Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak vést a motivovat děti k pohybu

Fotografie: Děti běží po louce a dobře se baví
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

V dnešní digitální době je těžké dostat děti od počítačů a online her. Jak vést a motivovat děti k pohybu, aby je to bavilo? Rozhodně to bez vašeho zapojení nepůjde. Děti mají ve zvyku opakovat vše po rodičích a jsou to takové malé kopie nás samotných. Pojďme se podívat na několik tipů, jak děti vést a motivovat k pohybu.

Začněte jednoduchými cviky

Jakmile dítko nastoupí do školky, nabízí se spousta pohybových kroužků, které dětem mohou pomoci s učením jednoduchých cviků. Zde je výhoda, že odpadá vaše zapojení a děti jsou pod dohledem profesionálů. Ovšem ne vždy je možné dítě do kroužku přihlásit, ať už z finančních či časových důvodů.

Pak je dobré začít doma cvičit základní jednoduché cviky, jako jsou kotrmelce, hod míčem a chytání míče, skok do dálky nebo běh. Díky tomu také zjistíte, co vašemu Vašíkovi nebo Aničce jde nejlépe a jakému sportu se můžou v budoucnu věnovat.

Cvičte a posilujte společně

Společné zapojení rodičů do aktivit s dětmi je velmi důležité. Dítě cítí podporu a je více motivováno k tomu „být jako vy“. Jestli se věnujete posilování, kupte mu dětské činky a posilujte společně. Naučte ho základní cviky a ukažte mu, jak správě s činkami zacházet.

Cyklistika je cool

V České republice je asi nejrozšířenějším společným rodinným sportem rodičů cyklistika. Také ji provozujete? Zapojte děti co nejdříve. Ty nejmenší mohou nejprve sedět v sedačce za vámi, a jakmile přijde pravý čas, dostanou vlastní kolo. Pokud s vámi od narození tuto aktivitu (i když pasivně) provozují, bude hračka je naučit jezdit a vyrážet spolu na cyklovýlety.

Zdroj: Freepik.com

Plánujte túry nebo delší procházky

Pokud sami žádný sport neprovozujete, plánujte túry a poznávejte krásy přírody. Ve vašem okolí se určitě najde spousta zajímavých rozhleden či zřícenin, ke kterým je nutné vyšlápnout pořádný kopec. I to je pohyb a někdy i namáhavější než jezdit na kole po rovné cyklostezce.

Navíc můžete probrat spoustu věcí, na které běžně není čas a dozvědět se třeba, co vaše dítko dělá ve škole za vylomeniny. V lese se nabízí i další aktivity, jako je například stavění lesních domečků z kůry, šišek a mechu. Sbírání hub, borůvek a dalších lesních plodů. Vše je možné dělat za chůze či při chvilkách odpočinku. Děti jsou pak více motivované s vámi na vycházky chodit a cítit se dobře.

Choďte s dětmi po schodech

Dalším tipem, jak vést děti k pohybu, je vyměnit jízdu výtahem k bytu v paneláku za výšlap schodů. Někdy se dá dítě namotivovat i tím, že předběhne výtah a bude tam dřív než vy. Ovšem tento fígl funguje jen chvilku a je nutné samozřejmě dát dítěti náskok. Pokud máte doma ještě školkou povinné dítě nebo mladší, rozhodně je nutné, abyste ty schody šlapali s ním. Už jen z bezpečnostních důvodů. Každopádně i zde se jedná o velmi jednoduchý způsob, jak motivovat děti k pohybu.

Přenechte jim venčení čtyřnohého miláčka rodiny

Máte doma psa nebo uvažujete o koupi? Jestliže je vaše dítko již ve věku, kdy zvládne čtyřnohého člena rodiny venčit samo, přenechte mu tento úkol nebo choďte venčit společně. To už je jen na vás. Pohybu se čtyřnohým chlupáčem si užije víc než dost, a ještě k tomu pomůže a vám zbude více času na jiné aktivity.

Nenuťte – motivujte – naslouchejte

Chce vaše dítě hrát tenis, ale vy jste z něj chtěli vždy mít fotbalistu? Co zvolíte? Jasně, že tenis. Nezapomínejte na to, že děti mají vlastní sny a tužby. Nejlepší cestou, jak motivovat děti k pohybu, je nechat je vybrat si takový sport, který je bude bavit. Pokud pro něj budou mít i vlohy, pak je vyhráno a třeba vám doma vyroste wimbledonský vítěz.

Tip: Přečtěte si také naše tipy, jak naučit děti zdravě jíst.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama