postaráno.
Pečení jednoduchých sušenek a tyčinek k čaji
Především pro holčičky, ale i menší kluky, může být zábava zúčastnit se pečení a vykrajování různých sušenek či tyčinek k čaji. Pokud chcete inspiraci, můžete zkusit náš recept na cuketové tyčinky bez lepku. Děti mohou rádýlkem vykrajovat tyčinky a vkládat na plech. Následně na ně mohou sypat semínka a uzobávat.
Cvičební program na týden
V kovidovém roce se děti nesměly hýbat, cvičit, navštěvovat sportovní kroužky. Pokud jste ani letos vaše dítě na žádný pohybový kroužek nepřihlásili, pak doporučujeme nastavit mu domácí plán cvičení na celý týden. Pro jeho větší motivaci cvičte s ním. Stačí 30–45 min denně protáhnout tělo. Pokud můžete, vytvořte si doma cvičící koutek, kam umístíte např. rotoped, činky, běžecký pás atd.
Nastavte si denně konkrétní hodinu, kdy s dětmi budete cvičit a dodržujte domluvené cvičení každý den. I když se vám nebude chtít, nezapomínejte, že to neděláte pro sebe, ale pro kondičku vašich dětí. Navíc pohyb uvolňuje endorfiny do mozku, a i když to bude třeba ze začátku otrava, na konci cvičení se už budete všichni smát a cítit pocit uspokojení. Navíc budete jako rodina trávit čas spolu, a tudíž je to aktivita, která vás může jen stmelit.
Tip: Čtěte také, jak vést děti k pohybu a udržujte je v kondici po celý rok.