Mastné vlasy trápí nejednu ženu, ale ani muži nejsou výjimkou. Co na mastné vlasy funguje nejlépe? Jakým chybám se vyvarovat při mytí i péči o vlasy? Připravili jsme pro vás kompletní přehled, jak pečovat o mastné vlasy a dodat jim lesk a zdravý vzhled.
Proč se vlasy „mastí“?
Pod pokožkou hlavy se skrývají tzv. mazové žlázy, které produkují maz. Ten, pokud je produkován ve správné míře, chrání pokožku i vlasy a dodává jim jemnost. Ale pokud mazové žlázy začnou produkovat více mazu než je zdrávo, začnou se vlasy mastit a nadměrná produkce mazu může mít za následek ucpání vlasových folikul a následně dochází k vypadávání vlasů.
Jak na mastné vlasy a omezení tvorby mazu
V první řadě je potřeba zaměřit se na péči o vlasy a na vhodnou vlasovou kosmetiku. Ta by měla být určena konkrétně pro mastné vlasy. Ideálně by neměla obsahovat škodlivé látky (na které si dát pozor najdete v článku „Přírodní kosmetika vs. syntetická kosmetika a látky na které si dát pozor“) a v tom nejlepším případě by se mělo jednat o přírodní šampony a kondicionéry, které obsahují potřebné bylinné extrakty k šetrnému ošetření pokožky.
Jak postupovat při péči o mastné vlasy a které bylinné oplachy jsou nejlepší
V případě, že používáte syntetickou vlasovou kosmetiku, může se stát, že po prvním umytí vlasů vidíte změnu, vlasy září, jsou lesklé a nadýchané. Ovšem už druhý den je efekt úplně jiný a pokožka hlavy se opět začíná mastit a lupy se objevují s každým dnem o trochu více. Do syntetických šamponů se totiž přidávají látky, které pokožce hlavy škodí. Jedná se o silikony, sulfáty a parabeny. Pokud najdete tyto látky na štítku vašeho šamponu, doporučujeme ho vyměnit – ideálně za přírodní šampon, který tyto látky neobsahuje.
Jak tedy postupovat krok po kroku při péči o mastné vlasy?
- Zkontrolujte štítky vaší vlasové kosmetiky a zjistěte složení a látky, které obsahuje.
- V nejlepším případě ji vyměňte za přírodní kosmetiku bez přidaných sulfátů, parabenů a silikonu.
- Nedělejte chyby při mytí vlasů – zde najdete nejčastější chyby při mytí vlasů.
- Využívejte minimum vlasové kosmetiky – stačí šampon a kondicionér.
- Zapojte bylinné oplachy na vlasy a bylinky.
- Sušte vlasy ideálně na sluníčku, pokud nesvítí a musíte využít fén, vyhněte se horkému vzduchu.
- Ani s česáním vlasů to nepřehánějte. Čím častěji vlasy češete, tím více roznášíte maz po vlasech. A pokud jste zvyklí si do vlasů často sahat a prohrabovat se jimi, ani to jim nesvědčí.
4 top bylinky pro mastné vlasy
Bylinky a bylinné oplachy jsou pro mastné vlasy to nejlepší, co jim můžete dopřát. Bylinky můžete kombinovat a vytvořit si vlastní bylinný oplach, který vám bude vyhovovat nejlépe. Vhodné jsou tyto bylinky:
- Kopřiva dvoudomá – top bylinka, kterou najdete růst všude, z usušených listů si uvaříte odvar, ale i čisticí čaj. Zjistěte, jaké jsou účinky kopřivy dvoudomé na zdraví a jak se využívá v kosmetice.
- Řebříček obecný – hned druhým výborným bojovníkem proti mastící se pokožce je řebříček obecný. Reguluje tvorbu mazu, dezinfikuje a ženy si ho chválí v boji s lupy. Vlasy po oplachu řebříčkem budou zářit zdravím.
- Citronová tráva – dokáže mnoho, a nejen s vlasy. Využívá se často jako přírodní repelent, ale i pro mastné vlasy je požehnáním. Její stahující i posilující účinky pocítíte po několika opláchnutí sami. Upravuje tvorbu mazu a pomáhá při jeho snížení.
- Meduňka lékařská – uklidní nejen vnitřně, ale i zevně. Na mastné vlasy je jedna z nejvíce doporučovaných. Oplach z meduňky pokožku hlavy zklidní, osvěží a tvorba mazu se zpomalí.
Přírodní šampony pro mastné vlasy
V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete přírodní šampon Protektin, který je určen pro mastné vlasy, snížení tvorby lupů, detoxikaci a snížení vypadávání vlasů. Šampon je vyroben na základě unikátní metody „Regenerace v Pentagramu“. Obsahuje termální vodu z vřídla Podhájska, přírodní silice a bylinné extrakty. K němu pak můžeme nabídnout také přírodní kondicionér Nutritive Balsam, který účinně působí proti tvorbě lupů, prokrvuje pokožku a dopřeje vám snadné rozčesávání.