Zajímá vás, co to je Bokashi nebo kompostování Bokashi? Jedná se o další způsob, jak jednoduše doma zpracovat organický odpad. V článku se na celý proces Bokashi kompostování podíváme zblízka, povíme si, jak začít se zpracováním odpadu a co vše k tomu budete potřebovat.
Bokashi podrobně aneb co to je?
Ve Wikipedii najdete informace o tom, že Bokashi je fermentovaná organická hmota. Ta vzniká tzv. anaerobním procesem, ke kterému se používají otruby či jiná zrna, která fermentují kuchyňský odpad. V ČR je více propagován Bokashi na rostlinný odpad, tudíž není možné do něj vkládat maso nebo mléčné výrobky. V zahraničí jsou už k dispozici i boxy pro zpracování masa a mléčných výrobků. Pokud si koupíte box na organické Bokashi, můžete do něj vkládat tedy pouze rostlinný odpad. Mléko a mléčné výrobky nebo maso se do rostlinných kompostérů nedávají. Pojďme se podívat detailně, jak odpad zpracovat a co vše k tomu budete potřebovat.
Jak na domácí Bokashi
K přípravě budete potřebovat speciální nádobu. Na trhu je několik variant. Jedná se o boxy s kohoutkem na spodní části a víkem nahoře. To je praktické a většinou jsou k nim dodávány další pomůcky, jako je např. pěchovadlo, záleží na prodejci, kterého si zvolíte a na ceně. Základem je tedy Bokashi směs a organický box Bokashi. Následně už stačí pouze odpad správně vrstvit a prosypávat směsí.
Vrstvení odpadu
Při vkládání odpadu do nádoby je potřeba ho vrstvit a každou vrstvu pečlivě přitlačit pěchovadlem, které je součástí základní sady. Důležité je odstranit vzduch, protože fermentace probíhá anaerobně. Každá vrstva se prosýpá Bokashi směsí. Právě „zázračná“ směs nám aktivuje fermentační činnost. Jedná se většinou o mix melasy a otrub. Hlavní součástí je pak EM neboli efektivní mikroorganismy, což jsou bakterie mléčného kvašení, kvasinky, actinomycetes a fotosyntetizující bakterie.
Po každém napěchování nádobu uzavřeme víkem, a jakmile máme další odpad, znovu vrstvíme. Když je nádoba plná, necháme čtrnáct dní odpad odpočívat. Spodním ventilkem upouštíme vznikající tekutinu, kterou můžeme nalít do potrubí místo čisticího prostředku. Ve zředěném stavu se využívá jako hnojivo. Sama tekutina má kyselé pH.
Uplynulo 14 dní, co se vzniklou směsí?
Po čtrnácti dnech se na pohled obsah příliš nezmění. Většinou změní barvu dohněda. Co se ovšem na 100% změní je složení směsi. Směs obsahuje spoustu prospěšných látek, které pomáhají ke správnému růstu a vývoji rostlin, dodávají půdě potřebné látky a mikroorganismy.
Směs můžeme přidat do zahradního kompostu, působí jako urychlovač. Příznivě působí i při zakopání na záhonech. Důležité je Bokashi překrýt vrstvou zeminy. Po čtrnácti dnech můžeme vysazovat rostliny. Použít se může také v truhlících a květináčích.
Samotnou nádobu uchováváme při teplotě v rozmezí 20 – 25 °C bez přímého slunečního záření. Při správné fermentaci vás nebude obtěžovat zápach. Jestliže se objeví bílý povlak, nepropadejte panice. Jedná se o plíseň, která vzniká při fermentačních procesech. Černá plíseň je nežádoucí a většinou vzniká, když dochází k přístupu vzduchu. Pokud se tak stane, obsah nádoby zakopejte do kompostu a posypejte směsí na přípravu Bokashi. V kompostu se rozloží a díky teplotám uvnitř se nemusíte obávat patogenů.
Kde se Bokashi využívá
Bokashi bylo součástí mnoha studií a benefity této metody byly potvrzeny. Úspěšně například pomáhá i při výsadbě nových stromků v nepříznivých podmínkách. Probíhají i pokusy s využitím fermentační tekutiny (Bokashi čaj) při chovu ryb. Proč tedy nevyzkoušet Bokashi zpracování domácího odpadu a přesvědčit se o jeho účincích na vlastní pěst?
Tip: Udělejte si čas na zdraví a přečtěte si i další zdravé tipy a články.