Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak si na podzim udržet pevné zdraví?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Podzim je náročné období, ve kterém vyhnout se chřipkám, nachlazení a přicházejícím chmurám je celkem náročná disciplína. Jak si udržet pevné zdraví po psychické i fyzické stránce a na co bychom se měli zaměřit podle tradiční čínské medicíny, najdete v následujících odstavcích.

Otužujte se a počítejte se změnami

Ačkoliv je to pro většinu lidí velmi těžké, je potřeba se s letními dny rozloučit a naplno se ponořit do podzimu, a to se vším všudy. Je to změna, o které je známo, že může způsobit vychýlení z rovnováhy. Tradiční čínská medicína na kolísaní energií jinu a jangu upozorňuje – je to výkyv, který však lze díky řadě doporučení zvládnout. Je potřeba udržet „Jin a jang v podzimní rovnováze“.

K tomu přispějete, pokud:

 • se budete otužovat (tím není myšlena pouze studená sprcha, ale i častější pobyt venku)
 • se vyhnete stresu, který oslabuje celý organismus
 • „zařadíte zpátečku“ a budete více spát, abyste dočerpali energii
 • upravíte jídelníček – vhodné druhy zeleniny, která posiluje prvek kovu, patří kupříkladu celer, cibule, bílá ředkev, kořenová petržel nebo květák

Podzimní plískanice a dřívější tmu je potřeba respektovat, ne se jim bránit. Už jen přijmutí tohoto faktu vám pomůže změnu lépe ustát. Podzim tedy není o vyšších dávkách vitamínů C, ale o komplexním přístupu k odolnosti vašeho organismu.

Velebte vaše plíce

Jak se v článku „Listopad: Podle tradiční čínské medicíny bychom se měli zaměřit na plíce“ dozvíte, jsou plíce podle TČM hlavním podzimním orgánem, který bychom si měli hýčkat. A je to logické i vzhledem k tomu, že jsme na podzim vystaveni řadě respiračních onemocnění. Podle TČM je potřeba udržet plicní energii ve formě.

Zdravé plíce můžete na podzim podpořit:

 • konzumací zvlhčujících bylinek a potravin (listová zelenina, semínka, červená řepa)
 • zařazením pikantní chuti do jídelníčku, která zahřívá (například americký ženšen)
 • zařazením kyselé chuti do jídelníčku – ta uzavírá póry, čímž organismus brání proti chladu
 • omezením konzumace syrových i ledových jídel
 • pitím teplých nápojů
 • vhodným dechovým cvičením
 • pravidelným pohybem, který vžene energii čchi do plic

Pečujte o pokožku celého vašeho těla

Ačkoliv je letní opalování definitivně pryč, není radno se zvýšenou péčí o pokožku celého těla přestávat ani na podzim. Tradiční čínská medicína s podzimem a plícemi spojuje kůži, na které jsou známky oslabení ihned znát. V článku „Dopřejte své pleti podzimní péči“ se dozvíte tipy, jak o pleť pečovat, aby byla nejen krásná, ale hlavně chráněná během chladnějších dnů.

Zdroj: Freepik.com

Podzim je barevný a krásný – rozhlédněte se

Podzim není pouze sychravý, ale také barevný a ve své podstatě neuvěřitelně zajímavý a krásný. Takové přechodové období z tepla do zimy plné barev, ale bohužel i kratších dnů a delší tmy. Zpříjemnit vám nejen tyto temné chvíle může např. aromaterapie nebo zútulnění vašeho interiéru. Zasaďte si podzimní česnek nebo si vyberte podložku na jógu a začněte cvičit. Možností je neomezené množství. A nezapomínejme ani na bylinky.

Tradiční čínská medicína doporučuje např. tyto bylinky:

 • červený ženšen
 • skořici
 • koriandr
 • zázvor

Bylinky můžete využívat vnitřně formou bylinných čajů nebo pomocí nich povzbudit vaše smysly, a to formou aromaterapie. V rámci své lepší psychické pohody se zkuste zbytečně nestresovat a nenakládat si na sebe více povinností, než je nutné. S lepší psychikou vám může pomoct i zdravé trávení. Podpořit ho můžete například konzumací potravin bohatých na vlákninu i střídmějším stravovacím režimem.

Zbavte se nepotřebného

Podzim je z hlediska tradiční čínské medicíny náročnějším obdobím, kdy je potřeba starat se o plíce a s nimi spojené tlusté střevo a kůži. Pomoc při prevenci může přinést nejen změna jídelníčku, ale i změna vašich návyků. Kromě pohybu se můžete zaměřit také na psychickou očistu, kdy ze svého života vyřadíte vše, co je zbytečné, co vám přináší nepříjemné pocity a co vás nějakým způsobem blokuje. Záruku pevnějšího zdraví na podzim vidí tradiční čínská medicína v udržení rovnováhy.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama