Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak vyndat klíště beze zbytku a správně

Fotografie: Klíště na květině
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Klíště je známý parazit, který dokáže napáchat mnoho škod, co se týče lidského zdraví. V posledních dvou letech v České republice navíc aktivita klíšťat roste a podle informací z webu klistova-encefalitida.cz i počet úmrtí na klíšťovou encefalitidu.

Proto je potřeba v první řadě předcházet napadení klíštětem, a pokud se tak stane, rychle zakročit a klíště co nejdříve vyndat. Poradíme vám, jak správně vyndat klíště a proč je klíště vlastně tak nebezpečné.

Proč nebrat přisáté klíště na lehkou váhu

Klíště je parazit, který zaslouženě budí respekt. Pokud se vám klíště přisaje na jakoukoliv část vašeho těla, měli byste okamžitě začít hledat pinzetu a snažit se v co nejkratším čase klíště z těla odstranit. Starší klíšťata vás mohou nakazit různými nemocemi (klíšťová encefalitida, borelióza, ehrlichióza), jejichž průběh je velmi náročný a nepříjemný a v některých případech končí tragicky. Ať už se jedná o trvalé poškození zdraví, nebo v horším případě úmrtí.

Obezřetní buďte od dubna až do listopadu

Klíšťová sezóna začíná v dubnu – květnu a končí v říjnu – listopadu. Bohužel se rok od roku prodlužuje a klíšťata jsou aktivnější zrovna v době, kdy začínají dovolené, zrají borůvky, rostou houby a lidé vyráží pod stan do přírody nebo na festivaly atd.

Klíšťata čekají v letních slunných dnech na stéblech trávy na svého hostitele a nejčastěji se na tělo dostanou přes naše nohy. Samozřejmě, pokud budete pořádat piknik a ležet či sedět na zemi v trávě, pak se na vás může dostat kudykoliv.

Proto je pro maximální prevenci nutné vyhýbat se travnatým místům a rozhodně nepořádat pikniky v sezóně, kdy klíšťata jsou na vzestupu.

Jak poznám, že mám na těle klíště

Vypozorovat klíště můžete už ve chvíli, kdy po vás leze. U mužů je to snazší, protože většinou mají huňatější ochlupení než dámy, a proto když po nich klíště leze, cítí jemné lechtání mezi chloupky a klíště mohou zneškodnit dříve, než se přisaje.

Když se klíště přisaje, tak vás po chvíli napadené místo začne svědět. V případě, že si na místo nevidíte, tak dotekem nebo ideálně za pomoci zrcátka či partnera místo zkontrolujte. Nedrbejte se, ať parazit zůstane celý a můžete ho snadněji vyndat.

Zdroj: Freepik.com

Jak vyndat klíště

Odstranit klíště vyžaduje zručnost a trpělivost. Budete potřebovat alkoholový dezinfekční roztok a kleštičky či pinzetu. Doporučujeme brát si tuto výbavu s sebou i na dovolenou. Bez pinzety klíště jen těžko zdoláte.

Postup:

  • Nejprve je nutné klíště omráčit dezinfekcí, tedy pokapat místo, kde je přisáté.
  • Dejte mu čas, ať stihne vstřebat nepříjemné aroma dezinfekce a alkoholu a pustí se. Asi 5 min.
  • Následně chyťte pinzetu a pomalými, jemnými pohyby s ním viklejte ze strany na stranu, dokud se nepustí. Netahejte ho, ať mu neutrhnete tělo a hlava nezůstane stále přisátá v kůži.
  • Jakmile se pustí, namočte ho ještě do dezinfekce a na záchodě spláchněte do odpadu.
  • Napadené místo nakonec vydezinfikujte.

Postižené místo pravidelně sledujte

Ptáte se, kolik času stačí k nakažení klíštětem? Podle dostupných informací stačí 2 hodiny k tomu, aby vás klíště nakazilo. Pokud víte, že parazit byl na vašem těle nedobrovolně hoštěn více než 2 hodiny, pozorujte postižené místo a poznejte včas příznaky nemoci.

Borelióza se ohlásí červeným flekem s ohraničeným bílým prostředkem v místě přisátí klíštěte. Flek nepřehlédnete, často má v průměru i 5 cm. Příznaky jsou podobné jako u chřipky a je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Klíšťová encefalitida se ohlásí také po pár dnech, ale její průběh bývá mnohem nepříjemnější. Začíná vysokými horečkami, zvracením, bolestí hlavy a přidávat se mohou i horší následky, jako například ochrnutí končetin.

Pokud se do měsíce nic na vašem zdravotním stavu nezmění, můžete si oddechnout a zvážit očkování nebo minimálně vyhýbání se místům, kde jste snadným úlovkem pro tohoto malého, ale velmi nebezpečného parazita.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama