Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jak se zbavit ječného zrna a jak vzniká

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Ječné zrno je onemocnění, se kterým se snad setkal každý z nás. Vyskytnout se může ječné zrno u dětí i dospělých. Co na něj zabírá, jak léčit ječné zrno a jak vzniká? Ačkoliv se nejedná o závažné onemocnění, je dobré vědět, jak mu předcházet a zda se jedná o infekční onemocnění či nikoliv.

Jak vzniká ječné zrno

Vznik ječného zrna je zapříčiněn zanícením mazové žlázy na víčku. Často je zaměňováno i s vlčím zrnem.  Rozdíl mezi ječným zrnem a vlčím zrnem je především v délce průběhu onemocnění, kdy léčba vlčího zrna trvá o něco déle. Ptáte se, zda je ječné zrno infekční? Z oka na oko se ve většině případů nedostane, ale přenést se dá. Pokud použijete ručník a utřete si obličej po infikovaném členu rodiny, zánět se může objevit i u vás. Pokud ovšem dodržujete základní hygienické návyky, pak se nemusíte obávat nakažením.

Jak předcházet ječnému zrnu

Na to je jednoduchá odpověď. Předcházet ječnému zrnu můžete pravidelnou oční hygienou. Ideálně před spaním si vždy oči propláchněte. Využít můžete oční vodu z lékárny, která vám oči vydezinfikuje a vyčistí.

Příčiny vzniku ječného zrna

Pokud budete o své oči správně pečovat, můžete zanícení celkem jednoduše předejít. Pojďme se na jednotlivé příčiny vzniku ječného zrna podívat a vyhnout se jim.

  • Zanesení špíny do očí prsty – nesprávná oční hygiena
  • Špatné odlíčení očí
  • Nekvalitní spánek – málo spánku
  • Zatěžování očí – počítač, televize, mobil
  • Nezdravá strava

Samozřejmě, i pokud nosíte čočky, pak si můžete zánět způsobit vložením špatně očištěné čočky do oka. Ječné zrno může také způsobit onemocnění očí, které je potřeba následně řešit s lékařem.

Zdroj: Freepik.com

Jak se projevuje ječné zrno na očním víčku

Projevy ječného zrna identifikujete velmi jednoduše. Pokud se vám zanítí mazová žláza mezi řasami, hned po otevření oka ucítíte tlak, pálení či bolest na očním víčku. Ječné zrno na očním víčku je viditelné a postižené místo je začervenalé a napuchlé. Pokud se vám tedy ječné zrno na víčku již objevilo, pojďme se podívat, jak ho léčit

Léčba ječného zrna a co na něj zabírá

Jak léčit ječné zrno? Někdo z nás se setkal s mírným průběhem ječného zrna, kde se vám na oku vytvořil hrbolek a následně zmizel. Pokud se jedná o velké ječné zrno, pak do 3 dnů očekávejte, že se boulička naplní hnisem a nejdéle do týdne (7 dnů) praskne. Urychlit to můžete teplými obklady oka a hygienou. Jakmile boulička praskne, pak se doporučuje využít také kapičky do očí jako je Opthalmo Septonex a oko pravidelně prokapávat. V lékárně vám pak doporučí již zmiňovanou oční vodu, která se používá pro dezinfekci a vyčištění oka od všech nečistot.

Léčbu urychlíte také obklady z heřmánku, které si několikrát denně budete na oko pokládat. Naše babičky věřily, že boulička zmizí také poté, co postiženému do oka nečekaně plivnete. Efekt má být v leknutí se a díky tomu prý zmizí. Zdá se vám to divné? Nám taky a zatím se nám nepodařilo tento tip vyzkoušet, a proto neručíme za to, že funguje.

Pokud vám zrno do 7 dnů nezmizí, nebo vás bude bolet více, než jste schopni vydržet, rozhodně neváhejte a utíkejte k lékaři, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Tip: Zjistěte také, jak udržovat oči zdravé po celý rok a jaké vitamíny na oči k tomu budete potřebovat.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama