Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jak předcházet zdravotním rizikům sedavé práce u PC? Klíčem je ergonomie sezení

fotografie: ergonomie sezení
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Lidské tělo je už od pravěku „naprogramováno“ na pohyb, lov zvěře, celodenní zápřah. Ovšem aktuální doba vyžaduje s pokrokem a digitalizací také více práce, která pohyb neumožňuje. Práce, kde musíte trávit několik hodin denně hleděním do monitoru počítače, s sebou nese určitá zdravotní rizika.

Jaká jsou zdravotní rizika sedavého povolání a jak jim předcházet? Klíčem je ergonomie sezení na kancelářské židli. V tomto článku se podíváme nejen na zdravotní rizika, ale především na dodržování základních pravidel ergonomie sezení.

Co je to BOZP na pracovišti

Ať už pracujete ve velké korporátní firmě, nebo u menšího soukromého zaměstnavatele, kde vykonáváte sedavou práci u počítače, měli byste být proškoleni na bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti (BOZP). Ať už formou testů, nebo interního školení. Zaměstnavatel má ze zákona za úkol vytvořit vám v práci takové prostředí, které neohrozí vaše zdraví. Avšak v dnešní době není již nic nestandardního pracovat z domova, a tam je už o dost těžší kontrolovat, zda skutečně tato pravidla dodržujete. BOZP zahrnuje i jiné stránky než jen ergonomii sezení u počítače, ovšem je to jedna z kapitol, o které se dnes budeme bavit.

V případě, že nemáte vhodné podmínky pro práci s počítačem, nedodržujete správný odstup, držení těla či pravidelné pauzy, kdy u PC nejste vůbec, pak velmi brzy pocítíte zdravotní problémy.

Zdravotní rizika plynoucí z nedodržování ergonomie sezení

Jaká zdravotní rizika vám hrozí v případě, že ergonomie sezení u počítače není dodržena?

  • Bolest zad a poškození krční páteře
  • Citelná bolest hlavy
  • Syndrom karpálního tunelu
  • Problémy se zrakem
  • Otoky nohou
  • Záněty šlach
  • Svalové problémy
  • Tenisový loket

Bohužel, tyto problémy sebou nesou i další potíže spojené se ztrátou zaměstnání, častými návštěvami lékaře i psychického vyčerpání. Proto je snazší dodržovat pravidla ergonomie sezení na kancelářské židli, než se následně potýkat s těmito zdravotními problémy.

Jaká jsou pravidla ergonomie sezení u PC

Ergonomie sezení u PC zahrnuje hned několik pravidel, která obsahují nejen správné sezení na židli, ale také vhodné kancelářské vybavení, vzdálenost očí od monitoru, výšku stolu, pravidelné pauzy a odstup od počítače.

Zkuste si odpovědět na tyto otázky dříve, než si přečtete odpovědi pod nimi a zjistěte, zda dodržujete ergonomická pravidla sezení u PC. Pokud ne, doporučujeme vytvořit si takové pracovní prostředí, které nebude ohrožovat vaše zdraví.

Zdroj: Freepik.com

Otázky a odpovědi

  • Víte, jak daleko by měl být váš zrak od počítačové jednotky? Tedy vzdálenost očí od monitoru?

Odpověď: Vzdálenost monitoru od očí by měla být přibližně 50 – 70 cm. Také střed obrazovky by neměl být výše než 35 stupňů pod vodorovnou osou očí. Tedy vaše hlava by neměla být v předklonu, ale vzpřímeně hledět do obrazovky z bezpečné vzdálenosti.

  • Na co byste se měli zaměřit při výběru kancelářské židle? Jaké parametry by měla splňovat?

Odpověď: Jestliže pracujete z domu a nemáte kancelářskou židli koupenou zaměstnavatelem, v první řadě byste se při výběru měli zaměřit na výškové nastavení židle, pohyblivost a možnost naklápění opěradla do maximální vzdálenosti. Opěradlo by mělo být vybaveno bederním tvarováním. Sedadlo židle by mělo bránit sklouznutí při sezení.

  • Jaká by měla být správná výška stolu?

Odpověď: Výška stolu by měla být 70 – 72 cm nad zemí.

  • V jakém dosahu by měla být klávesnice, myš a podložka pod myš?

Odpověď: Dosahová vzdálenost se liší podle pohlaví a zda se jedná o dosahovou vzdálenost vpřed či do stran. U mužů je správná dosahová vzdálenost vpřed 50 cm a do stran 77 cm. U žen je zdraví bezpečná dosahová vzdálenost vpřed 44 cm a do stran 69 cm.

  • Jaká by měla být výška desky stolu a jaký úhel by mělo svírat předloktí a nadloktí?

Odpověď: Výška stolu by měla být nastavena tak, aby lokty o něj opřené svíraly úhel 90°.

  • Je nějak definováno místo pro nohy? A jak?

Odpověď: Ano, samozřejmě je. Pro nohy by pod stolem měl být prostor pro natažení a ideálně i umístěný podnožník, aby se o něj daly opřít. V žádném případě byste neměli po celý den mít nohy přes sebe nebo sedět v tureckém sedě, kvůli správnému prokrvování. Pokud budou nohy natažené, pak se nemusíte bát otoků a dalších zdravotních problémů s tím spojených.

V neposlední řadě nezapomínejte od počítače ideálně po 1 hodině práce odcházet. Vypněte obrazovku, zacvičte si, protáhněte tělo a alespoň 10 min travte čas mimo PC. Odpočine si nejen tělo, ale hlavně oči, které při pohledu do monitoru namáháte, a je nutné jim dát alespoň chvilku oddech.

Tip: Posilujte své oči a dopřejte jim vitamíny pro zdravé oči, poradíme vám, které to jsou.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama