Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak nebezpečné mohou být bakterie chlamydie

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Když se řekne chlamydie, většinu lidí napadne pohlavně přenosná nemoc. Málokdo si tuto nebezpečnou bakterii spojí s dýchacím ústrojím. Přitom zdraví ohrožují všechny druhy chlamydií. To, co může vyvolávat úžas i obavy v jednom, je jejich zákeřnost a těžká rozpoznatelnost od jiného běžnějšího onemocnění.

Co jsou chlamydie zač a jaké druhy existují?

Chlamydie jsou bakterie, které parazitují uvnitř buněk lidského (ale i zvířecího) organismu. Člověka ohrožují především Chlamydia trachomatis (způsobuje infekci pohlavních orgánů) a Chlamydia pneumoniae (způsobuje vážné infekce dýchacích cest). Zvířat se týká především Chlamydia psittaci, která se však v některých případech může na člověka přenést a mít vliv na jeho nervovou soustavu. V tomto případě je člověk ohrožený převážně při práci s trusem a peřím nemocných ptáků. O této bakterii však dnešní článek nebude. Mnohem větším strašákem jsou totiž dvě předchozí zmíněné bakterie.  

Čím jsou chlamydie zákeřné?

U chlamydií je nebezpečná jejich zákeřnost a schopnost infiltrace do organismu. Proniknou do buňky a přetvoří ji k obrazu svému, aby v ní mohly dále přežívat. Z buněk se bakterie roznáší do celého těla. Jelikož tento proces nějakou dobu trvá, započatá infekce se nepozná včas. Ve valné většině případů ji člověk nevědomky roznáší. Velmi ošemetná záležitost je to v případě Chlamydia trachomatis, která se přenáší pohlavním stykem a při promiskuitě dotyčného je takto ohroženo jeho široké okolí. O dost lépe na tom však nejsou ani ti, které postihne druhý typ této bakterie. Na rozdíl od prvního případu se oni nijak účelně chránit nemohou.

Chlamydie trachomatis a její nejčastější přenos nechráněným pohlavním stykem

Kromě nepříjemných příznaků a závažných zdravotních následků způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis také velkou dávku studu. Na ten však při podezření nebo zjištění nemoci není prostor. Čím rychleji jednáte, tím lépe. Toto vysoce infekční onemocnění pohlavních orgánů se léčí antibiotiky a jeho přeléčení obvykle trvá jeden až dva týdny (toto platí zejména při rychlém odhalení nemoci). Nutné je, aby se spolu s poškozeným léčili všichni jeho sexuální partneři. U těch je při nechráněném sexuálním styku (nejen při pohlavním, ale i při orálním) velmi pravděpodobné, že nemoc mají také.

Příznaky jsou často buď žádné, nebo velmi mírné

Na nemoci jsou zákeřné její velmi mírné nebo dokonce vůbec žádné příznaky. Pokud se touto infekcí nakazíte, zpravidla se u vás projeví do tří týdnů, přičemž příznaky se mohou podobat únavě z přepracování, bolesti hlavy, můžete mít výtoky, patří sem i bolestivost při sexu. Zajímavé je, že méně rozpoznatelná je bakterie u žen. Až dvě třetiny nakažených o ní netuší. Velmi často se na infekci přijde například při otěhotnění nebo právě při neschopnosti otěhotnět. Nejlepší prevencí je chráněný pohlavní styk.

Zdroj: Freepik.com

Jak vážné následky může infekce mít?

Následky neléčených chlamydií jsou velmi vážné.

Patří sem:

 • záněty vaječníků
 • infekce dělohy a vejcovodů
 • infekce nadvarlat (doprovázená horečkou, otokem a bolestí šourku)
 • neplodnost
 • riziko přenosu na novorozence při porodu, což může způsobit vážný zánět spojivek nebo zápal plic
 • rozvinutí reaktivní artritidy (postihuje močovou trubici, klouby a oči)

Lze se chlamydií trachomatis nakazit i jinou cestou?

Méně pravděpodobná je nákaza touto bakterií při návštěvě veřejného koupaliště nebo sauny, a to koupelí ve společné vodě nebo otřením se o ručník nakaženého. Chlamydie milují vlhké prostředí, a proto jsou tam jako doma. Že by si ale lidé z krytých bazénů hromadně nosili tuto zákeřnou bakterii, o tom díky použití dezinfekčních prostředků nemůže být ani řeč.

Chlamydie pneumoniae a její kapénkový přenos

Možná ještě vážnější je infekce způsobená bakterií Chlamydia pneumoniae, která postihuje dýchací ústrojí a nelze se jí efektivně bránit. Stačí, abyste byli v blízkosti někoho, kdo vám infekční kapénky předá a už v tom jste až po uši. Rozpoznat, že jste nakaženi právě touto bakterií, je přitom ještě obtížnější než u prvního případu. Příznaky jsou totiž velmi podobné běžnému nachlazení nebo angíně. Infekce se však může rozvinout ve vážné postižení dýchacích cest.

Jak vážné následky může infekce mít?

Alarmující může být fakt, že se vám problémy dýchacích cest budou vracet i po přeléčení. Právě toto může mít na svědomí zákeřná bakterie Chlamydia pneumoniae.

V nejhorším důsledku může způsobit:

 • zánět plic
 • bronchitidu
 • v dalších fázích i trvalé poškození plic
 • poškození kloubů
 • narušení nervového systému

Léčba může trvat týdny, v případě těžšího poškození, které jde ruku v ruce s dlouhodobým přecházením infekce, může trvat i měsíce.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama