Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak poznám, že mám depresi? Projevy a léčba

Fotografie: Zničená žena klečí na pohovce a drží si hlavu v klíně na polštáři
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Depka je časté označení špatné nálady, a to nejen u teenagerů, ale i dospělých. Nicméně, nepleťme si pojem depka a deprese. Zatímco depku má čas od času každý, deprese je již závažné psychické onemocnění. Podle informací na webu ceskovdatech.cz trpí v ČR depresemi 4,6% žen a 3,1% mužů. Oproti ostatním státům můžeme říct, že jsme na tom skutečně dobře. Například v Německu trpí depresemi 12,1% žen a 9% mužů. Zarážející je ovšem fakt, že spotřeba antidepresiv v roce 2015 byla v ČR srovnatelná s našimi německými sousedy. Pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější příznaky deprese a jaký je doporučený postup pro léčbu tohoto duševního onemocnění.

Nejčastější příznaky deprese

Každý z nás má občas špatnou náladu. Nemusí se hned jednat o depresi. Ovšem pokud tyto nepříjemné pocity přetrvávají a jsou více intenzivní, měli byste již zbystřit, zda se nejedná o stav deprese. Příčiny vzniku deprese mohou být různé. Existují poporodní deprese v šestinedělí, kdy maminka ztrácí zájem pečovat o novorozeně a dostává se v jeho blízkosti do stavů úzkosti. Dále ztráta zaměstnání, partnera, úmrtí v rodině a další životní události, se kterými nepočítáme. Jak poznat, že se jedná o depresi a jaké jsou nejčastější příznaky?

Příznaky deprese

Jak rozpoznat depresi od špatné nálady a kdy je nutné navštívit odborníky pro nastavení vhodné léčby? Pokud trpíte dlouhodobě těmito příznaky nebo někdo z vašeho okolí, rozhodně neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

  • Pocity beznaděje
  • Dlouhodobě špatná nálada
  • Nulový zájem o aktivity a koníčky
  • Nechuť k sexu
  • Omezený spánek – nespavost nebo naopak neobvykle dlouhá potřeba spaní i přes den
  • Nechutenství či nadměrná potřeba a chuť k jídlu
  • Nemožnost se soustředit na běžné věci – práce, četba, rozhovor a naslouchání druhým
  • Slabost – ztráta energie
  • Sebevražedné myšlenky
  • Poškozování se – řezání se (stejně jako u hraniční poruchy)
  • Neschopnost dělat i ty nejzákladnější denní aktivity jako je hygiena, příprava jídla, pití či samotná konzumace
  • Ztuhnutí celého těla a nemožnost reagovat na vnější vjemy – dotyčný se nemůže pohnout ani mluvit
  • Sebeobviňování
  • Častý pláč bez příčiny
Zdroj: Freepik.com

Jak se zbavit deprese

Zbavit se deprese není jednoduché, ale ani nemožné. Záleží, ve které fázi depresivních stavů se dotyčný nachází.

 

Druh deprese Příznaky
Lehká deprese Uzavřenost, pasivita vůči aktivitám, které dříve byly běžné, nechuť k práci. Ovšem v lehkém stavu se k ní postižený jedinec často donutí
Středně těžká deprese Uzavřenost, úzkost, nechuť cokoliv dělat
Těžká deprese Pasivita vůči všemu. Postižený jedinec zanedbává základní hygienické návyky, nekomunikuje, někdy jen leží a zabývá se svými myšlenkami
Těžká deprese s psychotickými příznaky Stejné jako u těžké deprese + trpí halucinacemi

 

Každý stav je nutné ovšem řešit nejlépe s odborníky. Navštívit psychologa nebo psychiatra a nechat si od něj předepsat vhodnou léčbu. Záleží, v jakém stavu se postižený jedinec nachází. Sami se do diagnóz rozhodně nepouštějte. Někdy stačí psychoterapie, jindy je nutné již předepsat léky. Pokud postižený jedinec nevyhledá pomoc včas, může tato nemoc skončit tragicky. Ačkoliv podle informací na portále českého statistického úřadu počet sebevražd rok od roku klesá, je potřeba si uvědomit, že deprese není pouze výmysl či lenost postiženého a podle toho se k tomu také postavit.

Ačkoliv depresemi trpí více ženy než muži, podle dat ČSÚ sebevraždy páchají častěji muži než ženy a od roku 2004 se jedná o čtyřnásobek ve srovnání se ženami. Pomoci může každý, empatickým chováním a včasnou návštěvou odborníků.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama