V aktuální době, kdy jsme zahlceni množstvím informací o covidu a jeho variantách, tak to to vypadá, jako kdyby klasické dětské nemoci úplně vymizely. Opak je pravdou, a především na podzim a v zimě jsou děti velmi náchylné k různým respiračním chorobám. Poradíme vám, jak posílit dětskou imunitu. Nepůjde to ze dne na den. Budování dětské imunity je dlouhodobý proces, který ovšem přináší kýžené ovoce.
Zdravá strava, ovoce a zelenina v jídelníčku nesmí chybět
Asi nikoho dnes už nepřekvapí, že zdravá strava je základním kamenem k silné imunitě, a to nejen u dětí. A jak se říká, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Proto je důležité vést děti už od útlého věku k tomu, aby pravidelně konzumovaly ovoce a zeleninu – především s vitamínem C a karotenoidy. Karotenoidy mají za úkol zvyšovat tvorbu bílých krvinek, které napomáhají bojovat proti infekcím.
V článku jak naučit děti zdravě jíst najdete doporučované denní množství zeleniny i ovoce a také užitečné tipy na aktivity, které děti budou více motivovat ke konzumaci zdravých potravin.
Tip: Vyberte si ze zdravých receptů, které pro vás pravidelně připravujeme a připravte svým dětem zdravou snídani, svačinu, oběd nebo večeři.
Vitamínové doplňky na zimu
Pokud víte, že vaše dítě zeleninu i ovoce sice sní, ale ne v takovém množství, jak by mělo, pak se poohlídněte po kvalitních doplňcích stravy.
V zimním období se jedná hlavně o tyto vitamíny:
- Vitamín C – ideálně lipozomální, který se v těle vstřebává rychleji
- Zinek a Selen – ideální kombinace je vitamín C se zinkem a selenem
- Vitamín D – podporuje obranyschopnost a u dětí také zdravý růst a vývoj zubů a kostí
Vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou A, D, K, E, podávejte dětem vždy po jídle. Pokud byste je podávali na lačný žaludek (ráno), jejich účinky by byly snížené. Vitamín C je vhodné podávat kdykoliv přes den, ale pozor na předávkování. Vždy dodržujte denní množství.
Sterilita a přílišná čistota škodí
V časopise s názvem Zdraví byl zveřejněn rozhovor s MUDr. Richardem Rýznarem, který doporučuje nechovat se k dětem příliš opatrovnicky a nedržet je ve sterilním prostředí. V současné době je téměř už standardem mít doma extrémně čisté prostředí už kvůli možné nákaze koronavirem. Pro silnou imunitu dětského organismu je ovšem důležité, aby se děti měly možnost setkat s infekcemi a viry. Díky tomu budou odolnější a méně náchylné k nemocem.
Spánek a správné větrání
Kvalitní spánek je pro zdravý imunitní systém zásadní, a to jak u dospělých, tak u dětí. Nastavte dětem spánkovou rutinu a dopřejte jim výživný odpočinek.
Jak by taková dětská „spánková“ rutina měla vypadat?
- 2 hodiny před spaním vypnout TV, počítač, mobil, tablet a již je nevyužívat
- Pravidelná hygiena – koupání, sprchování, čištění zoubků atd.
- Nastavit stejný čas, kdy se půjde spát i kdy se bude vstávat
- Vyvětrat před spaním – 10 min.
- Přečíst pohádku před spaním, starší děti mají možnost před spaním dohnat povinnou četbu do školy
Pokud dětem nastavíte pravidelný režim, brzy si zvyknou a vy budete mít jistotu, že nebudou nevyspalé a náchylné k nemocem. Nezapomínejte ani na správnou pokojovou teplotu. Pokojová teplota by měla být pro spánek nastavena na nižší stupeň než přes den.
- U dětí mladších 6 měsíců se doporučuje držet pokojovou teplotu na spaní mezi 21 – 24 °C.
- U dětí starších 6 měsíců by měla být optimální teplota 18 – 20 °C.
Pohybem ke zdraví
A posledním tipem, jak posílit dětskou imunitu, je zapojení pohybu do denní rutiny. Pohybem ke zdraví je známé heslo a u dětí platí dvojnásobně. Vybavte děti kvalitním oblečením na zimu, vrstvěte oblečení a vybírejte takové materiály, které udrží teplo a díky tomu si budou moct vaše děti užívat sníh a zimní radovánky bez omrzlin. Děti by měly trávit venku minimálně 1 hodinu denně. Čím více, tím samozřejmě lépe.