Podzim je náročné období, ve kterém vyhnout se chřipkám, nachlazení a přicházejícím chmurám je celkem náročná disciplína. Jak si udržet pevné zdraví po psychické i fyzické stránce a na co bychom se měli zaměřit podle tradiční čínské medicíny, najdete v následujících odstavcích.
Otužujte se a počítejte se změnami
Ačkoliv je to pro většinu lidí velmi těžké, je potřeba se s letními dny rozloučit a naplno se ponořit do podzimu, a to se vším všudy. Je to změna, o které je známo, že může způsobit vychýlení z rovnováhy. Tradiční čínská medicína na kolísaní energií jinu a jangu upozorňuje – je to výkyv, který však lze díky řadě doporučení zvládnout. Je potřeba udržet „Jin a jang v podzimní rovnováze“.
K tomu přispějete, pokud:
- se budete otužovat (tím není myšlena pouze studená sprcha, ale i častější pobyt venku)
- se vyhnete stresu, který oslabuje celý organismus
- „zařadíte zpátečku“ a budete více spát, abyste dočerpali energii
- upravíte jídelníček – vhodné druhy zeleniny, která posiluje prvek kovu, patří kupříkladu celer, cibule, bílá ředkev, kořenová petržel nebo květák
Podzimní plískanice a dřívější tmu je potřeba respektovat, ne se jim bránit. Už jen přijmutí tohoto faktu vám pomůže změnu lépe ustát. Podzim tedy není o vyšších dávkách vitamínů C, ale o komplexním přístupu k odolnosti vašeho organismu.
Velebte vaše plíce
Jak se v článku „Listopad: Podle tradiční čínské medicíny bychom se měli zaměřit na plíce“ dozvíte, jsou plíce podle TČM hlavním podzimním orgánem, který bychom si měli hýčkat. A je to logické i vzhledem k tomu, že jsme na podzim vystaveni řadě respiračních onemocnění. Podle TČM je potřeba udržet plicní energii ve formě.
Zdravé plíce můžete na podzim podpořit:
- konzumací zvlhčujících bylinek a potravin (listová zelenina, semínka, červená řepa)
- zařazením pikantní chuti do jídelníčku, která zahřívá (například americký ženšen)
- zařazením kyselé chuti do jídelníčku – ta uzavírá póry, čímž organismus brání proti chladu
- omezením konzumace syrových i ledových jídel
- pitím teplých nápojů
- vhodným dechovým cvičením
- pravidelným pohybem, který vžene energii čchi do plic
Pečujte o pokožku celého vašeho těla
Ačkoliv je letní opalování definitivně pryč, není radno se zvýšenou péčí o pokožku celého těla přestávat ani na podzim. Tradiční čínská medicína s podzimem a plícemi spojuje kůži, na které jsou známky oslabení ihned znát. V článku „Dopřejte své pleti podzimní péči“ se dozvíte tipy, jak o pleť pečovat, aby byla nejen krásná, ale hlavně chráněná během chladnějších dnů.
Podzim je barevný a krásný – rozhlédněte se
Podzim není pouze sychravý, ale také barevný a ve své podstatě neuvěřitelně zajímavý a krásný. Takové přechodové období z tepla do zimy plné barev, ale bohužel i kratších dnů a delší tmy. Zpříjemnit vám nejen tyto temné chvíle může např. aromaterapie nebo zútulnění vašeho interiéru. Zasaďte si podzimní česnek nebo si vyberte podložku na jógu a začněte cvičit. Možností je neomezené množství. A nezapomínejme ani na bylinky.
Tradiční čínská medicína doporučuje např. tyto bylinky:
- červený ženšen
- skořici
- koriandr
- zázvor
Bylinky můžete využívat vnitřně formou bylinných čajů nebo pomocí nich povzbudit vaše smysly, a to formou aromaterapie. V rámci své lepší psychické pohody se zkuste zbytečně nestresovat a nenakládat si na sebe více povinností, než je nutné. S lepší psychikou vám může pomoct i zdravé trávení. Podpořit ho můžete například konzumací potravin bohatých na vlákninu i střídmějším stravovacím režimem.
Zbavte se nepotřebného
Podzim je z hlediska tradiční čínské medicíny náročnějším obdobím, kdy je potřeba starat se o plíce a s nimi spojené tlusté střevo a kůži. Pomoc při prevenci může přinést nejen změna jídelníčku, ale i změna vašich návyků. Kromě pohybu se můžete zaměřit také na psychickou očistu, kdy ze svého života vyřadíte vše, co je zbytečné, co vám přináší nepříjemné pocity a co vás nějakým způsobem blokuje. Záruku pevnějšího zdraví na podzim vidí tradiční čínská medicína v udržení rovnováhy.