Podzimní dny a s nimi spojený návrat žáků do školních lavic po horkém létě, to je období, kdy nachlazení na sebe nenechá dlouho čekat. I když se snažíte sebevíc vyhýbat místům, kde by k nákaze mohlo dojít, viry jsou rychlé a stačí jen chvilka a nachlazení je tu. Rýma, kašel a škrábání v krku jsou nejčastější příznaky nachlazení. Ovšem ne vždy je hned nutné běžet k lékaři. Kdy zvládneme nachlazení vyléčit sami a jak se zbavit nachlazení i bez dokotora?
Příznaky nachlazení poznáte téměř okamžitě
Příznaky nachlazení přichází postupně, ale to, že se s vámi něco děje, poznáte okamžitě.
- Únava
- bolest hlavy
- škrábání v krku
- svědění v nose a časté kýchání
Mnoho z nás si řekne, že to nic není a jde si lehnout s tím, že se z toho vyspí. Jak se říká, ráno moudřejší večera a bohužel, to v případě nachlazení platí 2x.
Vir v noci pracuje a napadá vaši sliznici. Díky tomu se ráno probudíte s plným nosem, bolest v krku je silnější a nachlazení je potvrzeno. Pokud ovšem necítíte bolest těla a nemáte teploty, tak není hned nutné běžet k lékaři.
Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením
Chřipka oproti nachlazení je mnohem agresivnější a poznáte rozdíl okamžitě. Při chřipce se začne zvyšovat teplota, bolí vás svaly, klouby, v krku máte oheň a nemůžete se téměř zvednout z postele. Nachlazení má mírnější průběh, a i když to není nic příjemného, stačí dodržet několik kroků k tomu, aby odešlo tak rychle, jak přišlo.
Jak dlouho trvá nachlazení
Říká se, že rýma trvá 7 dní i bez léčby. Nicméně i nachlazení má několik fází, které jdou postupně. Pokud je váš organismus dostatečně odolný a imunita silná, může být průběh kratší. Důležité je také nastavit si hned od začátku taková opatření, která pomohou s rychlejším uzdravením. Která to jsou?
A co na rýmu a kašel pomáhá nejlépe a jak se zbavit nachlazení
Klidový režim
Ať už pracujete jako pokladní, manažer ve velké korporátní společnosti, nebo jste maminka na mateřské dovolené, prvním krokem k urychlení léčby je klidový režim. Ačkoliv to v dnešní uspěchané době není zrovna nejoblíbenější způsob, jak léčit rýmu a kašel, je to jediný způsob, jak si nezadělat na horší a delší průběh onemocnění. Pokud se tedy chcete vyhnout polykání několika brufenů denně a závislosti na kapičkách do nosu, pak je to ten nejlepší způsob, jak s léčbou začít. Teplo, klid a bylinné čaje na nachlazení.
Energy přírodní regenerace vás postaví na nohy
Při onemocnění horních dýchacích cest doporučujeme regenerovat tělo za pomoci přírodních produktů Energy, které se vyrábí v souladu s TČM metodou zvanou „Regenerace v Pentagramu®“. Pět bylinných koncentrátů s nadstavbovými terapeutickými krémy a přírodními mýdly je propojeno s pěti elementy a díky tomu přípravky působí jako celková regenerace těla i duše.
Konkrétně na kašel a nachlazení můžeme doporučit krém Ruticelit, který se nanáší ve velké vrstvě 3 mm z obou stran hrudníku při akutním záchvatu kašle a nechává působit asi 10 min. Pokud se kašel neutiší, opakujeme a podpoříme doplňkem Cytosan. Dávkujte dospělí 1 kapsle, děti ½ kapsle. Po vypití a utišení kašle omyjte Ruticelit a pravidelně vtírejte krém Artrin, ten následně nanášejte 2x -3x denně.
Vnitřně doporučujeme podpořit Regalenem, Drags Imunem a Fytomineralem.
Při akutním kašli užíváme za sebou postupně od každého přípravku 2-3 kapky každou hodinu po dobu 3 – 5 dní.
Po uklidnění dávkujte takto:
- Regalen – 3x denně 3 kapky, 30 min. před jídlem, po dobu 3 týdnů
- Drags Imun – 3x denně 3 kapky, 30 min po jídle, po dobu 3 týdnů
- Fytomineral – 2x denně 4 kapky, po dobu 1 měsíce
Bylinné čaje
Bylinky nejsou léky, ale pomohou vašemu organismu s imunitou a obranyschopností. Díky bylinným čajům pak průběh nemoci může být kratší a méně nepříjemný. A jaké čaje jsou nejvhodnější?
Čaj z jitrocele na průdušky
Jitrocel kopinatý obsahuje látky, které pomáhají při zahlenění průdušek a kašli. Hrníček čaje z jitrocele vás zahřeje a vašim plícím uleví.
Šípkový čaj plný vitamínu C
Šípkový čaj pomáhá nejen při nachlazení, ale pít ho můžete i průběžně po celý rok. Obsahuje velké množství vitamínu C, ale i A a B, díky tomu je jeho působení širší, než bychom asi čekali. Pitím šípkového čaje si zlepšíte imunitu, pomáhá na bolest v krku, při kašli a pročišťuje ledviny.
Zázvor zatočí s bolestí v krku
Zázvor zatočí s bolestí v krku a prohřeje organismus. Můžete ho nastrouhaný přidat do čaje nebo smíchat s medem a po malých kouskách pojídat. Není vhodný pro těhotné ženy, a pokud budete strouhaný zázvor pojídat, pak ho pořádně zapijte čistou vodou. Neměl by se jíst po větších kouskách, vzhledem k jeho pálivé chuti. Na bolest v krku a nachlazení je zázvor jednička. Máme to ozkoušené.
Šalvěj zatočí se záněty
Šalvějový čaj můžete pít po celý rok, aniž byste byli nemocní. Zázračná šalvěj obsahuje látky, které pomáhají zatočit se záněty v těle. Pokud vás bolí zuby nebo máte afty v puse, ideálním řešením je sáhnout právě po šalvějovém čaji. Také při bolestech v krku a zánětech dýchacích cest vás rozhodně nezklame, a navíc chutná skvěle.
Jak na rýmu a věčně ucpaný nos? Pomůže rýmovník a mořská sůl
Kapičky (jako jsou Sanorin, Olynth a jim podobné) sice běžně koupíte v lékárně, ovšem pokud je budete užívat déle než týden, stanete se na nich závislí. Odvyknout si od nich není nic příjemného. Proto doporučujeme místo toho vyzkoušet rýmovník a mořskou sůl.
Rýmovník je bylinka, kterou si můžete vypěstovat doma na okně a po celou zimu ji tam mít připravenou na „horší časy“. Navíc se vám s rýmovníkem v místnosti bude lépe dýchat a jeho aroma také odhání moly. Jeho listy jsou hodně aromatické a v případě nachlazení stačí list zlomit a vdechovat jeho aroma. Protáhne vám dýchací cesty. Někdo si z listu udělá ruličku a na pár minut si ho strčí do ucpané nosní dírky.
Mořská sůl je zase dobrá na proplachování nosu. Slyšeli jste už o Aladinově lampě? Určitě ano – v pohádce o Šeherezádě a jejích příbězích, ale tu na mysli nemáme. Jedná se o konvičku nazývanou Rhino Horn, která vypadá jako Aladinova lampa. Ovšem do této konvičky nalijete vodu s mořskou solí a krásně si s ní propláchnete dle návodu dutiny. Funguje to, zkoušeli jsme.
Návykové kapičky pak užívejte jen na spaní, abyste se nebudili každou hodinu s plným nosem a přes den kombinujte s léčivou sílou rýmovníku a mořskou solí.
Upravte si také jídelníček
A na závěr nesmíme zapomenout na úpravu jídelníčku. Uvařte si zeleninové polévky, které vás prohřejí od hlavy až k patě. Vyměňte těžká jídla za lehčí, ať zbytečně nezatěžujete organismus a dáte mu prostor pro obranu před viry. Pokud potřebujete inspiraci, máme pro vás připraveny zdravé recepty na každý den, stačí si jen vybrat.