Mnoho žen si myslí, že šetrné praní bez chemie nedodá prádlu takovou vůni, svěžest a čistotu jako při použití pracího prášku zvučné značky. V současné době je na trhu velká nabídka pracích prášků s nálepkou Eco, ale cena je oproti neekologickým práškům ve většině případů mnohem vyšší. Proto jsme pro vás připravili návody a inspiraci, jak si doma vyrobit vlastní domácí prací prášek i gel na praní, který je šetrný k životnímu prostředí a rozhodně vás vyjde levněji než prací prášky z obchodu.
Podle informací na webu fashionrevolution vytváří praní, sušení i žehlení prádla 25 % uhlíkové stopy oděvu. Jde o to, jak o oblečení pečujeme. Jak často a v čem ho pereme, ale i na jakou teplotu. Oblečení může dlouho vypadat skvěle a vaše peněženka nemusí trpět při nákupu pracích ekologických prášků.
DIY návod na domácí prací prášek
Připravili jsme pro vás 2 návody na domácí prací prášky z přírodních surovin. Vybrat si můžete mezi tekutým domácím pracím práškem nebo využít klasiku. Na první návod budete potřebovat přírodní mýdlo, u druhého jsou hlavní ingrediencí mýdlové ořechy.
1) Domácí prací prášek z přírodního glycerinového mýdla
Pro výrobu vlastního pracího prostředku nebudete potřebovat chemickou laboratoř, a to je na tom to nejlepší. Potřebujete pouze 2-3 suroviny a pár minut vašeho času. Pojďme tedy nejprve na klasický domácí prací prášek, který budete mít za 5 min hotový, a vydrží vám minimálně měsíc. My jsme rodina o 3 členech a tento prací prášek nám vydrží na 1 měsíc. Pokud jste single, můžete ho využívat delší dobu.
Co budete k výrobě potřebovat?
- Přírodní tuhá mýdla – je více typů mýdel, která můžete při výrobě domácího prášku na praní použít. Glycerinová mýdla jsou ideální. Doporučit můžeme glycerinové přírodní tuhé mýdlo Artin, které je vhodné pro citlivou pokožku, zklidňuje ji a krásně voní. Ale samozřejmě sáhnout můžete také po klasice, jako je mýdlo Jelen nebo využít přírodní mýdlové hmoty, které jsou na trhu běžně k dostání atd. Jakákoliv přírodní varianta v tuhé formě je dobrá.
- Soda na praní – Pozor nejedná se o klasickou jedlou sodu, ale o uhličitan sodný. Tu seženete od cca 27 Kč/kg.
- Struhadlo
- Nádobu na uskladnění
A to je celá věda. Nyní už pouze stačí mýdlo nastrouhat, většinou nastrouhám polovinu mýdla a druhou polovinu nechám na další várku. Dosypu 150 – 200 g krystalické sody a jemně promíchám. Pozor při míchání na to, aby se vám soda nedostala do nosu, nebo jste se jí nenadýchali. Proto doporučujeme vzít si na míchání roušku nebo šátek a zakrýt nos a pusu. Po promíchání už stačí pouze nádobu dobře uzavřít a dát tam, kam dáváte prací prostředek. Jednoduché, levné a ekologické.
2) Domácí prací gel z přírodních surovin
U tohoto návodu využijete opět přírodní mýdlo, mýdlové ořechy nebo mýdlovou přírodní hmotu. Je to pouze na vás. Dále budete opět potřebovat sodu na praní a můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje. Doporučujeme uklidňující levanduli – Lavender, nebo Sweet Orange. A ideálně 5 l sklenici na uskladnění.
Jak postupovat?
- Nejprve si dejte vařit vodu na sporák (cca 2,5 – 3 l).
- Nastrouhejte si ½ mýdla a zalijte vroucí vodou. Můžete to udělat i obráceně a vložit nastrouhané mýdlo do vroucí vody a nechat povařit, dokud se zcela nerozpustí. Pokud zvolíte první způsob a nalijete vroucí vodu do sklenice s mýdlovými vločkami, pak je nutné velmi dobře promíchat, ideálně tyčkovým mixérem nebo vařečkou. Mýdlové vločky, ať už zvolíte na strouhání mýdlo, ořechy nebo mýdlovou hmotu, musí být zcela rozpuštěné.
- Jakmile je směs promíchaná, vsypte sodu na praní (150 – 200 g) a opět pečlivě promíchejte tyčovým mixérem.
- Následně sklenici dolijte po okraj studenou destilovanou vodou a kápněte pár kapek voňavého olejíčku.
Nechte vychladnout a je hotovo. Směs může ztuhnout, nelekejte se. Vše je tak v pořádku. Stačí pak na praní 1 naběračka, vložit k prádlu a začít využívat.
A jak prát levně, ekologicky a udržet vaše oblečení déle jako nové?
- Perte při 30 stupních Celsia s kratšími cykly, vaše oblečení bude vyprané šetrně a déle vydrží.
- Sušičku vynechte – pokud máte možnost, vyvěste prádlo na sluníčku nebo v sušárně. Sušička je žrout elektrické energie.
- Využívejte na praní ekologické prací prášky nebo si vyrobte své domácí prášky na praní.
- Pračku naplňte do tří čtvrtin, abyste minimalizovali spotřebu elektrické energie i vody.
- Pokud máte zahrádku, vypouštějte vodu do nádoby a využijte ji pak k zalévání zahrádky. Ideální je mít možnost odtoku vody přímo do nádoby, kde ji necháte vychladnout. Nedoporučuje se s ní kropit listy, ale pokud využíváte prací prášky bez syntetických přísad, můžete vodu bez vrásek využít.