Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak vytvořit zdravé prostředí ve vašem domě?

Fotografie: Zdravé prostředí v bytě - osvěžovač vzduchu
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Domov je přesně takový, jaký si ho uděláte. Pokud nad domovem (coby oázou klidu) stále přemýšlíte, určitě vás bude zajímat, jak z něj udělat mnohem zdravější místo pro bydlení. Vede k tomu pouze pár kroků.

Dýchejte čistý vzduch

Všem nám jde o to, abychom dýchali co možná nejčistší vzduch. Kvůli tomu si řada lidí koupí čističku vzduchu, která jim vzduch filtruje od prachu s viry a roztoči. Čistička vzduchu však není jediným účinným řešením, jak doma dýchat zdravěji.

  • Pomůže, když budete častěji větrat. To váš domov zbaví případné nahromaděné vlhkosti. Kvůli ní mohou v domě vznikat škodlivé plísně.
  • Mnohem zdravější vzduch budete v domě dýchat, když přestanete používat osvěžovače vzduchu na chemické bázi. Vzduch sice na chvíli provoní, ale za jakou cenu?
  • Plísně jsou častým jevem u vlhkých domů a bytů. Víte-li o nějaké plísni na zdi, včas s ní zatočte, jinak si zaděláváte na velký zdravotní problém.
  • Pomůže, když klec s papoušky či kočičí záchod dáte mimo ložnici. Vhodné je domácím mazlíčkům uklízet co nejčastěji. Nejenže tím předejdete zápachu, nýbrž zabráníte rozmnožení bakterií nad neúnosnou mez.

Hýčkejte své smysly

Zdraví velmi úzce souvisí s psychickou pohodou dotyčného. Proto se nebojte pečovat o vaše smysly a ony vám to vrátí v podobě pevnějšího zdraví. Vysadit můžete například bylinky na balkon. Nejenže je můžete později přidat do vaření či koupele, bylinky umí zalichotit také našemu zraku. Ten je od dlouhého sezení u počítače velmi unavený, a proto ho pohled na zeleň osvěží.

Přestaňte se obklopovat plasty

Plasty, plasty, plasty. Tak by se dalo shrnout dění v každé domácnosti. Je těžké se plastům vyhnout, když si v nich kupujeme prakticky všechno – od šampónu po karotku. Plasty v domácnosti lze minimalizovat hned několika způsoby:

  • Už jste na nákup někdy vyrazili s plátěnými pytlíky na ovoce? Jsou výborné, protože je lze použít opakovaně a vy kvůli pár mandarinkám nemusíte zatěžovat přírodu.
  • Podobným způsobem můžete nakupovat také pečivo. Plasty lze omezit i tím, že začnete nakupovat v obchodě, kde lze koupit suroviny na váhu. Předpokladem pro podařený nákup je fakt, že si nezapomenete přinést vlastní nádoby.
  • Ani doma nemusíte plast používat, pokud to není vyloženě nezbytné. Naučte se skladovat potraviny ne v plastových, nýbrž ve skleněných dózách. Ty jsou sice kolikrát dražší, ale častěji déle vydrží. Ze skleněné nádobky se do potravin nepřenáší plastové mikročástice.

Ohlídejte si světlo ve vašem domě

Velmi důležité je osvětlení vašeho domu. Světlo by vás v žádném případě nemělo oslňovat a narušovat vaše běžné fungování. Zejména v noci je dobré ohlídat si výskyt takzvaného modrého světla, které narušuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Když jdete spát, nejlépe nějakou dobu předtím vypněte mobilní telefon, televizi a pozor si dejte také na to, ať vám do ložnice neprosvítá pouliční lampa. I to je narušitel kvalitního spánku.

Zdroj: Freepik.com

Pročistěte vaši ledničku od nezdravého jídla

Nezdravé jídlo umí zatížit váš organismus natolik, že se pak cítíte unaveně a sklesle. V rámci zdravějšího domova proto vyhoďte všechno nezdravé jídlo z lednice a už další nekupujte. Zaměřte se na stravu bohatou na vlákninu a bílkoviny.

Nezahlcujte se věcmi

Veškerý úložný prostor ve vašem domě až k prasknutí naplněný vesměs nepotřebnými věcmi také nemá co dočinění se zdravým domovem. Nejenže se mezi věcmi usazuje prach, nýbrž vás jejich nepřehlednost deptá i po psychické stránce. Vyhraďte jedno odpoledne třídění nepotřebných věcí a opravdu se nebojte lecčeho vzdát.

Některé věci udělají radost vašim kamarádům, jiné poputují na charitu. Po tomto úklidu vám mohou zůstat prázdné skříně, ale to je dobrou zprávou! Věci, které jste rok neoblékli nebo jste na ně rok nesáhli, zkrátka nepotřebujete. A hned získáte zdravější domov!

Buďte aktivní a neobklopujte se strachem

Abyste se doma cítili zdravější, co nejméně zapínejte televizi. Oprostěte se od tragických zpráv, které zvyšují strach uvnitř vás. Vyrazte do přírody a hýbejte se. Mějte přírodu na dosah ruky, objevujte, dělejte něco užitečného. Třeba zjistěte, jak si doma vypěstovat bazalku, jak uplést ponožky, jak upéct dort.

Zbavte se toxické chemie

Domov bude zdravý jen za předpokladu, že bude čistý a uklizený. Toho však nemusíte docílit pouze klasickými čisticími prostředky s obsahem škodlivé chemie. To by mělo možná až opačný výsledek. Proč domov zamořovat nebezpečnou chemií, když velmi účinné jsou ekologické suroviny jako jedlá soda, citrón nebo ocet?

Domov bude přesně takový, jaký si ho uděláte. Základním předpokladem útulného domova, do kterého se každý rád vrací, je jeho zdravé prostředí.

A vy už víte, jak na něj!

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama