Ječné zrno je onemocnění, se kterým se snad setkal každý z nás. Vyskytnout se může ječné zrno u dětí i dospělých. Co na něj zabírá, jak léčit ječné zrno a jak vzniká? Ačkoliv se nejedná o závažné onemocnění, je dobré vědět, jak mu předcházet a zda se jedná o infekční onemocnění či nikoliv.
Jak vzniká ječné zrno
Vznik ječného zrna je zapříčiněn zanícením mazové žlázy na víčku. Často je zaměňováno i s vlčím zrnem. Rozdíl mezi ječným zrnem a vlčím zrnem je především v délce průběhu onemocnění, kdy léčba vlčího zrna trvá o něco déle. Ptáte se, zda je ječné zrno infekční? Z oka na oko se ve většině případů nedostane, ale přenést se samozřejmě dá. Stačí použít k utření obličeje ručník nakaženého, a je to. Ale jinak se nemusíte bát, že při pohledu či komunikaci s někým, kdo ječné zrno má, se nakazíte.
Jak mu předcházet
Na to je jednoduchá odpověď. Předcházet ječnému zrnu můžete pravidelnou oční hygienou i kvalitním spánkem. Ideálně před spaním si vždy oči propláchněte. Využít můžete oční vodu z lékárny, která vám oči vydezinfikuje a vyčistí.
Příčiny vzniku
Pokud budete o své oči správně pečovat, můžete zanícení celkem jednoduše předejít. Pojďme se na jednotlivé příčiny vzniku ječného zrna podívat a vyhnout se jim.
- Zanesení špíny do očí prsty – nesprávná oční hygiena
- Špatné odlíčení očí
- Nekvalitní spánek – málo spánku
- Zatěžování očí – počítač, televize, mobil
- Nezdravá strava
Samozřejmě, i pokud nosíte čočky, pak si můžete zánět způsobit vložením špatně očištěné čočky do oka. Ječné zrno může také způsobit onemocnění očí, které je potřeba následně řešit s lékařem.
Jak se projevuje ječné zrno na očním víčku
Projevy ječného zrna identifikujete velmi jednoduše. Pokud se vám zanítí mazová žláza mezi řasami, hned po otevření oka ucítíte tlak, pálení či bolest na očním víčku. Ječné zrno na očním víčku je viditelné a postižené místo je začervenalé a napuchlé. Objevilo se vám ječné zrno na víčku a není už cesty zpět? Pojďme se podívat, jak ho léčit.
Léčba
Většina z nás se určitě s mírným průběhem ječného zrna už setkala. Na oku se vytvoří hrbolek, který je trochu nepříjemný, ale brzy zmizí. Pokud se jedná o velké ječné zrno, pak do 3 dnů očekávejte, že se boulička naplní hnisem a nejdéle do týdne (7 dnů) praskne. Urychlit to můžete teplými obklady oka a hygienou. Po prasknutí bouličky se doporučuje využít také kapičky do očí jako je Opthalmo Septonex a oko pravidelně prokapávat. V lékárně vám pak doporučí již zmiňovanou oční vodu, která se používá pro dezinfekci a vyčištění oka od všech nečistot.
Léčbu urychlíte také obklady z heřmánku, které si několikrát denně budete na oko pokládat. Naše babičky věřily, že boulička zmizí také poté, co postiženému do oka nečekaně plivnete. Efekt má být v leknutí se a díky tomu prý zmizí. Zdá se vám to divné? Nám taky a zatím se nám nepodařilo tento tip vyzkoušet, a proto neručíme za to, že funguje.
Do 7 dnů by zrnko mělo zmizet. V případě, že se tak nestane nebo vás bude bolet více, rozhodně neváhejte a utíkejte k lékaři, který vám doporučí vhodnou léčbu.
Tip: Zjistěte také, jak udržovat oči zdravé po celý rok a jaké vitamíny na oči k tomu budete potřebovat.