Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak poznat kvalitní ženšen

Fotografie: Ženšen
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Ženšen je oblíbenou rostlinou s mnoha pozoruhodnými účinky. Pro koho je určen a co vlastně umí? A především, jak poznat kvalitní ženšen?

Jak poznat kvalitní ženšen

Ženšen pravý je rostlinou pocházející z čeledi aralkovitých. Jinak se nazývá též Panax ginseng nebo též všehoj ženšenový.

V současnosti se jedná o velmi módní rostlinný „životabudič“. To současně podnítilo vznik řady různých doplňků stravy a dalších preparátů s obsahem ženšenu, které slibují téměř zázračný efekt. Aby se však lákavé marketingové sliby výrobců mohly stát realitou, důležité je spolehnout se na kvalitu.

Při jejím hledání se v první řadě zaměřte na původ. Za nejkvalitnější ženšen se považuje ten korejský. Protože ženšen můžeme rozdělit na tzv. bílý a červený, je rovněž důležité vědět, který si vybrat. Červený ženšen před sušením prochází úpravou v páře, což mu pomáhá zachovat optimální poměr účinných látek.

Právě proto, že je u ženšenu důležitý obsah účinných látek, měl by se zpracovávat kořen vždy až šest let starý. Zároveň je nutné toto zpracování provést šetrnou extrakcí.

Tip: Přečtěte si také, jaké jsou blahodárné účinky chlorelly.

Pro koho je ženšen určen

Obecně mohou ženšen užívat muži i ženy. Ženy v období těhotenství a kojení by se mu však měly vyhýbat. Děti ženšen užívat mohou, pakliže se dodrží doporučení výrobce, a to jak v podobě dávkování, tak i co se týče věkové hranice pro užívání.

Zdroj: Freepik.com

Blahodárné účinky ženšenu na zdraví

Ženšen obsahuje poměrně obsáhlý komplex účinných látek. Patří mezi ně panax-saponiny, panax-alkaloidy, panax-glykosidy, silice, kyselina panaxová, třísloviny, fytosteroly, pryskyřice, pektiny, slizy, vitamín C, vitamíny skupiny B a minerální látky.

Hlavní účinnou látkou ženšenu jsou látky zvané ginsenosidy neboli panaxosidy. Ty patří do skupiny steroidních glykosidů.

O ženšenu se tak můžete dočíst, že působí jako silný antioxidant. Je schopen odbourat únavu a napomáhat k lepšímu soustředění. Navzdory povzbuzujícímu efektu ho mohou užívat i lidé trpící vyšším krevním tlakem. Krevní tlak naopak tato rostlina pomáhá upravovat. Stejně tak se považuje za účinné afrodiziakum. Využít ho můžete i na podporu imunity.

Tip: Vyberte si přírodní a bylinné produkty od Klubu Energy Tábor.

Jaké existují druhy ženšenu a který z nich si vlastně vybrat?

Jednotlivé druhy ženšenu lze rozlišovat především podle oblasti, odkud pocházejí. Na trhu tak můžeme kromě korejského ženšenu najít i ten americký, japonský či vietnamský. Pod pojmem ženšen pravý se tak může navíc ukrývat jak ženšen korejský, tak i ten mandžuský nebo čínský.

Jednotlivé druhy nejsou žádným způsobem „horší“, ale liší se svými účinky a tím, pro koho jsou vhodné. Čínský ženšen se tak doporučuje pro užívání hlavně mužům, zatímco na americký ženšen by se měly spolehnout především dámy. A to hlavně tehdy, pokud trpí poruchami menstruačního cyklu. Vždy je tak nutné volit ženšen primárně s ohledem na konkrétní potíže.

Tip: Přečtěte si také, proč je dobré pravidelně užívat spirulinu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama