Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak vyčistit bílé tenisky až po podrážku domácími prostředky

Fotografie: Bílé tenisky
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Letní dny jsou inspirací pro naše outfity a k nim patří také bílé boty či tenisky. Ale když bílá není bílá, může to mít vliv na to, jak se cítíme i působíme na okolní svět. Každý, kdo si koupí bílé tenisky, by měl tedy vědět, jak je udržovat zářivě bílé a stále jako nové. Poradíme vám, jak vyčistit bílé tenisky až po podrážku za pomoci octu, sody a dalších domácích přípravků, které vám nezatíží peněženku ani životní prostředí. Pokud vás napadlo prát bílé tenisky v pračce, pak i zde pro vás máme pár doporučení, která vám botky mohou zachránit před zkázou.

Jak je to s praním bot v pračce?

Nejprve si pojďme říci, jaké jsou možnosti. Které boty je možné prát v pračce, které naopak nikdy a proč? Praní bot v pračce je sice ta jednodušší varianta, jak je vyčistit, ovšem má i svá úskalí. V pračce se doporučuje prát pouze látkové boty v šetrném pracím cyklu. Boty je ovšem potřeba vložit do síťovaného sáčku nebo např. povlaku na polštář, pokud sáček nemáte. Než tak učiníte, vyndejte z bot vložky i tkaničky a můžete přidat trochu jedlé sody. Nikdy neperte více jak 2 – 3 páry bot najednou.

Čemu se při praní bot vyvarovat?

  • Boty nesušte v sušičce ani na slunečním světle – na slunci vám mohou zežloutnout podrážky.
  • Boty perte pouze v nejnutnějším případě – s každým praním bot v pračce snižujete jejich životnost, proto se doporučuje spíše ruční čištění než praní v pračce.

Ruční čištění bílých tenisek

Jestliže jsme vás od praní tenisek v pračce odradili, pak můžete vyzkoušet další způsoby ručního čištění bot. Jedlá soda dokáže zázraky. V článku 13 vychytávek s jedlou sodou jsme vám už několik možností, co vše s ní můžete vyčistit, ukázali. S vyčištěním bílých tenisek vám pomůže nejen jedlá soda. Také můžete využít ocet a připravit si octový roztok na čištění bot. Jdeme na to.

Zdroj: Freepik.com

Jak vyčistit bílé tenisky jedlou sodou, octem

Jedlou sodu můžete smíchat nejen s vodou, ale i dalšími účinnými přírodními pomocníky.

  • Jedlá soda, bílý ocet a voda – ½ hrnku sody smíchejte s hrnkem octu a přidejte trochu teplé vody. Vznikne vám pasta, se kterou krásně za pomoci kartáče nečistoty z bot odstraníte.
  • Bílý ocet ve stejném poměru s vodou – druhou variantou je smíchat pouze ocet s vodou a hadříkem boty vyčistit.
  • Další možností je do jedlé sody s vodou nastrouhat kousek přírodního mýdla – ideální je jelen, mýdlo, které bílé boty nezbarví a pomůže nečistoty odstranit.

Jak čistit podrážky bot a tkaničky?

Vzhledem k rozdílnému materiálu může být čištění podrážek mnohem snazší. Záleží samozřejmě na tom, jak moc jsou podrážky znečištěné. Jestliže šlápnete do horkého asfaltu, který se vám na podrážku přilepí, zřejmě ho jen tak nevyčistíte, ale pokud se jedná o standardní znečištění, pak je snadné boty hadříkem buď s jedlou sodou, nebo mýdlovou vodou vyčistit. Tkaničky můžete dát k bílému prádlu do pračky a prát tak, jak jste zvyklí.

Jak předcházet znečištění bílých bot

Ideální je předejít znečištění vašich bílých bot, doporučujeme zakoupit si s nimi i impregnační sprej, který zabraňuje nejen vodě, ale i nečistotám, aby se na botách usazovaly. Je to jednodušší varianta než boty následně čistit v ruce. Jejich životnost se díky spreji také prodlouží.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama