Jak se zbavit úzkosti? Tato otázka je v současné době velmi aktuální. Po obtížném covidovém roce se sice život vrací pomalu zase do normálu, ovšem otázka zní, na jak dlouho. Ve společnosti převažují pochybnosti, strach a nejistota, co bude dál. Jen myšlenka na to, že by se minulá covidová opatření opět vrátila, může vyvolat úzkost a v mnoha z nás vzbuzuje strach a nejistotu.
Jak se zbavit úzkosti a strachu, to je otázka, na kterou mnoho lidí hledá odpověď. V současné době je poptávka po odborné pomoci obrovská a bohužel převyšuje nabídku. Psychologů, kteří tzv. pracují na pojišťovnu, je málo, a proto jsou čekací lhůty velmi dlouhé. Spousta z nás si nemůže dovolit z finančních důvodů soukromého psychologa a musíme se se svými pocity poprat sami. Jak na to? Co omezit a jaké aktivity si nově osvojit pro zmírnění úzkostlivých stavů?
Kdy vzniká úzkost
Asi je důležité říci, co je to úzkost a kde vzniká, abychom si ji nepletli se stresem či jinými panickými stavy. Úzkost je v podstatě strach z budoucnosti – ať už se jedná o finanční zabezpečení rodiny, nebo vztahové a jiné osobní problémy. Projevuje se nepříjemným pocitem v břiše, jako kdyby vám do něj někdo bodal nožem, zatuhlými svaly a v podstatě jakýkoliv pohyb, který vykonáme, je velmi náročný. Úzkost je svíravá a paralyzující a může přejít až v depresi. Pojďme se podívat na několik rad, které opravdu fungují.
1) Naučte se pracovat se svými myšlenkami – relaxujte, meditujte
Můžete tomu říkat meditace, relaxace či chvilka strávená se svými myšlenkami. Podstatné je umět s nimi pracovat. Denně každému z nás proběhne hlavou více než tisíc myšlenek, a především po probuzení do nového dne s nimi bývá práce nejobtížnější. Zastavte se na chvilku a meditujte nebo spíše trénujte svoji mysl. Meditace pomáhá snižovat reakční dobu mezi myšlenkami a tím, jak na ně reagujeme. Jak na to?
- Najděte si klidné místo a sedněte si na židli tak, aby nohy byly kolmo k zemi, chodidla byla opřená o zem a záda byla rovná a opřená o opěradlo židle. Ruce si dejte volně do klína nebo na stehna.
- Až budete mít pohodlí, zhluboka se nadechněte nosem a hlasitě vydechněte pusou.
- Potom zavřete oči a opět se nadechněte zhluboka nosem.
- Nesnažte se dech kontrolovat.
- Pocitově se zaměřte především na to, jak sedíte, v jaké poloze jsou vaše nohy, ruce, ramena.
- Poslouchejte zvuky kolem sebe. Nejprve se zaměřte na ty vzdálené a následně na blízké, i nepříjemné zvuky vstřebávejte a zkuste s nimi pracovat.
- Až budete připraveni, otevřete oči, zůstaňte sedět a zamyslete se, co budete dnes dělat.
Díky tomuto cvičení se naučíte nejen správně sedět, dýchat, ale také se na chvilku zastavit a uklidnit. Vaše mysl bude připravenější na nový den a vy si tak snáze můžete poskládat myšlenky bez úzkostlivých pocitů. Meditace by měla trvat min. 5 min. (zdroj: zde)
2) Vyzkoušejte aromaterapii
Aromaterapie využívá vonné silice k pohodové atmosféře, uvolnění těla i mysli. Jakou formu aromaterapie zvolíte, je na vás. Za pomoci vonných olejů, svíček i hudby můžete relaxovat a nechat svět kolem vás jen tak plynout. Pokud nevíte, pro jaký esenciální olej se rozhodnout, pak můžeme doporučit bergamot, který podle odborných studií dokáže posílit dobrou náladu, snížit krevní tlak a srdeční frekvenci a zároveň utlumit úzkost a vyvážit nervovou aktivitu.
Další esenciální oleje snižující pocit úzkosti:
- Bergamot
- Levandule
- Šalvěj lékařská
- Grapefruit
- Ylang ylang
Jak si doma připravit aromaterapii, to zjistíte v článku „Aromaterapie pro uvolnění těla i mysli“
3) Zdravý životní styl, pití heřmánkového čaje, každodenní pohyb
V posledním odstavci si už v podstatě shrneme už jen to, co je víceméně známé a na odbourání úzkosti opravdu zabírá. Zdravý životní styl – nekouřit, vynechat alkohol a upravit jídelníček tak, aby zahrnoval potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a minerály.
Ovoce, oříšky či semínka. V našem seznamu zdravých potravin jich najdete opravdu hodně, stačí si jen vybrat.
Heřmánkový či meduňkový čaj je perfektní před spaním. Mysl se před spaním zklidní a všechny špatné myšlenky pomalu budou mizet v dáli.
A nesmíme zapomenout ani na denní pohyb. Věnujte se pohybovým aktivitám min. 30 min denně. Ať už chodíte běhat, na procházky nebo cvičíte doma s činkami, pokračujte v tom. Nenechte úzkost nad vámi zvítězit.