Krtečka z pohádek pro děti má jistě každý rád, ale mít opravdového živého krtka na zahradě, to dokáže pěkně potrápit nejednoho pěstitele. Během pár dnů vám tento malý savec dokáže pěkně „upravit“ váš pečlivě udržovaný pozemek. Nezapomínejte však, že krtek je chráněný, proto mu neubližujte. Dáme vám ale pár dobrých tipů, jak vyhnat krtka ze zahrady.
Co je dobré vědět, když se k vám nastěhuje krtek
Vaše zahrada je v dobré kondici
To, že se k vám nastěhoval tento malý tvoreček, svědčí o tom, že vaše zahrada je na tom dobře. Má totiž rád kvalitní posekaný trávník s pravidelnou zálivkou a kyprou půdou. Právě tam krtek hledá potravu.
Krtek může být i užitečný
Možná je to pro vás slabá útěcha, ale faktem zůstává, že krtek je užitečný. Požírá myši, brouky či jiný hmyz. Navíc je vyrytá půda perfektně zkypřená a vy ji tak můžete použít na záhonky či pro předpěstování sazenic.
Vysoká pokuta
Jak jsme již zmínili v úvodu článku, krtek je zákonem chráněný živočich. Nesmíte mu tedy nijak ublížit, jinak vám hrozí pokuta ve výši několika desítek tisíc korun.
Jak krtka vyhnat
Co naplat, že je krtek i užitečný, zahrada plná krtinců a podzemních chodeb je zkrátka k naštvání. Podryté rostliny navíc odumírají a veškerá práce tak přijde vniveč. Jak tedy krtka vyhnat?
Pořiďte si kočku
Tvrdí to i odborníci z Českého svazu ochránců přírody, prý se dokonce jedná o nejúčinnější metodu. Kočka je totiž krtkův největší nepřítel. Malý hmyzožravec vycítí nebezpečného predátora a dá se na ústup. Pokud si nechcete hned pořizovat nového mazlíčka, zkuste kočičí chlupy vložit do krtčí chodbičky.
Využijte jeho dobrý sluch
Krtek je sice slepý, ale tam, kde mu příroda ubrala na zraku, přidala mu na sluchu. Toho se dá využít. Pokud běhají po vaší zahradě psi, děti, často sekáte nebo se tam zkrátka pořád něco děje, máte napůl vyhráno.
Účinné plašiče
V prodeji jsou rovněž zvukové mechanické nebo elektronické plašiče. Bývají na baterky či na solární energii. Účinné je také vibrační zařízení, které umístíte přímo u krtkovy nory.
Domácí výroba
Plašičku si však můžete vyrobit i svépomocí. U krtčí nory zapíchněte do země ocelovou tyčku do hloubky asi 20 cm. Poté odřízněte dno u obyčejné PET lahve. Zhruba v polovině lahve udělejte pár řezů a ohněte je ven. Vzniknou tak jakási křidélka, do kterých se bude opírat vítr a točit s lahví. Kousek od vyříznutého dna namontujte tři šroubky a máte hotovo. I nepatrný vánek způsobí hluk a vibrace, které krtka odpudí.
Některé rostliny mu nevoní
Krtek nemá v oblibě komonici, řebčík královský (jeho cibule krtci opravdu nenávidí), černý bez, pryšec skočcový nebo aksamitník (afrikán). Poslední jmenovaný kromě krtků odpuzuje i hryzce, mšice, slimáky či komáry.
Chemický odpuzovač
Smrdutý naftalin a benzín krtkům vážně nevoní. Vyzkoušejte naftalinové tablety nebo namočte hadr do benzínu a ten pak vložte do jeho chodeb. Je pravděpodobné, že se krtek z vaší zahrady odstěhuje. Někteří zahrádkáři do krtčích nor dávají „típnuté“ nedopalky od cigaret.
Vykuřování
Koupit se dá i vykuřovací patrona neboli dýmovnice. Ta se zapálí a nechá vyhořet, pak ji vložíte do aktivní krtčí chodby. Podobně funguje také sirný knot. Často se vykuřuje i kouřem z dvoutaktních motorů, například motorových pil.