Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak si zvýšit sebevědomí a proč je důležité přijmout sám sebe

Fotografie: Šéfka šikanuje podřízenou a ta se cítí nešťastně
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Spousta z nás se potýká s nízkým sebevědomím, aniž by k tomu měla reálný důvod. Nízké sebevědomí je často způsobeno mylným vnímáním sama sebe, neuvědomováním si vlastních silných stránek a úspěchů a podceňováním sebe samého. U někoho může být nízké sebevědomí způsobeno dětstvím a vyrůstáním v nefunkční rodině, výčitkami ze strany blízkých osob (rodiče, sourozenci, partner, manžel), ale i vysokým IQ a honbou za dokonalostí.  Jak si zvýšit sebevědomí a proč je důležité přijmout sám sebe?

Uvědomit si své silné stránky, nastavit si hranice, za které nikoho nepustíme a přijmout se takoví jací jsme, je někdy obtížné, ovšem pro zdravé sebevědomí nezbytné. Každý z nás má laťku nastavenou jinak vysoko, a proto srovnávat se s někým, jehož životní standard je nastavený diametrálně odlišně od toho našeho, může být sebedestruktivní a vést k nízkému sebevědomí.

Buďte sami sobě nejlepším přítelem a srovnávejte se se sobě rovnými

Jestliže v dětství dochází ke srovnávání a posuzování výkonu dítěte na základě toho, co vidí rodiče u sousedů či známých a předhazují svému dítěti úspěchy druhých, není se čemu divit, že sebevědomí je na bodě mrazu. Proto je velmi důležité dokázat ocenit své vlastní úspěchy, pojmenovat si je a být sám sobě nejlepším přítelem.

Zkuste si představit, že jste svůj nejlepší kamarád a podívat se jeho očima na vlastní život. Napište si na papír, co se vám v životě povedlo a naopak, co byste chtěli změnit a proč.

Pokud jste maminka od dětí, které mají ve škole výsledky, kamarády a žijí šťastný život, je to vaše zásluha! To, že máte nějaké to kilo navíc je běžnou záležitostí a není nemožné to změnit.

Cvičením a zdravou stravou se můžete dostat opět do formy a být sama se sebou spokojená. Stačí se nad tím jen zamyslet a nastavit si reálné cíle. Jestliže se budete srovnávat s bezdětnou ženou, která celý svůj život obětovala kariéře a žije pouze s kočkou, pak je to cesta do pekel.

Zdroj: Freepik.com

Nebojte se říct svůj názor nahlas a stát si za ním

Člověk, který trpí nízkým sebevědomím, často nedokáže říct svůj vlastní názor nahlas, pokud nějaký vůbec má a nechá se ovlivňovat „dominantnějšími“ osobami. Díky tomu upozaďuje vlastní potřeby a cítí se méněcenný a nekompletní.

Ať už se jedná o nevyrovnaný partnerský, sourozenecký či jiný vztah, dokázat říct svůj názor asertivně bez obav a stát si za ním sice může být namáhavé, a ne vždy příjemné, ovšem pokud to zkusíte, je to také velmi uvolňující a rozhodně je to cesta jak si zvýšit sebevědomí. Nenechte se omezovat druhými lidmi a braňte si vlastní svobodu.

Nemusíte mít vysokoškolský diplom k tomu, abyste v životě byli úspěšní a cítili se dobře. Ne každý dostal možnost vystudovat vysokou školu, to ovšem neznamená, že váš názor nemá žádnou hodnotu. Naopak. Vy máte zase jiné životní zkušenosti, ze kterých je potřeba čerpat. Nebojte se jít si za svými sny bez ohledu na to, co říkají ostatní. Vaše chyby jsou jen vaše, vy rozhodujete o svém životě – nikdo jiný!

Zbavte se závislosti ve vztazích

Lidé, kteří si neuvědomují vlastní hodnoty a trpí nízkým sebevědomím, se obvykle ve vztahu stávají závislými na svých protějších. Často se stávají obětmi domácího násilí, ze kterého nevidí cestu ven. Statistiky zveřejněné na webu www.domacinasili.cz ukazují, že konkrétně za rok 2020 bylo potvrzeno v ČR 1170 případů domácího násilí a čísla neklesají.

Díky nízkému sebevědomí nejsou týrané osoby schopny ze vztahu odejít, protože jsou na partnerovi závislé. V tomto případě je pak nejlepším řešením navštívit psychologa či psychiatra a začít na sobě pracovat.

Je potřeba si uvědomit, že každý můžeme svůj život změnit tak, aby vyhovoval nám. Nezůstávat ve vztahu, kde se cítíte omezováni, a váš názor je udupáván. Najít v sobě sílu z takového vztahu odejít a začít od nuly, ale bez závislosti na komkoliv.

Pokud i vy máte problémy ve vztazích, cítíte se méněcenní a nekompletní – ať už finančně nebo psychicky jste závislí na svých protějšcích, vyhledejte odbornou pomoc a změňte svůj život včas. Odborníci vám poradí a pomohou najít tu nejlepší cestu, jak si zvýšit sebevědomí a změnit svůj život k lepšímu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama