Pokud máte doma malého předškoláka či předškolačku a denně se ptáte, jak do toho prcka dostat aspoň kousek zeleniny nebo ovoce, jste tu správně. Jak naučit děti zdravě jíst? Je to běh na dlouhou trať. Každé dítě je individuální a není možné ho porovnávat se sousedovic Aničkou, která zeleninku papá pravidelně. To by ho jen naštvalo a asi byste do něj už nedostali nic. Zkuste na to jít, jak se říká od lesa a vyzkoušejte pár jednoduchých tipů, které ocení určitě i vaše děti.
Jděte příkladem
Jděte příkladem a ukažte dětem, že se zeleniny, luštěnin, ovoce a dalších zdravých dobrot opravdu bát nemusí. Důležité je nastavit si společná jídla a nenechat v tom děti samotné. Děti jsou tvorové učenliví a mnohé věci si osvojí právě tím, že napodobují své rodiče či starší sourozence. Proto je důležité dávat si pozor na to, co před nimi říkáte a jak se chováte. O zelenině a ovoci nemluvte hanlivě, ale spíše se snažte, aby dítě pochopilo, proč je pro jeho zdravý vývin důležité, a zapojte zdravou stravu do jídelníčku.
Stolujte společně a u jídla mluvte o tom, jak je dobré. Nezapomeňte se zeptat na názor, a pokud je to možné, dejte dítěti na výběr. Například, pokud budete připravovat zeleninový salát, zeptejte se, jestli chce raději rajčatový nebo okurkový. Ať si dítě vybere samo. Vyhnete se nepříjemným situacím a hláškám typu „Jé, zase rajčatový salát? Já bych si dal/a radši okurkový“ apod.
Zapojte děti do přípravy jídla a nechte je ochutnávat
Nejlepší je děti rovnou do přípravy jídla zapojit. Díky tomu mohou ochutnávat a vybrat si kombinace ovoce či zeleniny v salátu a vy máte po starostech. Samozřejmě je potřeba dát pozor, aby si dítě při přípravě zeleniny neublížilo. Děti ve věku 3-6 let mohou hrát roli ochutnávače a poznávat tak nové chutě. Nemusí sníst celé pomelo nebo talíř cizrny.
Stačí jen, když si kousnou. Velké porce v dětech vzbuzují nechuť k jídlu. Vždy je lepší nandat na talíř méně a v případě, že vaše jídlo bude slavit u dětí úspěch, přidat jim více. Nálada u stolu bude rozhodně veselejší a vy už nikdy neuslyšíte větu „Mami, můžu to nechat, já už nemůžu“.
Nezapomeňte při přípravě zapojit fantazii a vykrajovat třeba různé tvary zeleniny a ovoce nebo z nich na talíři vytvořte zajímavý tvar, obličej, kytičku, srdíčko, cokoliv, co vás napadne. Děti vás budou napodobovat a bude to pro ně větší zábava. Uvidíte, že když si přichystají svůj „zábavný zeleninový talíř“, tak ho s chutí snědí a budou mít ze sebe navíc skvělý pocit.
Buďte trpěliví, motivujte, odměňujte
Nečekejte, že si dítě vaši novinku ze zdravé kuchyně zamiluje hned napoprvé. Ani vy jste nejedli hned odmalička všechno, co vám rodiče připravili. Museli jste si na to přijít sami. A protože to jsou vaše děti, mají to stejně. Snažte se být trpěliví, křikem nic nespravíte, spíše naopak. Děti si k jídlu vypěstují nechuť.
Za snědený oběd slibte sladkou odměnu. To je cesta k úspěchu. Děti snědení zdravého obědu budou pak brát více jako hru než jako povinnost. Dejte jim dostatek času, a i když nedojí vše, pochvalte je.
Kolik by měly děti jíst denně zeleniny a ovoce?
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by děti i dospělí měli jíst během dne 5 porcí. U dospělého člověka by denní porce měla být cca 400 g a u menších dětí poloviční. Konzumace uváděného množství pěti porcí denně snižuje riziko chronických chorob a zajišťuje dostatečný denní příjem vlákniny.
Co vše zahrnuje pojem zdravá strava?
- ovoce
- zeleninu
- luštěniny (čočka, fazole)
- ořechy
- kukuřici
- proso
- oves
- pšenici
- jáhly
- cizrnu
- ovesné vločky
- hnědou rýži
A mnoho dalšího. Výběr je opravdu veliký a na internetu najdete mnoho skvělých receptů i s recenzemi. Děti mohou ochutnávat a zkoušet pestrou škálu chutí. Navíc, pokud to uvidí u vás, nebude trvat dlouho a zdravé svačinky se i pro ně stanou standardem.