Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak se dostat z vyhoření aneb je to konec nebo začátek?

Fotografie: Mladá žena kouká do PC a neví si rady
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Únava, bolest hlavy, bušení srdce, pocení, odpor k práci, výbušnost, citlivost na hluk. Syndrom vyhoření může potkat každého. Dokáže zastavit i posunout dál. Jak se dostat z vyhoření?

Je důsledkem dlouhodobého nadměrného stresu, který vede k vyčerpání, demotivaci a ztrátě chuti do života. Nejčastěji se s ním potýkají ti, kteří pracující s lidmi a pod tlakem, například průvodci zájezdů, učitelé, pokladní, manažeři, obchodní zástupci, policisté, lékaři atd. V tomto článku zjistíte, jaké má syndrom vyhoření příznaky i jeho fáze.

Abyste stres snížili, můžete se podvědomě uchylovat k prokrastinaci čili odkládání povinností na neurčito. Radši děláte jiné činnosti než pracovní. Doma máte perfektně uklizeno, navařeno, vše opraveno, ale práce vás nebaví, dokonce i psychicky likviduje. Je čas se zastavit, dát si čas sám na sebe a restartovat se.

Odpočiňte si a „vypněte“ hlavu

V první řadě je potřeba si pořádně odpočinout, nabrat sílu a dech na změnu života. I když je toho na vás moc, najděte na sebe čas. Dejte si dílčí jednoduché cíle a odměňujte se za jejich splnění.

Věnujte se více své rodině, příbuzným, kamarádům. Pokud máte děti, hrajte si s nimi a nechte hlavu zapomenout na všední starosti. Pro celkové uvolnění je dětská bezstarostnost výborná. Také dbejte na dostatek spánku, který zregeneruje vaše tělo i psychiku.

Zdroj: Freepik.com

Hledejte pomoc v přírodě

Příroda je mocný čaroděj. Vezměte si alespoň deset dní dovolené a vyrazte na výlet. Ať už sami, s rodinou nebo partou přátel. Odevzdejte své starosti stromům, objímejte je a nabijte se jejich energií. Sedněte si u potůčku a poslouchejte jeho hlas, šumění, zpěv. Užijte si energii lesů, strání, luk, polí, všeho, co máte rádi.

Pomoci vám také mohou přírodní přípravky. Můžete vyzkoušet různé kapky, oleje, krémy, humátové koupele, terapeutické nápoje, homeopatika, zábaly a mnoho dalšího. Nebo si uvařte bylinkový čaj, sedněte si s ním do trávy a jen tak buďte.

Výborným pomocníkem jsou teplé koupele. Uvolní nejen tělo a mysl, ale mohou přispět k načerpání nové inspirace a motivace. Jen tak si lehněte do vany s teplou vodou, přidejte vonný olejíček nebo koupelovou sůl a zavřete oči. Chvíli nemyslete na nic jiného než na dech. Hluboký nádech a dlouhý uvolňující výdech. Poté se zaměřte sami na sebe a naslouchejte vašemu já. Třeba si uvědomíte, co vás trápí, unavuje, vyčerpává a najdete sílu to změnit.

Když nic nepomáhá

Jak se dostat z vyhoření, když je nejhůře? Bude nutné vyhledat odborníka, který vám pomůže problém vyřešit. Je dobré však syndrom vyhoření vyléčit dříve než vás donutí jít k lékaři. Pokud nepomáhá odpočinek, příroda, koníčky, sport ani doplňky stravy, je většinou čas na radikální řez. Nový začátek spojený se změnou všeho, co vás nadměrně stresuje a vyčerpává.

S tím přijdou noví kolegové, nová životní motivace, nové výzvy, podněty, zážitky. To vše vám může pomoci znovu najít životní sílu, vitalitu a rovnováhu a opět si užívat života se vším, co k němu patří.

Tip: Zjistěte, jaké jsou fáze syndromu vyhoření a další informace, které vám pomohou vyhoření identifikovat.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama