Ptáte se, jak pěstovat šeřík na zahradě a dopřávat si vůni z jeho květů každý den? Poradíme vám, jak na to a z květů si můžete následně připravit výborný a zdravý šeříkový sirup. Oslňte sousedy krásným šeříkem na vaší zahrádce v různých barvách. Šeřík je klasický zahradní keř nebo malý strom, který od konce jara do začátku léta nese mnoho vonných, trubkovitých, jednoduchých nebo dvojitých květů v odstínech fialové, růžové a bílé. Květy jsou vynikající k řezu a jsou jedlé.
Nejběžnějším šeříkem je stromkový šeřík. V květináči, na balkoně i na zahradě je možné pěstovat také zakrslý stromový šeřík.
Proč sáhnout po zakrslém stromkovém šeříku?
Zahrádkáři, kteří nemají dostatek místa, nebo ti, kteří dávají přednost úhlednému vzhledu rostlin, si oblíbí právě zakrslý stromový šeřík. Tento menší keř nabízí stejnou barvu a vůni jako standardní formy. Mají však kompaktnější tvar. Šeříky se hodí jako živé ploty, jednotlivé exempláře i jako okrasné rostliny. Díky svému rychlému růstu a krásným tvarům poskytují voňavou clonu kolem pozemku. Tyto rostliny jsou pozoruhodně odolné, snadno se pěstují a snadno se o ně pečuje. Jsou velmi přizpůsobivé a všestranné.
Jak zasadit šeřík a kde se mu bude nejvíce dařit
Když si zakoupíte nový šeříkový keř brzy na jaře, ihned ho zasaďte do země. Šeříkům se daří na slunném stanovišti. Keře šeříků mají raději severní podnebí a na jihu příliš nekvetou.
Šeřík zasaďte do jámy hluboké jako kořenový bal, ale dvakrát tak široké. Nově vysazené rostliny vyžadují rovnoměrně vlhkou půdu, dokud nezapustí kořeny, a poté jednou týdně v létě, pokud jsou srážky menší než 2,5 cm. Aby byl keř co nejzdravější a aby nadšeně kvetl, je nejlepší zasadit ho na ideální místo.
Vhodná půda pro šeřík
Nejzdravější rostliny a nejkrásnější květy získáte v dobře propustné a úrodné půdě bohaté na humus, která je zásaditá až neutrální. Šeříky jsou vhodné rostliny také pro křídové půdy. Tyto rostliny jsou však přizpůsobivé různým úrovním pH a typům půdy a mohou dobře prospívat i na vlhčích místech.
Co se týče hnojení, mulčování může být veškerým hnojivem, které váš šeřík potřebuje. Příliš bohatá půda může bránit kvetení. Pokud chcete hnojivo přidat, dopřejte rostlinám poloviční dávku, a to jednorázově brzy na jaře. Nadměrné hnojení bude mít za následek spoustu listů a málo květů (pokud vůbec nějaké).
Kdy stříhat šeřík
Při stříhání zakrslého šeříku počkejte, až keř dokvete. Bohatě vonící květy se objevují v hojném počtu pozdě na jaře, když rostlina plně zakoření. Po odkvětu je čas tyto šeříky, které kvetou na starém dřevě, seříznout. Odstraňte polámané dřevo a staré trsy. Novější dřevo seřízněte až k růstovému uzlu. Minimalizujte množství odebraného nového dřeva, protože zmenšuje kvetení v příští sezóně.
Protože šeříky kvetou na loňském porostu, před zimou rostliny nezastřihávejte. Místo toho je prořezávejte až na jaře po skončení první násady květů. To může podnítit druhé kvetení. Pokud nechcete zakrslý keř stříhat, nevadí. Tyto rostliny si pěkně udržují svůj tvar a lze je jednoduše ponechat, aby se přirozeně začlenily do prostředí.
Jak množit šeřík
Nejvhodnější dobou pro odběr odnoží (výhonů) z šeříku je jaro nebo podzim. Podívejte se kolem báze šeříkového keře na čerstvé a mladé výhonky vyrůstající ze země. Snažte se použít výhonky, které nejsou větší než jeden metr, protože čím větší je výhonek, tím více kořenů musíte vzít, abyste byli úspěšní.
Odstraňte zeminu kolem výhonu, dokud nejsou vidět kořeny, a odstřihněte výhon od mateřské rostliny pomocí zahradnických nůžek nebo velké lopaty. Ujistěte se, že k novému výhonu je připojeno několik centimetrů kořenů. Vysaďte tři až čtyři výhony dohromady do květináče nebo je zasaďte přímo do země tam, kde chcete, aby nový keř rostl. Pokud chcete, můžete ke kořenům přidat trochu zakořeňovacího hormonu, ale není to nutné. Výhony zasaďte do stejné hloubky, v jaké byly zasazeny, když byly připojeny k mateřské rostlině. Novou rostlinu dobře zalévejte, dokud se neujme.
Tip: Víte, že květy šeříku nejen krásně voní, ale mají i omlazující účinky?