Cizrna se řadí mezi zdravé luštěniny a znát ji můžete také pod názvem římský hrách. V čem se liší od klasických českých luštěnin, jako jsou např. čočka nebo fazole? Rozdíl se skrývá především v přípravě cizrny. V článku si povíme nejen jak vařit cizrnu, ale přidáváme také inspiraci ve formě receptů. Připravte si pečenou cizrnu, cizrnové kari a další dobroty z naší kuchyně.
Příprava cizrny k vaření
V obchodě jsou k dostání dva druhy cizrny. Pokud chcete ušetřit čas a nevadí vám cizrna v plechovce, pak si ji můžete již předpřipravenou koupit a zbavit se zdlouhavé přípravy – namáčení a vaření. Samozřejmě je cena vyšší než u suchých bobulí. Suché bobule cizrny se musí před samotným vařením namočit a nechat alespoň 8-12 hodin stát. Čím více, tím lépe. A následně je nutné ještě počítat s delší dobou vaření. Můžete vařit i 2 hod. Záleží, jak vám bude cizrna měknout. Vařit by se měla na mírném ohni, po hodině můžete ochutnat a buď vařit dál, nebo vypnout a zpracovat dále podle vybraného receptu. Nebo ji rozmixovat a použít jako jíšku do omáčky.
Recepty z cizrny
Připravili jsme pro vás 5 receptů z cizrny – recept na cizrno-cuketové placky, cizrnové chipsy, kari, indický dahl s cizrnou či pečenou cizrnu. Snad vám bude chutnat.
1. Pečená cizrna
Pečenou cizrnu je jednodušší připravovat z plechovky. Příprava zabere mnohem méně času, ale pokud preferujete suchou cizrnu, pak ji nejprve namočte, uvařte a následně pokračujte podle receptu.
Připravte si:
- 350 g cizrny
- 2 lžíce olivového oleje
- Česnekovou sůl
- Sůl
- Kajenský pepř
Cizrnu (ať už vařenou nebo z plechovky) osušte a promíchejte v misce s olivovým olejem. Osolte a dochuťte bylinkami, které máte rádi. Troubu rozehřejte na 200 °C a na plech dejte olivový olej. Následně cizrnu na plech rozložte a pečte 30 – 40 min, dokud bobule nezezlátnou a nebudou křupavé. Ke konci hlídejte, ať se nepřipálí.
2. Cizrnové kari
Cizrnové kari je trochu náročnější na přípravu, ale pokud máte rádi kari na všechny způsoby, určitě doporučujeme vyzkoušet i tento recept.
Připravte si:
- 1 žlutou cibuli
- 1–2 stroužky česneku
- 1 lžičku strouhaného zázvoru
- 1 lžíci kokosového oleje nebo olivového oleje
- 6 šálků špenátových listů
- 1 plechovku loupaných rajčat
- 1 lžíci kari
- 1 lžíci kmínu
- ½ lžičky koriandru
- ¾ lžičky soli
- 1x plechovku cizrny, nebo suchou cizrnu 425 g (pokud použijete cizrnu suchou, příprava se protáhne o vaření a namáčení cizrny)
- ½ šálku kokosového mléka
- Rýži – jako přílohu
Postup:
Nejprve si dejte vařit rýži, poté nakrájejte cibuli najemno, nasekejte česnek a zázvor oloupejte a nastrouhejte. Cizrnu propláchněte a sceďte.
Ve velké pánvi rozehřejte olej a přidejte cibulku. Tu nechte cca 5 minut opékat a přidejte česnek, zázvor a špenát. 2 minuty nechte restovat a opatrně nalijte do směsi rajčata. Pak už pouze přidejte koření a cizrnu a vařte cca 5 min, než směs zhoustne. Nakonec vmíchejte kokosové mléko, dokud se zcela nespojí a je hotovo. Podávejte s čerstvě uvařenou rýží.
3. Cizrno-cuketové placky
Cizrno-cuketové placky jsou výborné jako svačinka, oběd nebo večeře. Pro rychlejší přípravu použijte cizrnu z plechovky, celkový čas přípravy je cca 30 min. Se suchou cizrnou se pak čas opět protáhne o namáčení a vaření. Jak na přípravu a jaké ingredience mít po ruce, to zjistíte v našem receptu na cizrno – cuketové placky.
4. Cizrnové chipsy
Připravte si zdravé mlsání a místo nezdravých chipsů si připravte cizrnové chipsy. Doba přípravy bez vaření a namáčení je cca 30 min. Stačí vám pouze 4 ingredience a za chvilku máte hotové zdravé mlsání. Celý recept najdete zde.
5. Indický dahl s cizrnou a zázvorem
Vůně exotiky – to je indický dahl s cizrnou a zázvorem. V případě, že máte rádi indická jídla a chcete zapojit cizrnu do jídelníčku, věříme, že indický dahl bude to pravé ořechové. Celý recept najdete zde v naší kuchařce i s fotografií hotového jídla.
V kategorii zdravé recepty najdete ovšem mnohem více. Vybrat si můžete z bezlepkových, veganských, vegetariánských, ale i fit receptů, které jsme pro vás připravili. Prostě zdravá inspirace pro vaše vaření.