Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak pečovat o vlasy, aby byly krásné a zdravé po celý rok

jak pečovat o vlasy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Každá žena chce mít krásné, husté a zdravé vlasy, a proto je dobré vědět, jak o ně správně pečovat. Zjistěte, jaké vitamíny jsou potřeba pro zdravý růst vlasů a jak pečovat o vlasy, aby netrpěly. Na závěr jsme si pro vás připravili 2 návody na jednoduché domácí vlasové kúry.

Vitamíny A, E, C, B

Pro zdravý růst vlasů a omezení možného vypadávání je důležité vědět, jaké vitamíny a minerály bychom neměli rozhodně opomenout a zařadit do jídelníčku potraviny, které je obsahují.

Vitamín A

Vitamín A, latinsky axeroftol, se řadí mezi antioxidanty, a pomáhá kromě jiného také snižovat riziko vzniku rakoviny. Dále je velmi důležitý pro zdravý růst vlasů a jeho pravidelné doplňování slouží také jako prevence před vypadáváním vlasů. Navíc hydratuje vlasové kořínky a chrání před nadměrným vysycháním vlasů. V případě, že vám začínají padat vlasy, nebo jsou suché a bez lesku, doporučujeme upravit jídelníček. Zařaďte do něj především mrkev, špenát, v létě melouny, meruňky, ale i zelí, brokolici, dýně či vaječné žloutky atd.

Vitamín E

Vitamín E, tokoferol je dost často obsažen v různých kosmetických prostředcích pro mytí a regeneraci vlasů. Jeho vliv na zdravé vlasy je obrovský. Zpomaluje stárnutí buněk a předčasné šedivění či vypadávání vlasů, podporuje růst a pružnost vlasů. Obsažen je například v pšeničných klíčcích, oříšcích, mandlích, slunečnicových jádrech či v listové zelenině.

Vitamín C

Vitamín C nemusíme dlouze představovat. Podporuje imunitní systém při nemocech a pro husté a zdravé vlasy je nepostradatelný. Podporuje totiž tvorbu kolagenu, který je důležitý pro pevnou strukturu vlasových folikul. Při nedostatku vitamínu C dochází k šedivění vlasů a vypadávání. Najdete ho například v citrusových plodech, černém rybízu, mangu, kiwi či v plodech šípku, rakytníku, a v dalších mnoha potravinách.

Vitamín B5 – kyselina pantotenová

A nesmíme opomenout ani vitamín B5 – kyselinu pantotenovou, která podporuje růst vlasů a zabraňuje lámání vlasů. Kyselinu pantotenovou najdete především v zelenině, obilninách, obsažena je také v rybách, játrech, vaječném žloutku nebo celozrnné mouce.

Minerály zinek a železo

Velmi důležité je nepodcenit dostatečný příjem potravin, v nichž jsou obsaženy minerální látky zinek a železo. Nedostatek těchto látek v těle může zapříčinit vypadávání a oslabení vlasů. A jaké potraviny tedy zařadit do jídelníčku? Zinek je obsažen v mase, játrech, mléku, vaječných žloutcích, chlebu, rybách či v luštěninách. Především vegani by měli dbát na dostatek zinku v organismu a ideálně si obstarat doplňky stravy v tabletách, které zinek obsahují.

Železo najdeme v červeném mase (hovězí), ale také v drůbežím mase, rybách a vnitřnostech. Dále pak v luštěninách, obilninách, tofu, dýňových semínkách, oříšcích či v hříbkách. Ovšem kromě vitamínů je také nutné vědět, jak o vlasy správně pečovat.

Jak pečovat o vlasy – mytí

Velmi zásadní je také péče o vlasy. Při mytí vlasů to nepřehánějte s horkou vodou. Vlasy jsou pak vysušené a mají tendenci se lámat. Četnost mytí vlasů by měla být maximálně 2x-3x týdně či méně často. Dopřejete tak svým vlasům čas na regeneraci a obnovení přirozené struktury a lesku.

Zdroj: Freepik.com

Kartáčování vlasů

I pro kartáčování vlasů se doporučuje dodržovat konkrétní pravidla pro to, abychom vlasy nepoškodili či nezlámali. Mokré vlasy jsou náchylnější k lámavosti, proto je před česáním nejprve vysušte. Doporučený postup je vysušit je ručníkem a teprve poté začít česat. S kartáčováním vždy začněte od konečků, aby se odstranily chuchvalce. Jakmile konečky budou hladké, pokračujte v kartáčování od kořínků až ke koncům. Zabráníte tím odpadávání a lámání vlasů.

Vlasová kúra pro lesklé vlasy

Vyzkoušejte jednoduchou vlasovou kúru, která vám dopomůže ke krásným a lesklým vlasům. Vytvořte si směs medu, olivového oleje a žloutku v poměru ½ šálku medu, 1-2 lžíce olivového oleje a 1 žloutek. Promíchejte a po nanesení nechte působit 20 minut na vlasech. Už po první kúře uvidíte změnu.

Citronová kůra na suché vlasy

Velmi jednoduché a účinné je nanést 1 polévkovou lžíci šťávy z citronu ihned po umytí vlasů. Vmasírujte do vlasů i do pokožky a vlasy upravte tak, jak jste zvyklí. Nevymývá se. Jestli jsou vaše vlasy vysušené a lámavé, opakujte kúru 2x týdně.

Tip: vyzkoušejte přírodní šampon Ruticelit na vlasy.

Pro lesklé a měkké vlasy

Připravte si směs 1 šálku denního kondicionéru a 2 – 3 lžíce medu. Tuto směs nanášejte rovnoměrně na mokré vlasy. Nechte to 30 minut a důkladně opláchněte. Tato směs uzavře vlasovou kutikulu a dodá vlasům ten úžasný lesk.

Pro skákací vlasy

Naneste na vlasy jednu směs teplé vody a jablečného octa. Po 5 minutách jej důkladně opláchněte, abyste se zbavili vůně jablečného moštu.

Pro silné vlasy

K ošetření suchých a poškozených vlasů použijte mandlový olej. Je to velmi jednoduchý postup, nalijte do misky trochu mandlového oleje a zahřívejte jej 40 sekund. Poté rovnoměrně rozetřete na vlasy. Nechejte to 30 minut a poté normálně opláchněte šamponem a kondicionérem a studenou vodou.

Řekněte sbohem mastným vlasům s citronovou šťávou

Po posledním opláchnutí naneste na vlasy 1 polévkovou lžíci citronové šťávy. Jednoduše osušte vlasy ručníkem a upravte je jako obvykle, abyste se suchých vlasů zbavili.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama