Ušní maz v uchu bere většina lidí jako symbol špatné hygieny. Přitom je to zcela přirozený proces a bez mazu by ucho nefungovalo tak, jak má. Problém ale nastává, když je mazu příliš. Jak odstranit ušní maz?
Jak se tvoří ušní maz?
Dříve než si řekneme, jak se ušní maz tvoří, je důležité zmínit, že se jedná o zcela přirozený proces. Maz má za úkol ochránit kůži vnějšího zvukovodu před poškozením a infekcemi. Jednoduše řečeno – ušní maz vytváří v uchu takové prostředí, které zabraňuje zachycení patogenů ve zvukovodech. Ušní maz se tvoří smícháváním produktů žlázek s odumřelými částečkami kůže, chlupy a dalšími nečistotami. Ušní maz je tedy pro ucho dobrý. Problém nastává především tehdy, když je ušního mazu nadbytek. Ovšem i nedostatek ušního mazu škodí. Tomu se budeme také v krátkosti věnovat.
Nadbytek ušního mazu – projevy a zdravotní rizika
Tvorba ušního mazu je tedy přirozená ochrana uší. Problém nastává ve chvíli, kdy je mazu nadbytek. S nadbytkem ušního mazu mohou mít problém například lidé, jejichž zvukovody jsou zahnuté, tudíž se maz ven z ucha dostává hůře než ostatním. K rizikovým, co se nadměrné tvorby mazu týče, patří lidé s naslouchátky. Nadbytku ušního mazu lze předcházet správným čištěním uší, o čemž se podrobněji rozepíšeme později.
Nadbytek ušního mazu způsobuje:
- nedoslýchavost
- bolesti hlavy
- tlak a bolesti v uších
- šelesty
- a dokonce i závratě
Když je mazu příliš, může v uchu dokonce vytvořit i mazovou zátku. Zejména v případě, že je zvukovod jedince už zúžený, stačí ke vzniku nedoslýchavosti i malé množství ušního mazu. Ušní maz může mimo jiné zhoršit také funkci naslouchátka u nedoslýchavých lidí. Pokaždé, když dojde vlivem toho k problémům, je potřeba naslouchátko od mazu pečlivě vyčistit. Často se nadbytek ušního mazu (a tím vyvolaná nedoslýchavost) u starších lidí zaměňuje se zmateností a demencí. Na vině je však nadbytek ušního mazu, který může závratě a celkovou nesoustředěnost způsobovat.
Když je ušního mazu naopak málo
Dobré ale není ani to, když je mazu málo. Menší množství ušního mazu = menší ochrana před infekcemi. V tomto případě ucho svědí a míra rizika, že dojde k poranění citlivé pokožky zvukovodu, se zvyšuje. V případě, že je mazu v uchu nedostatek, mohou vznikat opakované záněty ucha.
Tip: Vyzkoušejte Audiron Energy z našeho e-shopu Klub Energy Tábor. Jedná se o bioinformační bylinný přípravek k vnějšímu užití, který pomáhá při zánětech zvukovodu a středního ucha, svědění zevního zvukovodu, hučení, pískání a zaléhání uší.
Jak odstranit ušní maz správně?
K udržení zdravých uší je klíčové naučit se je správně čistit. Bohužel, vatové tyčinky určené k čištění uší jsou paradoxně tím nejhorším, co si na čištění uší můžete vzít. Hrozí, že maz zatlačíte hlouběji do ucha nebo jimi poraníte zvukovod nebo bubínek. Při používání vatových tyčinek také existuje vyšší riziko, že maz zatlačíte hluboko do ucha a vytvoříte mazovou zátku. Mnohem vhodnější k čištění uší jsou spreje a kapky k tomu určené, které seženete v lékárně. Tyto přípravky maz rozpouští a usnadňují jeho vytékání z ucha.
Ušní maz v uchu sice vypadá nelibě, ale to ještě neznamená, že byste se ho měli zbavovat všemi dostupnými prostředky. Maz z ucha stačí povrchově setřít. Hlouběji do ucha však raději nezasahujte. Velký pozor si dejte hlavně u dětí, které jsou na poranění zvukovodu mnohem citlivější.
Ne vždy musíte ucho vehementně čistit. Pomocí drobných chloupků v uchu se maz sám posouvá směrem ven k zevnímu ústí zvukovodu. Potom už stačí maz z ucha pouze povrchově setřít. Když už chcete maz z uší utírat, použijte k tomu váš malíček. Navlékněte ho do kapesníku a vyčistěte jím část ucha, kam až dosáhnete. Alespoň takhle to dělávaly naše babičky. Právě malíček je totiž tak akorát velký, že se do ucha vleze, ale ucho jím neporaníte.
Kdy navštívit lékaře?
Lékaře je vhodné navštívit tehdy, pokud máte pocit, že je vaše ucho, případně obě uši, ucpané. Pokud se k tomuto přidá i šelest uší a jejich bolest, není důvod vyčkávat doma. Lékař ORL provede potřebné vyšetření a s největší pravděpodobností vám ucho vyčistí.
Tip: Přečtěte si také babské rady na pískání v uších a vyzkoušejte sílu bylinek.